Nejprve je třeba vysvětlit, co je zástavní smlouva a zástavní právo. Jedná se o právo k věci cizí, které se zapisuje do katastru nemovitostí. Zástavní právo vázne na nemovitosti a lze je vykonat proti všem budoucím vlastníkům. Obvykle slouží zástavní právo k zajištění úvěru, který banka poskytla klientovi.
V případě nesplácení je banka oprávněna toto zástavní právo vykonat tím, že například prodá zastavenou nemovitost a z výtěžku uspokojí svou pohledávku za dlužníkem. Jednou z podmínek je, že nemovitost, která je předmětem zástavního práva, musí být pojištěna proti živelním rizikům a pohledávka z případných výplat pojistného zastavena ve prospěch banky.
Co je zástavní smlouva
Zástavní smlouva je právní dokument, kterým se zřizuje zástavní právo. Zástavní právo je druh věcného práva, které zajišťuje splnění určitého závazku (nejčastěji splacení dluhu) tím, že zástavní věřitel má v případě nesplnění tohoto závazku právo uspokojit se z výnosu prodeje zástavní věci.
Zástavní smlouva tedy specifikuje, jaká věc (nebo právo) se stává zástavou, jaký závazek je zajišťován, a jaké jsou práva a povinnosti zástavního věřitele a zástavního dlužníka. Zástavní smlouva může být uzavřena písemně nebo ústně, pokud to zákon nevylučuje. V některých případech, například u nemovitostí, je pro platnost zástavní smlouvy vyžadován notářský zápis.
Vznik zástavního práva
Zástavní právo vzniká na základě zástavní smlouvy mezi zástavním věřitelem a zástavním dlužníkem. Tato smlouva musí obsahovat určité náležitosti, jako je identifikace zástavní věci, výše zajišťovaného závazku a další podmínky.
Zástavní právo lze uzavřít jak k nemovitosti, tak k movité věci. Vznik zástavního práva je podmíněn uzavřením zástavní smlouvy.
V České republice je pro vznik zástavního práva k nemovitostem vyžadován zápis do katastru nemovitostí.
Zástavní právo k movitým věcem nebo k právům obecně vzniká předáním zástavní věci zástavnímu věřiteli (tzv. zástava ruchomá) nebo zápisem do příslušného rejstříku (tzv. zástava nevěcná).
Zástavní právo je přímo spojeno se zajišťovaným závazkem. To znamená, že pokud je závazek splněn, zástavní právo zaniká. Pokud závazek není splněn, zástavní věřitel má právo uspokojit svůj nárok z výnosu prodeje zástavní věci.
Jako zástava se nejlépe hodí nemovité věci, tedy stavby a pozemky, které se nemusejí odevzdávat zástavnímu věřiteli. Tomu stačí, aby své zástavní právo zaknihoval do katastru nemovitostí.
Zástavní právo k nemovitosti
Zástavní právo k nemovitosti je specifický druh zástavního práva, který se vztahuje na nemovitosti, jako jsou domy, byty, pozemky atd. Toto právo zajišťuje splnění určitého závazku (nejčastěji splacení dluhu) tím, že v případě nesplnění tohoto závazku má zástavní věřitel právo uspokojit se z výnosu prodeje nemovitosti.
Zástavní právo k nemovitosti vzniká zápisem do katastru nemovitostí na základě zástavní smlouvy. Tato smlouva musí být v písemné formě a musí obsahovat určité náležitosti, jako je identifikace nemovitosti, výše zajišťovaného závazku a další podmínky.
Pokud je závazek splněn, zástavní právo zaniká. Pokud závazek není splněn, zástavní věřitel má právo uspokojit svůj nárok z výnosu prodeje nemovitosti. V praxi to často znamená, že nemovitost může být prodána v dražbě.
Zánik zástavního práva totiž není spojen ani s pozdější změnou vlastnictví věci.
Nemovité věci zákonem definovány jako pozemky a podzemní stavby se samostatným účelovým určením.
Kromě zástavního práva k nemovitostem zapsaným v katastru nemovitostí, je známa i zástavní smlouva k nemovitosti neevidované v katastru nemovitostí, jejíž podmínky si stanovuje banka při poskytování hypotéky.
