Co zařídit před smrtí: Právně, úředně a administrativně

co zařídit před smrtí

Ve světe je populární životní přístup „die with zero“. V překladu to znamená, že člověk má odejít ze světa bez majetku – ten si během svého života užít anebo předat. To, jak si ho užijete, necháme na vás 🙂 Tento článek se věnuje druhé části, a to co zařídit před smrtí z právního, administrativního a finančního hlediska. Jaké informace byste měli vědět a na co si dát pozor? A jak mají příbuzní postupovat po úmrtí?

Co zařídit před smrtí

Abyste předešli sporům o majetek po smrti a poplatkům spojeným s dědickým řízením, je vhodné v určitém věku (zpravidla od 50-65 let) obstarat několik záležitostí.

A to jak právních a administrativních, tak finančních. Především:

  • převeďte podíl v obchodní korporaci
  • postupně předejte firmu, podnikáte-li jako OSVČ
  • přepište nemovitosti, tj. pozemky, byty a domy
  • zajistěte převod nájmu bytu
  • změňte vlastníka automobilu
  • převeďte finanční prostředky o vyšší hodnotě,
  • zajistěte úhradu dluhů, které by přešly na dědice.
  • závěť možná budete potřebovat pro přechod digitálního vlastnictví.

Obvykle se majetek přenechává potomkům, popř. vnoučatům, zejména s ohledem na jejich věk a nižší pravděpodobnost úmrtí. Méně využívaný je převod majetku manželce, manželovi, druhovi, družce, partnerovi, partnerce či vzdálenějším příbuzným.

Převod obchodního podílu

Pokud chcete převést podíl v obchodní korporaci (zpravidla s.r.o.) na svého potomka, nejprve zjistěte, jaké podmínky stanovuje společenská smlouva. Může totiž obsahovat určitá omezení (např. podíl lze převést pouze na jiného společníka).

Zákonnou podmínkou pro uskutečnění převodu podílu na jinou osobu než společníka, je souhlas valné hromady.

Smlouva o převodu podílu musí být písemná s úředně ověřenými podpisy. Následně ji musí schválit valná hromada společnosti, a to ve lhůtě 6 měsíců ode dne uzavření smlouvy.

Převod podnikání

Podnikáte-li jako OSVČ, nemůžete živnost před smrtí převést na jinou osobu (živnostenské oprávnění je vedeno na vaše jméno).

Jediným řešením je, že si váš potomek založí vlastní živnost. Vy na něj pak převedete příslušné smlouvy (zejm. smlouva o nájmu, smlouvy s dodavateli).

Po úmrtí dochází k automatickému zániku podnikatelské činnosti. Nicméně do ukončení dědického řízení mohou primárně dědici (které stanoví závět nebo zákonná dědická posloupnost) v podnikatelské činnosti pokračovat. Musí to však ve lhůtě 3 měsíců nahlásit jakémukoli živnostenskému úřadu.

V okamžiku ukončení dědického řízení dochází k rozdělení majetku z podnikání mezi dědice. Jestliže chce některý z dědiců v podnikatelské činnosti nadále pokračovat, musí informovat živnostenský úřad a zároveň požádat o živnostenské oprávnění. A to ve lhůtě 3 měsíců.

Darování nemovitosti

Darování nemovitosti za života dárce se využívá zejména s ohledem na daňové výhody, konkrétně osvobození od daně z příjmů. Ovšem pouze za předpokladu, že se jedná o darování mezi příbuznými nebo osobami, které spolu žijí v jedné domácnosti.

Darování před smrtí je výhodnější než dědické řízení, jelikož se z veškerého zděděného majetku (dědictví) odvádí poplatek státu, včetně odměny notáři.

Hypotéka

S převodem nemovitosti úzce souvisí hypotéka, která na ní vázne. Je totiž pravděpodobné, že hypoteční smlouva zakazuje, popř. omezuje, prodej či darování nemovitosti s hypotékou. To v praxi znamená neplatnost darování, protože i když jej učiníte, katastr nemovitostí zamítne návrh na vklad vlastnického práva obdarovaného.

Ke změně vlastníka nemovitosti s hypotékou je tudíž vždy potřeba získat souhlas banky, s níž máte hypoteční smlouvu. Zpravidla současně dochází ke změně dlužníka, tj. plátce hypotéky, jímž se stává obdarovaný.

Co se stane s hypotékou po smrti, pokud v průběhu života nedojde k jejímu převodu na jinou osobu? Stává se součástí dědictví, stejně jako veškeré dluhy zemřelého.

Hypotéka se tedy splácí i po smrti dlužníka To znamená, že musíte zajistit, aby byl na účtu, z něhož se úvěr hradí, dostatek financí. Pokud nemáte dostatek prostředků pro platby z účtu zemřelého, můžete se s bankou domluvit na nižších splátkách či platbách od jiné osoby (zpravidla dědice).

