Brigáda na dohodu z pohledu zaměstnavatele: DPP a DPČ v roce 2024

brigáda na dohodu

Hledáte dočasnou výpomoc? Chcete někoho zaměstnat pouze na několik dní v týdnu? Nabízí se brigáda na dohodu. Jak zaměstnat dohodáře a na co vše má podle zákoníku práce nárok?

Která z dohod je pro vás výhodnější? Je lepší volbou dohoda o pracovní činnosti nebo dohoda o provedení práce? A co odvody na sociální a zdravotní pojištění?

Brigáda na dohodu

Pokud potřebujete dočasnou výpomoc na sezónní práce a nechcete zaměstnávat další osobu v pracovní poměru, jsou vhodným řešením dohody.

Brigádníka můžete zaměstnat na:

S DPP a DPČ se setkáte také při zaměstnávání mladistvých (studentů), maminek na rodičovské dovolené či seniorů.

Dohoda o provedení práce

Dohoda o provedení práce se využívá zejména pro krátkodobé práce. Existuje u ní totiž limit 300 odpracovaných hodin za kalendářní rok.

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti slouží hlavně pro potřeby dlouhodobější spolupráce s nižší časovou náročností. Brigádník nesmí pro zaměstnavatele odpracovat více než polovinu stanovené týdenní pracovní doby (tj. 20 hodin týdně). V souhrnu se jedná o 80 hodin měsíčně.

Povinnosti zaměstnavatele

S ohledem na změny DPP a DPČ, které platí od roku 2024 a 2025, došlo k rozšíření povinností na straně zaměstnavatele vůči dohodáři. Na co má brigádník nárok?

Informační povinnost zaměstnavatele

Zaměstnavatel musí dohodáře písemně informovat o obsahu brigády (§ 77a zákoníku práce) buď v dohodě, nebo je sdělí písemně zaměstnanci. Musí tak učinit nejpozději do 7 dnů ode dne nástupu do práce.

Rozvrh pracovní činnosti

Zaměstnavatel vypracovává písemný rozvrh směn, s nímž zaměstnance následně seznámí. A to vždy nejméně 3 dny před začátkem směny či období, pro které byl rozvrh vytvořen. V dohodě ze stanovit kratší dobu seznámení.

Délka pracovní směny nesmí ani u jedné z dohod přesáhnout 12 hodin.

Zaměstnavatel je povinen vést evidenci odpracovaných hodin brigádníka.

Překážky v práci

Brigádník může vůči zaměstnavateli uplatnit překážky v práci (§ 199 a § 200-205 zákoníku práce).

V případě uplatnění překážek v práci, zaměstnanci nenáleží náhrada odměny z dohody. Nepřítomnost však musí zaměstnavatel akceptovat.

Minimální odměna z dohody

Odměna z dohody nesmí být nižší minimální hodinová mzda, která v roce 2024 činí 112,5 Kč.

Příplatky

Dohodář kromě odměny nárok též na příplatky za práci o víkendu, ve svátek, v noci a ve ztíženém pracovním prostředí.

Brigáda na dohodu nepřipouští práci přesčas.

Dovolená

Kdy má dohodář právo na dovolenou? V okamžiku, kdy DPP nebo DPČ trvá v souhrnu minimálně 28 kalendářních dní v kalendářním roce. Brigádník musí zároveň po dobu trvání dohody odpracovat nejméně 4násobek fiktivní 20hodinové pracovní doby (tedy 80 hodin).

Žádost o zaměstnání v pracovním poměru

Dohodář má právo požádat zaměstnavatele o zaměstnání v pracovním poměru. A to, pokud pro něj pracuje v souhrnu déle než 180 dní v době 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců.

Registrační povinnost a hlášení příjmů u DPP 2024

Zaměstnavatel musí povinně hlásit všechny nově uzavřené i trvající dohody o provedení práce České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Registrační povinnost se vztahuje na uzavření a ukončení dohody, a to bez ohledu na výši odměny z ní. Hlásí se i nulové DPP.

Povinnost hlášení příjmů z dohody o provedení práce nastala 1. 8. 2024. Zaměstnavatel musí za každý měsíc trvání dohody poskytnout ČSSZ informaci o výši odměny z ní. A to bez ohledu na to, že se z ní neodvede sociální pojištění (odměna je nižší než 10 000 Kč).

Kam se hlásí dohoda o provedení práce

ČSSZ zavedla za účelem plnění registrační povinnosti a povinnosti hlášení příjmů registr dohod o provedení práce (evidence dohod o provedení práce).

Dohodu musí zaměstnavatel nahlásit vždy do 20. dne následujícího měsíce, konkrétně prostřednictvím Výkazu DPP.