Zástavní právo k jiným věcem
Zástavní právo může být zřízeno nejen na nemovitosti, ale také na movité věci (například automobily, stroje, zásoby) nebo na různá práva (například pohledávky, autorská práva, patenty).
Zástavní právo k movitým věcem
Zástavní právo k movitým věcem obecně vzniká předáním zástavní věci zástavnímu věřiteli (tzv. zástava ruchomá). To znamená, že zástavní věřitel drží zástavní věc až do doby splnění závazku.
V některých případech může být zástavní právo zřízeno i bez předání věci, pokud je takové právo zapsáno do příslušného rejstříku (tzv. zástava nevěcná).
Zástavní právo na auto
Zástavní právo na auto vzniká na základě zástavní smlouvy mezi věřitelem (často bankou nebo jinou finanční institucí) a dlužníkem (kupujícím auta). Tato smlouva musí obsahovat určité náležitosti, jako je identifikace automobilu, výše úvěru a další podmínky.
V České republice je pro vznik zástavního práva na auto vyžadován zápis do Centrálního registru zástav mobilních věcí (CRZMV). Tento registr je veřejně přístupný a slouží k ochraně práv zástavních věřitelů a také k informování potenciálních kupců o existenci zástavních práv.
Pokud dlužník splní svůj závazek a úplně splatí úvěr, zástavní právo zaniká a auto se stává plným vlastnictvím dlužníka. Pokud dlužník nesplní svůj závazek a nesplatí úvěr, zástavní věřitel má právo uspokojit svůj nárok z výnosu prodeje auta. To může zahrnovat právo auto prodat, často v dražbě, a použít výnos z prodeje na splacení dluhu.
V praxi je známá např. zástavní smlouva na auto, kterou obvykle používají některé zastavárny, které vezmou do zástavy auto. V některých případech se používá zástavní právo na auto jako nástroj zajištění při financování nákupu automobilu, známém také jako autoúvěr. V tomto případě je auto, které je předmětem úvěru, zároveň zástavou pro splacení tohoto úvěru.
Zástavní právo k právům
Zástavní právo k právům (například pohledávky, autorská práva, patenty, obchodní značky, licence) obvykle vzniká zápisem do příslušného rejstříku. Například v případě zástavního práva k pohledávkám je třeba takové právo zapsat do Centrálního registru zástav. Pro zástavní právo k autorským právům, patentům nebo obchodním značkám je třeba zápisu do příslušných registrů (například Úřadu průmyslového vlastnictví).
Zástavní smlouva, která zřizuje zástavní právo k právům, musí být v písemné formě a musí obsahovat určité náležitosti, jako je identifikace zástavního práva, výše zajišťovaného závazku a další podmínky.
Podobně jako u nemovitostí, pokud je závazek splněn, zástavní právo zaniká. Pokud závazek není splněn, zástavní věřitel má právo uspokojit svůj nárok z výnosu prodeje zástavní věci nebo výkonem zástavního práva k právu.
Zástavní smlouva
Zástavní smlouva je právní dokument, kterým se zřizuje zástavní právo. Patří k zajišťovacím institutům práva, které slouží k posílení věřitelovi možnosti dosáhnou splnění závazku, pokud tak dlužník neučiní dobrovolně.
Zástavní smlouva k movité věci musí mít písemnou formu (s výjimkou skutečnosti, kdy je movitá věc jako zástava odevzdána zástavnímu věřiteli či třetí osobě při uzavření smlouvy) a dále u nemovitých věcí, které eviduje katastr nemovitostí.
Zástavní smlouva formou notářského zápisu
Zástavní smlouva vyžaduje formu notářského zápisu, je-li zástavou závod nebo jiná věc hromadná, je-li zástavou nemovitá věc neevidovaná ve veřejném seznamu zástav a má-li zástavní právo k movité věci vzniknout zápisem do Rejtříku zástav vedeném Notářskou komorou ČR.
Náležitosti zástavní smlouvy
K povinným náležitostem zástavní smlouvy patří označení smluvních stran (zástavce a zástavní věřitel), vymezení předmětu zástavy (nemovitost, která je zástavou dotčena) a způsob vzniku zástavního práva.
