Zdanění odměny za licenci: Režim, postup, odvody

zdanění odměny za licenci

Jak probíhá zdanění odměny za licenci? Jaký příjem se musí zdanit? A jak je to s odvody na sociální a zdravotní pojištění? Současně s vytvořením díla vznikají autorovi osobnostní a majetková práva. Majetková autorská práva umožňují autorovi získat honoráře. V praxi se nejčastěji poskytuje licence k užití díla třetí osobě, a to za odměnu, která se musí následně zdanit.

Zdanění odměny za licenci

Autorský zákon v § 11 a § 12 stanoví práva autora k autorskému dílu. Ta se dělí na osobnostní a majetková.

Mezi majetková práva autora k dílu náleží též právo dílo užít, které může autor vykonávat buď sám, nebo jej poskytnout jiné osobě. A to na základě licenční smlouvy, z níž obdrží odměnu, kterou je potřeba následně zdanit. Konktrétně v režimu podle zákona o daních z příjmů.

Jak ale zdanit odměnu za licenci? Co je autorským dílem a kdo může být jeho autorem?

Autorské dílo

Autorské dílo musí být jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora. Zároveň je třeba dílo vyjádřit v objektivně vnímatelné podobě, přičemž postačuje i elektronická (např. software).

Výčet autorských děl naleznete v § 2 autorského zákona.

Pouze k autorskému dílu můžete poskytnout licenci, z niž následně obdržíte odměnu. 

Autor díla

Autorem díla může být pouze fyzická osoba, která jej vytvořila. Pokud se na tvorbě díla podílí více osob, jedná se o spoluautorství.

Zaměstnanecké dílo a daně

Autorský zákon v § 58 vymezuje tzv. zaměstnanecké dílo. Jedná se o dílo, které autor (zaměstnanec) vytvořil v souvislosti s plněním pracovních povinností, jež vyplývají z pracovněprávního či obdobného (např. služebního) vztahu.

Majetková autorská práva pak vykonává zaměstnavatel. Zaměstnanci náleží za vytvoření díla mzda či odměna, která podléhá srážkové dani.

Autorský honorář

Autorská odměna (neboli honorář) náleží autorovi obvykle za to, že poskytne jiné osobě právo dílo užít (prostřednictvím licence). Patří sem však i příjmy z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového vlastnictví a dále též odměny z autorských práv. Započítávají se i zisky z vydávání, rozmnožování a rozšiřování autorského díla na vlastní náklady.

Na veškerý autorský honorář, včetně provize z licence, dopadá daň z příjmů. To znamená, že autor musí zdanit veškeré příjmy, které ze svého díla a licencí k němu obdržel.

Jak se daní provize z licence

Autorské provize, ať už z licence nebo ne, se nedaní jako ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů. A to ani v případě, že se jedná o příležitostný výdělek.

Zákon o daních z příjmů stanovil pro rok 2024 v § 10 odst. 1 písm. a) osvobození od daně pro nahodilé příjmy do 50 000 Kč. To však pro autorské odměny neplatí. 

Režim zdanění odměny za licenci, resp. veškerých autorských příjmů (honorářů), se řídí § 6 a § 7 zákona o daních z příjmů.

Zdanění příjmů ze závislé činnosti

Příjmy autora z činnosti vykonávané v rámci pracovněprávního či obdobného vztahu podléhají zdanění podle § 6 zákona o daních z příjmů.

Odměna za zaměstnanecké dílo se v příslušném kalendářním měsíci přičte k dalším příjmům ze závislé činnosti u téhož zaměstnavatele a společně se zdaní. 

Příklad č. 1:

 

Zaměstnanci náleží hrubá měsíční mzda ve výši 40 000 Kč. Za zhotovení autorského díla mu zaměstnavatel uhradil odměnu v částce 80 000 Kč. Oba příjmy se sečtou a společně podléhají srážkové dani (15 %). Zdaňovaným základem bude 120 000 Kč.

