Vzory smluv 2017 zdarma ke stažení: Které jsou vhodné a které rizikové

S rokem 2017 jsme pro vás připravili speciální článek Vzory smluv 2017, ve kterém se budeme věnovat tématice vzorů smluv, podání a právních vzorových dokumentů, které lze stáhnout na internetu zdarma. Mnoho z nás tíhne ke stažení vzoru namísto konzultaci s právníkem. Tento článek má za cíl doporučit vám, na co si dávat pozor, upozornit vás, které vzory jsou vhodné a kterým byste se měli raději vyhnout.

Na samém konci strány pak najdete přehled volně stažitelných vzorů smluv platných pro 2017.

Vzory smluv a podání podle noz

Hned na úvod zmíníme, že nový občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.) je platný od 1.1.2014 a provedl zásadní změnu celého soukromého práva. Vzory smluv 2016 tak musí být sepsány dle aktuálních předpisů, resp. dle nového občanského zákoníku. Zákonodárci provádějí neustále změny v zákonech a dnes v roce 2016 vypadá NOZ docela jinak než tomu bylo v roce 2014. Jinými slovy, od roku 2014, kdy vzešla účinnost NOZ proběly nějaké legislativní změny v oblasti smluvního práva. Proto je praktičtější hledat vzory smluv 2016 nežli vzory smluv podle noz.

Internet nepozná sám od sebe, která smlouva je aktuální a správná

Protože internet nerozpozná sám od sebe, která smlouva je dle aktuálních právních předpisů, musíme věnovat zvýšenou pozornost, pokud se rozhodneme stahovat vzory smluv a podnání z internetu. Vzory smluv a podání podle noz znamená jinými slovy takové vzory a dokumenty, které jsou sepsány dle aktuální právní úpravy, resp. vychází z nového občanského zákoníku. Ten má zkratku NOZ, jakožto nový občanský zákoník. Zkratka NOZ není běžná jen mezi právnickými profesemi, ale vžila se již do slovníku každého z nás.

Pozor jaké vzory smluv a podání stahujete

Na internetu nemáme nikdy 100% jistotu o správnosti dokumentu, Díky anonymitě může kdokoli na internet nahrát téměř cokoli. Nemusí to být však jen “chyba” člověka. Správnost právního dokumentu může tzv. vypršet, např. výše zmíněnou novelizací. Zákonodárci v parlamentu schválí novelu zákona, která způsobí změny v konkrétních smluvních vztazích. Vzory smluv, které se do té doby používali, již není vhodné používat dál.

Stahujte vzory pouze z důvěryhodných zdrojů

Existuje nespočet internetových stránek, kde lze stáhnout vzory smluv a podání, dohod a nejrůznějších právních dokumentů. Stahujte vzory však pouze z důvěryhodných zdrojů, portálů, ke kterým máte důvěru. Podívejte se na Nejčastější chyby při uzavírání smluv anebo Vzory smluv zdarma jsou až příliš často děravé.

Vyhledávač Google je skvělý, ale nachází řadu neplatných smluv

Výsledky vyhledávače Google jsou velmi podrobné a přesné. V rámci hledání vzorů smluv v obecných výrazech mohou nacházet však poměrně historické dokumenty. V oblasti práva to je velmi rizikové, a proto vždy doporučujeme, abyste při hledání určitého klíčového slova přidávali aktuální rok. Pokud tedy chci hledat vzor darovací smlouvy, do vyhledávače napíšu vzor darovací smlouvy 2016. Změný rok mi zpřesní vyhledávací výsledky tak, že upředností webové stránky, které hovoří o smlouvě z roku 2016.

Vzory právních smluv a podání

Velmi často jsou hledané vzory smluv a podání beck, holub a linde. Jedná se o společnosti, které se dlouhodobě věnují tomuto oboru. Nenabízí však vzory smluv zdarma.

Nejhledanší vzory smluv 2017

 • Vzor kupní smlouva
 • Odstoupení od kupní smlouvy
 • Vzor smlouva o dílo
 • Dohoda o provedení práce vzor
 • Darovací smlouva vzor
 • Vzory pracovních smluv

Tip na článek: Smlouvy je dobré číst až do konce.

Kde stáhnout vzory smluv zdarma

Víte, že nemusíte vzory smluv, které jsou aktuální pro rok 2016 stahovat z nějakých magazínových webových stránek. Řada advokátních kanceláří nabízí na svém webu možnost stažení vzorových dokumentů a podání. Právní dokumenty stažené z webových stránek advokátní kanceláře mají tu výhodu, že vám garantují vyšší právní jistotu. Vzory poskytuje přímo advokát.

Jaké vzory si můžete zdarma stáhnout?

 • Vzor darovací smlouvy
 • Vzor kupní smlouvy na nemovitost
 • Vzor nájemní smlouvy
 • Vzor odstoupení od kupní smlouvy
 • Vzor reklamace zájezdu
 • Výpověď zaměstnance z pracovního poměru
 • a další…

Tyto a další vzory smluv si můžete stáhnout v tomto odkazu

Vzory smluv jsou dostupné v odkazu výše od 199 Kč, navíc máte možnost smlouvu také zadat pro kontrolu advokátovi.

Vzory smluv před použitím konzultujte s odborníkem

Pokud už se rozhodnete stahovat vzory smluv 2017 na internetu, doporučujeme vámi vyplněný vzor konzultovat s právníkem či jiným profesionálem. V právním světě může i nepatrná drobnost vyvolat poměrně závažné důsledky. Navíc, pokud právu dostatečně nerozumíte, můžete velmi obtížně rozlišit, zda “tato maličkost” je opravdu maličkostí. Smlouva se rázem může stát částečně neplatná a vy můžete přijít o svá práva, peníze, majetek,…


Aktualizováno