Online právní poradna zdarma

Řešíte právní problém a hledáte jeho řešení? Pak vás možná nejprve zaujala právní poradna online, která je zcela zdarma. Pravda, že na internetu existuje celá řada služeb, které vám nabízí interakci s ostatními uživateli a vy tak máte šanci vyřešit si svůj právní problém bez investování do právníka. V některých případech se jedná o diskuzní fora, někdo využívá i Facebook skupiny anebo některé portály mají speciální formuláře s názvem online právní poradna zdarma.

V čem je ale háček? Na co si dát pozor, pokud chcete využít bezplatnou právní poradnu?

Právní poradna online, která je zcela zdarma, má samozřejmě kromě svých očividných výhod (je zcela zdarma, neplatíte za ni peníze), také řadu nevýhod.

Tento článek slouží jako průvodce pro všechny, kteří hledají odpověď na svůj právní problém a chtějí zjistit, jak fungují právní služby online. Pojďme se podívat blíže, co můžete získat při využití právní poradny zdarma a jaké jsou tedy její pozitiva a negativa.

právní poradna online zdarma

Proč (ne)využít právní poradnu zdarma?

Právní služby jsou spojené se zvýšenými finančními náklady, a proto když se před námi objeví nějaký právní problém, raději nejprve sáhneme k bezplatnému řešení. Je to logický krok, samozřejmě chceme vše vyřešit co nejrychleji, nejlevněji a nejsnadněji.

Bohužel ne vždy je rychlá, levná a snadná cesta tím správným řešením.

Zjistěte, kolik stojí právní řešení vašeho problému

Dříve než se vypravíte za advokátem, tak byste si měli ujasnit, jaký problém řešíte a jaké máte možnosti. S tím vám samozřejmě advokát pomůže, ale často se setkáváme s názorem, že je lepší si udělat nějaký základní přehled ještě před placenou konzultací.

Umělá inteligence vám pomůže

Nedávno jsme spustili poradnu s umělou inteligencí, která dokáže nasměrovat a nabídnout základní řešení a odpovědi pro řadu problémů. Přestože nelze brát odpovědi za přesné, je vhodná pro základní orientaci. A protože je zdarma, tak proč to nevyzkoušet.

Právní poradna s přeposíláním dotazu advokátům

Pokud směřujete přímo na placenou konzultaci s advokátem, můžete využít právní poradnu, která směřuje přímo na advokáty. Zde však nelze očekávat právní radu, pomoc a služby zdarma.

Dotazy jsou přeposílány advokátům a ti vám navrhnou řešení. Tento návrh je zdarma, následné právní služby jsou zpoplatněné. Nekupujete zajíce v pytli a navíc si můžete snadno a zdarma zjistit, zda váš právní problém vyžaduje odborné řešení a kolik to může stát peněz.

Velkou nevýhodou je, že pokud váš dotaz není pro advokáta zajímavý, pravděpodobně se jím nebude zabývat a nedostane se vám ani odpovědi. Tím, že jde o poptávku zdarma, advokáti filtrují dotazy, které jsou pro ně zajímavé.

POSLAT DOTAZ ADVOKÁTOVI

Pokud chcete řešit svůj problém bez advokáta

Na internetu je velké množství článků, které se týkají právních problémů a jejich řešení. Zadejte jednoduše do vyhledávače klíčová slova popisující váš aktuální právní problém a pročtěte si několik úvodních článků. Dejte především pozor na aktuálnost informací. Právo a zákony se často mění, prochází tzv. novelizacemi, a tak informace na internetu mohou být zastaralé.

Především upozorňujeme na velkou novelu občanského zákoníku, která proběhla v roce 2013/2014, avšak dodnes někteří používají staré smlouvy, které mohou být velmi rizikové.

Pokud hledáte právní rady zdarma, využít můžete také fóra, kde uživatelé sdílí své poznatky a zkušenosti s právními problémy. Tyto fora jsou velmi často nadepsaná jako právní poradna zdarma či právní poradna online. Je možné, že zde najdete někoho, kdo již podobnou situaci zažil a bude vám schopen pomoci, či alespoň říci, jak on postupoval.

Pokud však dáte na rady někoho v diskuzním foru, pravděpodobně se bude jednat o neprávníka, který vám sdělí své zkušenosti, nikoli však odpověď na vaši konkrétní situaci. Může snadno přehlédnout nějaké významné skutečnosti, které jsou pro váš případ rozhodující a ve finále to povede k tomu, že váš případ bude posuzován rozdílně od „toho relativně podobného“.

Jak postupovat, když máte právní problém?