Sociální a zdravotní pojištění 2024 a 2025

Brigáda na dohodu se stává pro zaměstnavatele nevýhodnou též z hlediska odvodů na sociální a zdravotní pojištění.

Dohoda o pracovní činnosti podléhá odvodům, jestliže odměna z ní překročí 3 999 Kč.

Co se platí z dohody o provedení práce? V roce 2024 se z ní odvádí sociální a zdravotní pojištění, pokud je odměna vyšší než 10 000 Kč.

Režim oznámené DPP 2025

Rok 2025 přinese pro DPP z hlediska pojištění změny. Pokud si zaměstnavatel u ČSSZ zarezervuje brigádníka, bude se na něj vztahovat režim oznámené dohody.

To znamená, že i pokud by měl zaměstnanec uzavřených více DPP u různých zaměstnavatelů, uplatní se na oznámenou DPP zvláštní režim pro odvody na sociální pojištění (důchodové a nemocenské). Režim oznámené dohody však může uplatnit vždy jen jediný zaměstnavatel. Lze tak učinit poprvé od 1. 1. do 20. 2. 2025.

Účast na pojistném v režimu oznámené dohody vznikne pouze, pokud odměna z ní dosáhne 25 % průměrné mzdy. 

Na zbylé DPP se bude vztahovat stejný režim jako na DPČ. Účast na pojistném vznikne při překročení hranice 10 % průměrné mzdy.

Sazba sociálního a zdravotního pojištění 2024

Pojistné na sociální zabezpečení představuje u zaměstnanců 7,1 % z vyměřovacího základu (0,6 % na nemocenské pojištění, 6,5 % na důchodové pojištění).

Zaměstnavatel zároveň musí z vlastních zdrojů hradit 24,8 % (2,1 % na nemocenské pojištění, 21,5 % na důchodové pojištění, 1,2 % na příspěvek státní politiky zaměstnanosti, zdroj: cssz.cz.

Zdravotní pojištění činí pro zaměstnance 4,5 % z vyměřovacího základu. Zaměstnavatel pak hradí 9 % z vlastních zdrojů (v souhrnu je sazba 13,5 %).

Daň z příjmů a dohody

Odměna z dohody podléhá 15 % dani z příjmů (zálohová daň). Klíčové je, zda má brigádník podepsané prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob (tzv. „růžovka“). Pokud ano, DPP podléhá dani při překročení limitu 10 000 Kč. U DPČ činí limit 3 999 Kč.

Při chybějícím prohlášení poplatníka se daní veškeré příjmy z kterékoli dohody bez ohledu na jejich výši.

Jak zaměstnat brigádníka na dohodu

Něž s brigádníkem uzavřete některou z dohod, měli byste pečlivě zvážit její výhody a nevýhody.

Následně je potřeba se zaměstnancem uzavřít příslušnou dohodu DPČ nebo DPP. Součástí přijímacího procesu bývá podpis prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob („růžovky“).

Dohodáři nemusí absolvovat pracovnělékařskou prohlídku (výjimka v § 59 odst. 1 písm. b) zákona o specifických zdravotních službách).

DPP musíte nahlásit České správě sociálního zabezpečení a následně vždy do 20. dne následujícího měsíce uvádět výši odměny z dohody (vč. nulové). Pojistné se z ní odvádí pouze při překročení limitu 10 000 Kč. Totéž platí pro daň z příjmů.

DPČ každý měsíc hlásit nemusíte. Avšak když odměna přesáhne 3 999 Kč, odvádí se z ní sociální a zdravotní pojištění. DPČ podléhá 15 % srážkové dani.

Výhody a nevýhody brigády na dohodu

Je pro vás brigáda na dohodu výhodná? Kterou z dohod si jako zaměstnavatel vybrat?

DPP se vyplatí pro krátkodobé práce, avšak jen za předpokladu, že uplatníte režim oznámené dohody. Ohlašovací povinnost platí i když z dohody odvedete nulový příjem. Mezi nevýhody patří limit odpracovaných hodin (300), který nemůžete v kalendářním roce překročit.

VZOR DOHODY O PROVEDENÍ PRÁCE

Dohoda o pracovní činnosti je oproti tomu flexibilnější, limit odpracovaných hodin přestavuje polovinu týdenní pracovní doby. DPČ nemusíte každý měsíc hlásit ČSSZ. Když oměna činí 4000 Kč a více, vzniká účast na pojistném.

VZOR DOHODY O PRACOVNÍ ČINNOSTI

Pro zaměstnavatele nejvýhodnější alternativu představuje brigáda na IČ. To znamená, že si brigádník založí vlastní živnost (OSVČ), z níž sám odvádí sociální a zdravotní pojištění, včetně daně z příjmů. Zaměstnavateli tak nevznikají žádné náklady na placenou výpomoc na rozdíl od dohod konaných mimo pracovní poměr.