Zdanění příjmů ze samostatné činnosti

Pokud poskytnete třetí osobě právo dílo užít prostřednictvím licenční smlouvy, náleží vám odměna, kterou musíte následně zdanit.

VZOR LICENČNÍ SMLOUVY

Jestliže provize nepatří do příjmů ze závislé činnosti, zdaňuje se jako příjem ze samostatné činnosti, a to podle § 7 odst. 2 písm. a) zákona o daních z příjmů. Případně podle § 7 odst. 6 zákona o daních z příjmů.

Autorská odměna se v závislosti na své výši zdaňuje:

  • tzv. zvláštní sazbou daně (srážková daň),
  • v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob jako dílčí základ daně.

Jak se daní odměny za licenci do 10 000 Kč

Autorská odměna do 10.000 Kč podléhá srážkové dani podle § 7 odst. 6 zákona o daních z příjmů. 

Dané ustanovení se vztahuje na autora, který přispívá na území České republiky do novin, časopisů, rozhlasu či televize.

Pokud úhrn autorských honorářů nepřesáhne v kalendářním měsíci částku 10 000 Kč, považuje se příjem za samostatný základ daně, který podléhá srážkové dani. Sazba srážkové daně činí 15 %. Jedná se o stejný postup jako při zdanění mzdy.

Příklad č. 2:

 

Autor napíše příspěvek do odborného časopisu, přičemž je mu přislíbena odměna ve výši 18 000 Kč. Po odevzdání textu se autorovi vyplatí odměna v částce 10 000 Kč. Zbývající část autor obdrží až po publikaci textu. Pokud dojde k odevzdání příspěvku například v červenci a jeho publikaci až v září, příjem z autorské odměny nepřesáhne v kalendářním měsíci 10 000 Kč a zdaní se srážkovou daní (15 %).

 

Pokud však bude odměna vyplacena jednorázově, srážková daň se neaplikuje, a autor bude povinen zdanit příjem v daňovém přiznání za příslušný kalendářní rok.

Zdanění příjmů za licenci nad 10 000 Kč

Pokud příjmy autora přesáhnou zákonný limit, musí je uvést v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob za příslušný kalendářní rok. Ty pak tvoří dílčí základ daně.

Příklad č. 3:

 

Autor obdržel v červenci honorář ve výši 15 000 Kč, v srpnu v částce 40 000 Kč a v září ve výši 70 000 Kč. Příjmy tak musí zdanit v daňovém přiznání. Základem daně je jejich součet, tedy 125 000 Kč.

Autor se může rozhodnout, zda k příjmům uplatní skutečné výdaje či výdajový paušál podle § 7a zákona o daních z příjmů.

Pokud si autor nezvolí výdajový paušál, musí prokázat své skutečné výdaje, a to prostřednictvím daňové evidence či účetnictví.

V případě výdajového paušálu se nehledí na skutečné výdaje. Od základu daně se vždy odečte 40 %, maximálně však 800 000 Kč.

Příklad č. 4:

 

Základ daně je 125 000 Kč. Po uplatnění výdajového paušálu (40 % ze 125 000 Kč) činí základ 75 000 Kč, načež se zdaní 15 % sazbou daně.

Základ daně podléhá:

  • 15 % sazbě (platí pro část základu daně do 36násobku průměrné mzdy),
  • 23 % sazbě (platí pro pro část základu daně vyšší než 36násobek průměrné mzdy).

To platí pro všechny autorské příjmy, nejen pro zdanění odměny za licenci.

Sociální a zdravotní pojištění

Autorský honorář, tedy i odměna za poskytnutou licenci, nepodléhá pouze dani z příjmů.

Zahrnuje se vždy i do vyměřovacího základu pro odvody na sociální a zdravotní pojištění. A to bez ohledu na režim zdanění. Nezáleží tedy na tom, zda se jedná o příjem ze závislé nebo samostatné činnosti.