Smlouvy s dodavateli energií

Po darování nemovitosti musíte rovněž zajistit převod smluv s dodavateli energií (voda, plyn, elektřina). Podmínky změny odběratele zjistíte na webových stránkách, popř. na zákaznické lince, konkrétních dodavatelů.

Po smrti tak činí pozůstalí, a to buď ukončením smluv s dodavateli, či jejich převodem (s doložením úmrtního listu).

Nezapomínejte ani smlouvy s operátory mobilních služeb, poskytovateli internetu a televizních či streamovacích služeb. Pozůstalí informují konkrétní poskytovatele o úmrtí a doloží jim úmrtní list, čímž dojde k ukončení smluv.

Pojištění domácnosti

Co se týče pojištění domácnosti nebo nemovitosti, smlouvy zanikají smrtí osoby, která je s pojišťovnou sjednala. Pokud máte zájem o trvání pojištění, musíte sjednat nové smlouvy na vaše jméno.

Nájem bytu

I v případě, že nejste vlastníkem nemovitosti, nýbrž jejím nájemcem, je vhodné před smrtí zajistit převod nájmu na jinou osobu, pokud jej chcete zachovat.

Zpravidla se nájemní smlouva opatří dodatkem o změně nájemce, popř. pronajímatele.

Smrt nájemce, s nímž pronajímatel uzavřel smlouvu o nájmu, nemusí automaticky způsobit její zánik. Občanský zákoník totiž umožňuje přechod nájmu na osobu, která s nájemcem žila ve společné domácnosti či příbuzného nájemce. Jedná se zejména o potomky, vnoučata či předky.

Ani smrt pronajímatele nezpůsobí zánik nájemní smlouvy, protože nájem nelze ukončit pouze z důvodu změny vlastníka nemovitosti.

Dojde-li k přechodu nájmu či zdědění nemovitosti nemusíte uzavírat dodatek k nájemní smlouvě o změně v osobě nájemce nebo pronajímatele

Změna vlastníka automobilu

Stejně jako v případě nemovitostí je vhodné včas změnit vlastníka automobilu v registru vozidel, zejména pokud má vyšší hodnotu.

Pokud však zemřelý vlastnil v době úmrtí vozidlo, věnujte pozornost povinnému ručení. To se totiž váže ke konkrétnímu automobilu, nikoli osobě, s níž se uzavírá smlouva. To v praxi znamená, že platby povinného ručení přechází na dědice okamžitě, tedy bez ohledu na průběh dědického řízení.

Finanční prostředky

Převod peněz před smrtí je vhodný zejména, pokud máte na bankovních účtech vyšší finanční částky.

V případě úmrtí nedochází k zániku smlouvy o běžném ani spořícím účtu. Disponent účtu po smrti je osoba, kterou stanovil majitel bankovního účtu.

Za neoprávněný výběr peněz z bankomatu či převod financí lze považovat situaci, kdy je disponentem účtu osoba, která nespadá do okruhu dědiců. V takovém případě je disponent vyzván notářem k navrácení částky (ta totiž tvoří součást dědického řízení).

Výběr z účtu před smrtí zůstavitele (zemřelého), resp. vybraná finanční částka, netvoří součást pozůstalosti pouze, jestliže došlo k její útratě již před smrtí. Vždy je však potřeba zvážit hodnotu výběru.

A co stane s dluhy po smrti (např. kontokorent či splátky půjček)? Společně s majetkem tvoří součást řízení o pozůstalosti, tj. budou je hradit dědici.

Pojištění

Životní pojištění, penzijní připojištění i penzijní spoření zanikají smrtí, resp. doložením úmrtního listu. Úhrada jednorázové částky z pojistného náleží vždy osobě, kterou zemřelý stanovil v pojistné smlouvě, a to ve lhůtě 3 měsíců. 

Pokud nedošlo k určení konkrétní osoby, stávají se finanční částky součástí dědického řízení. Stejně jako investice či další spořící produkty.

Závěť a digitální majetek

Při sepisování závěti dnes nestačí myslet jen na hmotný majetek – stále větší roli hraje také majetek digitální. Ten zahrnuje například e-mailové účty, sociální sítě, přístup k online bankovnictví, kryptoměnám nebo cloudovým úložištím.

Doporučuje se sepsat přehled těchto účtů a uložit přístupové údaje na bezpečné místo, ideálně mimo samotný text závěti. Zejména u kryptoměn nebo e-mailových schránek, které mohou sloužit jako klíč k dalším službám, může nepřístupnost znamenat trvalou ztrátu dat i hodnoty. Stejně tak stojí za zvážení nastavení správy účtů na sociálních sítích – některé platformy umožňují určit kontaktní osobu pro případ úmrtí.

Pokud chcete mít jistotu, že s vaším digitálním dědictvím bude po smrti naloženo podle vašich představ, doporučujeme nejen zmínit to v závěti, ale i inspirovat se praktickými kroky v článku Digitální dědictví.

Poslední aktualizace: 3. dubna 2025