Vzory smluv 2022 zdarma ke stažení: Které jsou vhodné a které rizikové

S rokem 2022 jsme pro vás připravili speciální článek Vzory smluv 2022, ve kterém se budeme věnovat tématice vzorů smluv, podání a právních vzorových dokumentů, které lze stáhnout na internetu zdarma. Mnoho z nás tíhne ke stažení vzoru namísto konzultaci s právníkem. Tento článek má za cíl doporučit vám, na co si dávat pozor, upozornit vás, které vzory jsou vhodné a kterým byste se měli raději vyhnout.

Vzory smluv a podání podle NOZ

Hned na úvod zmíníme, že nový občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.) je platný od 1.1.2014 a provedl zásadní změnu celého soukromého práva. Vzory smluv 2022 tak musí být sepsány dle aktuálních předpisů, resp. dle nového občanského zákoníku.

Zákonodárci provádějí neustále změny v zákonech a dnes v roce 2022 vypadá NOZ docela jinak než tomu bylo v roce 2014. Jinými slovy, od roku 2014, kdy vzešla účinnost NOZ proběly nějaké legislativní změny v oblasti smluvního práva. Proto je praktičtější hledat vzory smluv 2022 nežli vzory smluv podle nového občanského zákoníku (NOZ).

Internet nepozná sám od sebe, která smlouva je aktuální a správná

Protože internet nerozpozná sám od sebe, která smlouva je dle aktuálních právních předpisů, musíme věnovat zvýšenou pozornost, pokud se rozhodneme stahovat vzory smluv a podání z internetu.

Vzory smluv a podání podle NOZ znamená jinými slovy takové vzory a dokumenty, které jsou sepsány dle aktuální právní úpravy, resp. vychází z nového občanského zákoníku. Ten má zkratku NOZ, jakožto nový občanský zákoník. Zkratka NOZ není běžná jen mezi právnickými profesemi, ale vžila se již do slovníku každého z nás.

Pozor jaké vzory smluv a podání stahujete

Na internetu nemáme nikdy 100% jistotu o správnosti dokumentu, Díky anonymitě může kdokoli na internet nahrát téměř cokoli. Nemusí to být však jen “chyba” člověka. Správnost právního dokumentu může tzv. vypršet, např. výše zmíněnou novelizací. Zákonodárci v parlamentu schválí novelu zákona, která způsobí změny v konkrétních smluvních vztazích. Vzory smluv, které se do té doby používali, již není vhodné používat dál.

Stahujte vzory pouze z důvěryhodných zdrojů

Existuje nespočet internetových stránek, kde lze stáhnout vzory smluv a podání, dohod a nejrůznějších právních dokumentů. Stahujte vzory však pouze z důvěryhodných zdrojů, portálů, ke kterým máte důvěru. Ideální jsou např. webové stránky advokátních kanceláří a samostatných advokátů.

Vyhledávač Google je skvělý, ale nachází řadu neplatných smluv

Výsledky vyhledávače Google jsou velmi podrobné a přesné. V rámci hledání vzorů smluv v obecných výrazech mohou nacházet však poměrně historické dokumenty. V oblasti práva to je velmi rizikové, a proto vždy doporučujeme, abyste při hledání určitého klíčového slova přidávali aktuální rok.

Pokud tedy chci hledat vzor darovací smlouvy, do vyhledávače napíšu vzor darovací smlouvy. Můžete doplnit i konkrétní rok. Ten zpřesní vyhledávací výsledky tak, že upředností webové stránky, které hovoří o smlouvě z daného roku (např. 2022).

Vzory právních smluv a podání 2022

Velmi často jsou hledané vzory smluv a podání beck, holub a linde. Jedná se o společnosti, které se dlouhodobě věnují tomuto oboru. Nenabízí však vzory smluv zdarma.

Nejhledaněší vzory smluv

Tip na článek: Smlouvy je dobré číst až do konce.

Kde stáhnout vzory smluv zdarma

Víte, že nemusíte vzory smluv, které jsou aktuální pro rok 2022 stahovat z nějakých magazínových webových stránek. Řada advokátních kanceláří nabízí na svém webu možnost stažení vzorových dokumentů a podání. Právní dokumenty stažené z webových stránek advokátní kanceláře mají tu výhodu, že vám garantují vyšší právní jistotu. Vzory poskytuje přímo advokát.

Jaké vzory můžete zdarma stáhnout?

 • Vzor darovací smlouvy
 • Vzor kupní smlouvy na nemovitost
 • Vzor smlouvy o dílo
 • Vzor nájemní smlouvy a podnájemní smlouvy
 • Vzor odstoupení od kupní smlouvy
 • Vzor reklamace zájezdu
 • Vzor pracovní smlouvy
 • Výpověď zaměstnance z pracovního poměru
 • a další…

Vzory smluv od advokátů za mírný poplatek

Podívejte se na vzory smluv zpracované advokátem, které jsou připravené k vašemu doplnění a navíc můžete snadno zadat smlouvu pro kontrolu advokátovi.

VZORY SMLUV OD ADVOKÁTŮ

Vzory smluv před použitím konzultujte s odborníkem

Pokud už se rozhodnete stahovat vzory smluv na internetu, doporučujeme vámi vyplněný vzor konzultovat s právníkem či jiným profesionálem. V právním světě může i nepatrná drobnost vyvolat poměrně závažné důsledky. Navíc, pokud právu dostatečně nerozumíte, můžete velmi obtížně rozlišit, zda “tato maličkost” je opravdu maličkostí. Smlouva se rázem může stát částečně neplatná a vy můžete přijít o svá práva, peníze, majetek,…

4.4/5 - hodnocení čtenářů

Vzory smluv

199 Kč
9.8

Smlouvy jsou platné a bez chyb

10.0/10

Aktuální pro rok 2021

10.0/10

Cenově dostupné varianty

9.0/10

Návod pro vyplnění

10.0/10

Výhody

 • Aktuální pro rok 2021
 • 50+ vzorů smluv
 • Interaktivní, sami si doplníte

Nevýhody

 • Vhodné pro jednodušší právní případy
 • Nejsou zdarma
 • Nemáte advokáta na telefonu

Právní postupy

Send this to a friend