Je až překvapující, jak málo lidí má přehled o tom, jakým způsobem se uzavírají pracovní poměry. Jaký je rozdíl mezi pracovní smlouvou a dohodou? Kdy se podepisují a k čemu zaměstnance zavazují? Podívejte se na základní přehled pracovních smluv a dohod.
Můžou děti na brigádu?
Pro začátek jedna velmi důležitá informace: Děti nesmějí pracovat!
Spousta žáků druhého stupně si touží vydělávat, ze zákona je to však možné až od patnácti let a po dokončení základní školy. Ve skutečnosti se však svět práce lidem otevírá až v plnoletosti, protože zaměstnavatel musí mladistvým podle zákoníku práce zajišťovat mírnější pracovní podmínky, což pro něj může být komplikované.
V případě uzavírání pracovního poměru je nutné rozlišit zaměstnání od brigády. Ačkoliv se v obou případech „chodí do práce“, právně se jedná o dva různé případy.
Pracovní smlouva
Zaměstnání neboli hlavní pracovní poměr se uzavírá podepsáním pracovní smlouvy. V té musí být uvedeno, kde bude k práci docházet, co bude její náplní a kdy pracovní poměr začíná. Důležité je uvést také to, zda se jedná o plný či zkrácený úvazek, tedy počet hodin, které se zaměstnanec zavazuje odpracovat.
K hlavnímu pracovnímu poměru se vztahuje dovolená, nemocenská a podobné výhody. V porovnání s brigádou má však zaměstnanec k zaměstnavateli větší povinnosti. Výše mzdy se uvádí ve mzdovém výměru. Definuje se částkou vyplácenou za měsíc.
Brigády a dohody
Brigády se uzavírají dohodami. Dovolená ani nemocenská k nim nepatří, zaměstnanec dostává zaplaceno pouze za to, co reálně odpracuje. Výše finanční odměny se uvádí v částce zaplacené za odpracovanou hodinu. Existují dva typy dohod:
- dohoda o provedení práce (DPP),
- dohoda o pracovní činnosti (DPČ).
Dohoda o provedení práce (DPP)
Dohoda o provedení práce je omezená 300 odpracovanými hodinami za rok, přičemž nezáleží, v jak dlouhém časovém úseku k práci dochází. V případě DPP si zaměstnanec neplatí sociální ani zdravotní pojištění, pokud ovšem vydělává více než 10 000 korun měsíčně, částka se daní.
Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)
Zaměstnanec, který má uzavřenou dohodu o pracovní činnosti může odpracovat maximálně 20 hodin týdně. Roční sazba není uvedena, lze tedy během jediného roku odpracovat až 1040 hodin (20 h krát 52 týdnů). Je nutné ovšem počítat s tím, že již při výdělku 2 500 se z částky odečítá sociální a zdravotní pojištění. To se ovšem netýká studentů do 26 let.
VZOR DOHODY O PRACOVNÍ ČINNOSTI
Nepleťte si pracovní smlouvu s dohodami. Nelze jednoznačně říci, zda je výhodnější HPP nebo DPP. Záleží za druhu práce a na podmínkách zaměstnavatele.
Smlouva o dílo
Pro úplnost uvedeme také smlouvu o díle. Je to taková smlouva, na základě které objednatel zaplatí zhotoviteli za specifickou práci s viditelným výsledkem. Jedná se obvykle o nějakou uměleckou či řemeslnou činnost, může jít o psaní, grafiku, opravu či třeba rekonstrukci. Obvykle se jedná o jednorázovou činnost, přičemž objednatel platí za zhotovení, nikoliv za odpracované hodiny.
Poslední aktualizace: 1. srpna 2024