Používání Bitcoinů (BTC) se rozšířilo natolik, že jej stát musí vzít v úvahu a nějak se k jeho existenci postavit. Ve virtuálním prostoru sice Bitcoin nekoluje zas tak dlouho, přesto má dost dlouhou historii a jeho obliba stále stoupá. Stát si s ním neví příliš rady, a proto je zajímavé sledovat, jak na Bitcoiny pohlížejí právníci (resp. právo) a centrální banka.

Bitcoin bez právní úpravy i regulace ČNB

Česká národní banka (ČNB) dosud Bitcoiny neprohlásila za alternativní měnu a pro obchodování nebo směňování Bitcoinů není potřeba jejího povolení. Kryptoměna Bitcoin nebyla prohlášena ani jako bezhotovostní peněžní prostředky ani elektronické peníze.

Podle ČNB není nákup či prodej digitální měny Bitcoin na vlastní účet žádnou z platebních služeb, ani bezhotovostním obchodem s cizí měnou. Směnou Bitcoinů nejsou naplněny ani znaky směnárenského obchodu a kryptoměna nevykazuje ani znak investičního nástroje.

Jelikož obchodování s Bitcoiny nepodléhá povolení, regulaci a ani dohledu centrální banky, nemá účastník takového obchodu žádnou ochranu či garanci ze strany právních předpisů a státu. Pokud chcete podnikat v oblasti virtuálních měn či tyto měny používat ve svém obchodním modelu, doporučujeme přečíst článek od advokáta Mgr. Pavla Kropáčka Virtuální měna a povinnosti poskytovatelů.

Zákonná úprava tzv. virtuálních měn tedy chybí. Z náležitostí a způsobu fungování lze vyvodit, že se jedná o věc v právním smyslu, jak ji specifikuje občanský zákoník: jde o věc nehmotnou, kterou mohou být vedle práv také různá plnění.

Jak danit kryptoměny

Jak účtovat kryptoměny když těžíme bitcoin, anebo obchodujeme na burze? Jak s kryptoměnami nakládat z hlediska účetnictví není dosud zcela jasné a právní řád České republiky stěží reaguje na tak dynamické odvětví jako je technologie blockchainu a kryptoměn. Speciální článek Jak danit kryptoměny vám odpoví na základní otázky ohledně danění, účtování a odvádění DPH při různých činnostech s virtuální měnou.

Co je to Bitcoin? Digitální měna!

Zhlédněte krátké video, které vysvětluje, co je to Bitcoin a jak funguje. Pokud vás láká investice a spekulace s touto kryptoměnou, doporučujeme článek: Vyplatí se investovat do bitcoinu?

Bitcoiny jsou universálně směnitelné

Existence a stabilita Bitcoinů je závislá na víře zúčastněných osob v tento systém a jeho fungování podobně, jako je tomu při obchodech se zlatem či diamanty. Na jedné straně fungují na základě důvěry nakupujících osob v to, že je budou moci směnit za pro ně užitečné věci či práva, a na druhé straně na základě důvěry platbu akceptujících osob, že přijaté Bitcoiny v systému dále uplatní.

Riziko spočívá v tom, že ztrátu důvěry mohou vyvolat například hackerské útoky, které mohou vést k finanční ztrátě držitelů Bitcoinů. Již jednou uživatelé této virtuální měny prožili krach jedné z největších burz Mt. Gox.

Přestože se jedná o neregulovanou neoficiální záležitost, je v případě krádeže zřejmě nutné uvažovat o Bitcoinu jako o věci, byť nehmotné. Trestná je i samotná příprava k takovému jednání.

4.2/5 - hodnocení čtenářů