Darovací smlouva na pozemek: Co obsahuje a jak ji sepsat

Darovací smlouva na pozemek

Darovací smlouva na pozemek je častým způsobem, jak v rodině bezplatně převést nemovitost. Typicky jde o převod mezi rodiči a dětmi, mezi sourozenci nebo mezi dalšími příbuznými. Ať už se jedná o celý pozemek nebo pouze spoluvlastnický podíl, musí být vše řádně sepsané, podepsané a následně zapsané do katastru.
Chystáte se darovat pozemek v rodině? Pokud řešíte, jak darovat pozemek v souladu se zákonem, základem je správně sepsaná smlouva a podání návrhu na katastr.

Darovací smlouva na pozemek v rodině

Darovací smlouva je dokument, kterým někdo bezplatně převede vlastnické právo k pozemku na jinou osobu. Darování se může týkat i převodu spoluvlastnického podílu, což znamená, že se obdarovaný stane jedním z více spoluvlastníků daného pozemku. V každém případě platí, že smlouva musí mít písemnou formu. Bez ní je darování neplatné.

Co musí obsahovat darovací smlouva na pozemek

Aby smlouva byla platná, musí mít určité náležitosti. Konkrétně:

  • údaje o dárci (osoba, která pozemek daruje) a obdarovaném (osoba, která dar přijala) – jméno, rodné číslo nebo datum narození a adresa trvalého bydliště,
  • přesný popis pozemku – parcelní číslo, výměra, katastrální území,
  • výslovné vyjádření, že jde o darování bez nároku na protihodnotu (např. úhradu ceny),
  • prohlášení, že obdarovaný dar přijímá,
  • specifikaci, kdo podá návrh na vklad do katastru a kdo zaplatí správní poplatek,
  • informaci o existujícím nebo nově zřizovaném věcném břemeni,
  • datum, místo a podpisy obou stran.

Doporučuje se podpisy ověřit u notáře nebo na poště. Není to povinné, ale bez úředního ověření katastr návrh na přepis odmítne. Alternativně lze dárce či obdarovaného zastoupit na základě plné moci.

Pokud vás zajímá, co je potřeba k darování pozemku, neobejdete se bez správně sepsané smlouvy, výhradně v písemné podobě, jinak bude neplatná. Dále je třeba ověřených podpisů a návrhu na vklad do katastru.

Paní Marie daruje synovi zahradu. Ve smlouvě je uvedeno: „Paní Marie Nováková daruje pozemek parc. č. 154/2 v k.ú. Malá Lhota. Pan Jan Novák dar přijímá.“ Vše je podepsané a ověřené.

Darovací smlouva na pozemek s věcným břemenem

Věcné břemeno převodem vlastnictví nezaniká. Je totiž právem vázaným k pozemku, nikoliv ke konkrétní osobě. Proto i po darování zůstává zapsané v katastru nemovitostí a obdarovaný je povinen jej respektovat.

Věcné břemeno je právo jiné osoby pozemek využívat nebo naopak může stanovit různá omezení pro nakládání s pozemkem. Jedná se především o:

  • právo cesty – někdo má povolený průchod nebo průjezd přes pozemek,
  • právo bydlení nebo doživotního užívání – např. rodiče bydlí v domku, který chtějí darovat dětem,
  • právo vedení inženýrských sítí – na pozemku vede vodovod, plyn, elektřina.

V případě užívání je důležité rozlišit, zda se věcné břemeno váže ke stavbě (např. právo bydlení v domku), nebo přímo k pozemku (např. právo vstupu či využívání konkrétní části).

Pan Novotný daruje dceři zahradu, přes kterou je zapsané právo cesty pro souseda. I po přepisu bude soused dál chodit přes pozemek – protože má právo zapsané v katastru jako věcné břemeno.

Co se stane s věcným břemenem po darování

Věcné břemeno darováním pozemku nezaniká, protože je vázáno na pozemek, nikoliv na vlastníky. Přechází na obdarovaného automaticky.

Proto doporučujeme vždy věcné břemeno výslovně uvést i do darovací smlouvy. Vyhnete se tak případným sporům.