Základní náležitosti zástavní smlouvy obecně zahrnují:
- Identifikace smluvních stran: Jména a kontaktní údaje zástavního věřitele a zástavního dlužníka.
- Identifikace zástavní věci nebo práva: Popis věci nebo práva, které se stává zástavou. V případě nemovitosti to může zahrnovat například parcelní číslo a popis nemovitosti.
- Výše zajišťovaného závazku: Částka nebo hodnota závazku, který je zástavním právem zajišťován.
- Podmínky pro výkon zástavního práva: Podmínky, za kterých může zástavní věřitel výkonem zástavního práva uspokojit svůj nárok.
- Podpis obou smluvních stran: Zástavní smlouva musí být podepsána oběma smluvními stranami.
Kromě povinných náležitostí stanovených občanským zákoníkem si smluvní strany mohou na základě vzájemné domluvy zakotvit do obsahu smlouvy prakticky cokoliv, pokud to neodporuje právním předpisům a dobrým mravům. Zástavní smlouva musí být uzavřena písemně, jinak je neplatná.
Výhoda zástavního věřitele
Zástavní věřitel, tedy věřitel, který má k věci zástavní právo je oprávněn domáhat se svého uspokojení ze zastavené věci, pokud dlužník nesplní svůj závazek včas a řádně. To znamená, že může navrhnout prodej zastavené věci, ať už ve veřejné dražbě nebo soudním prodejem.
Oproti běžnému věřiteli má tedy zástavní věřitel větší jistotu, že se co nejrychleji domůže svého. Když je neuspokojí dlužník, nemusí na něj podávat žalobu a pak při exekuci dohledávat jeho majetek. Uspokojí se přímo z výtěžku zpeněžení zástavy.
Nejčastější otázky k zástavní smlouvě
Otázky, na které se často ptáte v souvislosti se zástavní smlouvou.
Kdo podepisuje zástavní smlouvu?
Zástavní smlouvu podepisují obě smluvní strany, tedy zástavní věřitel a zástavní dlužník.
Zástavní věřitel je osoba nebo instituce (například banka), která poskytuje úvěr nebo jiný závazek, který je zajištěn zástavním právem. Zástavní věřitel podepisuje smlouvu jako potvrzení, že souhlasí s podmínkami zajištění a že bude respektovat práva a povinnosti vyplývající ze zástavního práva.
Zástavní dlužník je osoba nebo instituce, která se zavazuje splnit určitý závazek (například splatit úvěr) a která zřizuje zástavní právo jako zajištění tohoto závazku. Zástavní dlužník podepisuje smlouvu jako potvrzení, že souhlasí s podmínkami zajištění a že bude respektovat práva a povinnosti vyplývající ze zástavního práva.
Co je rejstřík zástav?
Rejstřík zástav je veřejně přístupný registr, ve kterém jsou zaznamenány informace o zástavních právech k určitým typům majetku nebo práv. Tento rejstřík slouží k ochraně práv zástavních věřitelů a také k informování potenciálních kupců nebo jiných zájemců o existenci zástavních práv.
V České republice je například pro zástavní práva k nemovitostem určen katastr nemovitostí. Pro zástavní práva k pohledávkám nebo k jiným právům je určen Centrální registr zástav.
Zápis do rejstříku zástav je často nezbytný pro vznik zástavního práva. Zápis také pomáhá zajistit, že zástavní právo bude respektováno i v případě prodeje nebo převodu zástavní věci nebo práva na třetí osobu.
Co je podzástavní právo
Podzástavní právo je specifický druh zástavního práva, který vzniká, když zástavní věřitel (osoba, která má již zástavní právo k určitému majetku) převede část nebo všechna svá práva na jinou osobu. Tato jiná osoba se stává podzástavním věřitelem.
Podzástavní právo je tedy druhem „zástavy zástavy“. To znamená, že podzástavní věřitel má právo uspokojit svůj nárok z výnosu prodeje zástavní věci, ale pouze poté, co zástavní věřitel uspokojí svůj nárok.
Podzástavní právo je často používáno v komplexních finančních transakcích, jako jsou syndikované úvěry nebo strukturované finanční produkty. Vždy je však důležité pečlivě zvážit právní a finanční důsledky před zřízením podzástavního práva.
Poslední aktualizace: 30. června 2023