Trestní řád
Zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním je základním předpisem, podle kterého musejí postupovat orgány činné v trestním řízení, když vyšetřují trestné činy a určují pachatele. Následně se použije i na postupy při řízeních před soudem. Trestní řád pochází z roku 1961, takže byl mnohokrát novelizován nejen Parlamentem ale i Ústavním soudem.
Obsah právní úpravy
Část první trestního řádu se věnuje společným ustanovením. Definuje např. účel zákona, základní zásady trestního řízení, pravomoc soudů, postavení obviněného, obhájce a poškozeného, definuje jednotlivé úkony v trestním řízení, stanovuje, jak mají být prováděna předběžná opatření, dokazování, jak vypadá rozhodnutí a kdo nese náklady trestního řízení.
Druhá část trestního řádu se věnuje přípravnému řízení. Jde o postup před zahájením trestního stíhání, způsob zahájení trestního stíhání a další postup v něm.
Část třetí pak upravuje samotné řízení před soudem a všechna jeho stadia od předběžného projednání obžaloby, přes hlavní líčení, veřejné či neveřejné zasedání až po řízení odvolací a mimořádné opravné prostředky jako je dovolání, nebo obnova řízení. Řeší pak také vykonávací řízení a zahlazení odsouzení.
Čtvrtá část upravuje specifickou situaci udělení milosti či použití amnestie.
Jako ve většině zákonů je trestní řád ukončen přechodnými a závěrečnými ustanoveními.
Úplné znění Trestního řádu
Zákon zdarma ke stažení v PDF naleznete zde.