Stavební zákon
Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu je znám jako stavební zákon. Je základním předpisem veřejného stavebního práva, kdy na jedné straně stojí správní orgán a na straně druhé účastníci správních řízení. Správní orgán je v nadřazeném postavení a rozhoduje o právech a povinnostech účastníků.
Protože procesy při stavebních řízeních probíhají velice pomalu a neefektivně, uvažuje se v řádu let o přijetí zcela nového stavebního zákona.
Obsah právní úpravy
Stavební zákon upravuje problematiku územního plánování, což jsou procesy, při kterých se rozhoduje o využití jednotlivých území tak, aby byl vytvořen určitý kompromis mezi veřejnými a soukromými zájmy. Kromě rozvoje území se musí zároveň chránit životní prostředí.
Stavební zákon tak upravuje, jakým způsobem se schvalují zásady územního rozvoje, územní plán a regulační plán. Stanoví podmínky pro vydání územního rozhodnutí, vedení územního řízení a reguluje další úpravu vztahů v území.
Druhou významnou částí stavebního zákona je pak úprava procesů při povolování staveb, tedy tzv. stavební řád. Než můžeme postavit stavbu, musíme projít celým stavebním řízením. Stavební zákon určuje, kdy je třeba povolení, a kdy stačí pouhé ohlášení stavby, či kdy se nemusí stavba ani ohlašovat. Zakotvuje pravidla pro kolaudaci staveb a pro stavební dozor. Určuje práva a povinnosti autorizovaného inspektora a povinnosti a odpovědnost osob při přípravě, provádění a užívání staveb.
Kromě těchto částí obsahuje stavební zákon i další normy, které se týkají např. evidence, ukládání písemností, obecných požadavků na výstavbu a účelů vyvlastnění, ochrany veřejných zájmů či přestupků na úseku stavebního práva.
Úplné znění Stavebního zákona
Zákon zdarma ke stažení v PDF naleznete zde.