  1. Zeptejte se známých, zda se už s něčím podobným nesetkali.
  2. Podívejte se na internet, zda o podobném problému už někdo nepsal.
  3. Nečtěte jen články, vstupte do diskuzí a zeptejte se na zkušenosti ostatních.
  4. Využijte služby poradny Lexa, která funguje ZDARMA s umělou inteligencí.
  5. Zeptejte se právníka, advokáta. Využít můžete online právní poradnu Pravonaklik

Pokud nepomůže žádná z výše zmíněných variant, domluvte si osobní schůzku s advokátem, zřejmě se jedná o vskutku závažnější právní problém, do kterého je lepší investovat peníze za odborné právní poradenství, než-li riskovat následky.

V začátku pomůže i telefonická či e-mailová komunikace. Advokáti mají ze zákona povinnost mlčenlivosti, takže se nemusíte bát o vaše osobní informace ani tajemství.

Rizika online právní poradny zdarma

Jedno z nejvýraznějších nebezpečí při využívání služeb online právní poradny zdarma či obdobného bezplatného právního poradenství je tzv. správnost a úplnost informací.

Kdo poskytuje právní odpověď

Často totiž na internetu publikují rádoby právní informace autoři, kteří mají s právem jako oborem pramálo společného. Do diskuzích může přispívat prakticky kdokoli a málokdy se jedná o moderované diskuze. Bohužel nejste schopni rozpoznat, zda dotyčný je kvalifikovaný advokát. Ve velké většině narazíte na právní diskuze, které mezi sebou vedou lidé, kteří mají pouze vlastní zkušenosti s daným právním problémem a nejsou advokáti či právníci.

Pokud se rozhodnete využít právní poradny online, důkladně si prověřte, kdo poskytuje odpověď na váš dotaz.

Články jako právní tipy

Ještě jednou připomínáme, pozor na články s právním obsahem, které budete číst. Lze z nich samozřejmě čerpat a používat je jako alternativní online právní poradna zdarma, ale je tu jedno velké pozor.

Vždy sledujte, kdo daný článek sepsal. Pokud se nejedná o právníka či advokáta, informace nemůžete brát za stoprocentně jisté. Právní řád se velmi často mění a právní informace tak rychle zastarávají.

Pozor na aktuálnost informací

Příkladem za všechny může být nový občanský zákoník, který vstoupil v platnost 1. ledna 2014 a dotknul se práv a povinností všech podnikatelů, ale i občanů. Řada práv se změnila. Staré články na internetu a rádoby právní rady jsou tak nyní zcela nepoužitelné.

Vzory smluv

Obdobně to platí o vzorech smluv a podání. Pečlivě si zkontrolujte, pokud už si budete stahovat některé vzory smluv z internetu, zda se jedná o aktualizovaný balíček.

Vzory smluv by měly být aktuální k současnému roku. Vzhledem k novelizaci řady právních předpisů je použití aktuálních smluv zásadní, abyste získali právní jistotu.

V rámci vzorů smluv doporučujeme takové vzory smluv, které buď zpracovali advokáti či notáři anebo pocházejí z jiného důvěryhodného zdroje.

VZORY SMLUV KE STAŽENÍ

Jak vám dokážeme pomoci

Samozřejmě si uvědomujeme, že publikování obsahu s právními informacemi je velmi zodpovědná činnost. Čtenáři jde především o správnost informací a dobrou srozumitelnost.

Zákony a právní předpisy obecně jsou velmi obtížně srozumitelné pro běžného občana. Jedná se o velmi složitý text, pro který jsou studovaní právníci a advokáti. Naší misí portálu Muj-Pravnik.cz je přepisovat právní předpisy, zákony i rozhodnutí soudu do srozumitelných článků, ze kterých načerpáte praktické rady do různých životních situací.

Online právní poradnu zdarma neposkytujeme

Náš tým složený z právníků, zástupců ze státní správy, absolventů právnických fakult a studentů právnických fakult se snaží vám přepsat složitý text ze zákonů do čtivých a užitečných článků plných rad a doporučení. Články mají sloužit jako nástin, jak postupovat v těch kterých případech. Samozřejmě neslouží jako právně závazné vodítko s doporučeným postupem.

Pakliže máte jakýkoli právní problém, předně vám doporučujeme řešit vaši záležitost s odborníkem, tedy registrovaným advokátem pod Českou advokátní komorou.

Upozorňujeme však, že nelze očekávat právní pomoc zdarma.

Využít můžete také např. právní poradny Pravonaklik.cz, kde je Váš dotaz přeposílán advokátům. Odesláním dotazu se k ničemu nezavazujete. Jakmile obdržíte odpověď od advokáta, budete mít představu o možnostech řešení.

Případné následné právní služby, které si vzájemně odsouhlasíte, jsou zpoplatněné dle vaší dohody s advokátem. Nekupujete zajíce v pytli, avšak v rámci online poradny si můžete snadno a zdarma zjistit, zda váš právní problém vyžaduje odborné řešení a kolik to může stát peněz.

POTŘEBUJI PRÁVNÍ RADU