Jak zapsat věcné břemeno do smlouvy

Pokud je pozemek zatížen existujícím věcným břemenem, doporučuje se jeho uvedení přímo v darovací smlouvě. Pro jistotu je vhodné připojit také samostatnou smlouvu o zřízení věcného břemene (pokud byla sepsána) a vyžádat si výpis z katastru nemovitostí. Tím si obě strany ověří, co věcné břemeno skutečně obsahuje. Pokud smlouvu nemáte, požádejte katastr o její kopii.

Věcné břemeno je navíc možné při darování i nově zřídit (např. pokud dárci chtějí mít nadále možnost chodit na zahradu, kde pěstují ovocné stromy). V takovém případě se tato podmínka doplní přímo do darovací smlouvy nebo se uzavře samostatná dohoda.

Jak přepsat pozemek na jinou osobu

Darovací smlouva sama o sobě nestačí. Po jejím podpisu je nutné podat návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Podklady pro vklad do katastru nemovitostí

Pro úspěšný vklad do katastru budete potřebovat:

  • originál darovací smlouvy s úředně ověření podpisy,
  • vyplněný formulář na návrh vkladu do katastru – dostupný na webu ČÚZK,
  • potvrzení o zaplacení správního poplatku – poplatek činí 2 000 Kč,
  • plnou moc, pokud návrh podává jiná osoba a nemáte na smlouvě úředně ověřené podpisy.

Návrh na vklad do katastru nemovitostí se podává osobně na katastrálním úřadě, prostřednictvím pošty nebo online přes datovou schránku. Katastr má na vyřízení lhůtu zpravidla 30 dnů, ve složitějších případech až 60 dnů.

Kolik stojí darování pozemku

Darování jako takové nestojí nic, jde přeci o dar. Platí se však za proces darování. Konkrétně se hradí správní poplatek za návrh na vklad do katastru nemovitostí ve výši 2 000 Kč.

Jak je to s daněmi při darování

Při darování se posuzuje povinnost daně z příjmů. V případě, že jde o dar mezi příbuznými v přímé linii, je osvobozen od daně. Darování mezi rodiči a dětmi je nejčastější způsob, jak přepsat nemovitost v rodině bez daně z příjmu. U ostatních osob může vzniknout povinnost podat daňové přiznání a dar zdanit jako příjem.

Zároveň platí oznamovací povinnost vůči finančnímu úřadu i přesto, že je dar od daně osvobozen. Pokud hodnota daru překročí 5 000 000 Kč, musí příjemce tuto skutečnost oznámit v rámci daňového přiznání.

Nový vlastník musí rovněž podat přiznání k dani z nemovitých věcí. To se podává do konce ledna roku následujícího po darování, a to i v případě, že pozemek získal bezúplatně. Jedná se současně o daň, která se hradí dopředu (nikoli zpětně).

Kdo může napadnout darovací smlouvu

Darovací smlouvu může napadnout:

  • osoba, která má právní zájem (např. jiný dědic),
  • pokud je dárce nesvéprávný nebo byl pod tlakem.

Teta daruje pozemek neteři. Po její smrti se bratranec domnívá, že teta nedokázala posoudit, co darování obnáší. Obrací se na soud a snaží se smlouvu zneplatnit.

Odvolání daru

Dárce může dar odvolat pouze za určitých okolností. Ze zákona nám vyplývají situace, kdy k odvolání může dojít:

  • dar může být odvolán pro nevděk – pokud se obdarovaný chová k dárci hrubě, ubližuje mu, ponižuje ho,
  • dar může být odvolán také, když dárce upadne do tíživé nouze a dar by mu pomohl.

Pan Karel daroval dceři stavební parcelu. Po čase mu dcera zakáže vstup na pozemek a přeruší s ním kontakt. Karel se obrací na soud a žádá vrácení daru pro nevděk.

Na co při darování nezapomenout

Darovací smlouva na pozemek musí vždy obsahovat všechny potřebné náležitosti. Nezapomeňte ani na ověření podpisů a podání návrhu na vklad vlastnického práva obdarovaného do katastru nemovitostí. A pokud je na pozemku věcné břemeno, musí o něm vědět i obdarovaný.

Poslední aktualizace: 9. června 2025