Když je potřeba advokát, Brno je město, kde nemusíte hledat dlouho. Právem se označuje jako město justice. Sídlí zde Nejvyšší, Nejvyšší správní a Ústavní soud. Právnická fakulta Masarykovy univerzity produkuje každoročně kvalitní absolventy. Nabídka advokátů je tudíž velká. Jak ale vybrat toho pravého? A kolik takový advokát stojí?

Jaký advokát je potřeba?

Máte právní problém, ale nevíte, na koho se obrátit? Nejprve byste si měli ujasnit, do jakého práva váš případ spadá. Zákony a předpisy jsou spletité a i právník má problém se v nich orientovat, natož je umět aktivně použít. Advokátní kanceláře se často specializují na určité právní odvětví. Můžete tak najít advokáta na:

  • trestní právo – využijete jej, pokud jste byli obviněni z trestného činu či jste byli trestným činem poškozeni
  • správní právo – pomůže vám, když jednáte s úřady
  • obchodní právo – poradí, jestliže se právní problém týká vašeho podnikání
  • občanské právo – orientuje se např. v problematice věcných práv a závazků
  • rodinné právo – asistuje klientům např. při řešení konfliktů v rodině
  • pracovní právo – pokud jde o věci týkající se zaměstnance, zaměstnavatele nebo věcí kolem závislé práce

Některé právní kanceláře se specializují ještě více. Naleznete tak odborníky na právo duševního vlastnictví, dopravní právo, právo nemovitostí, pojišťovnické právo apod. Snažte se proto vybrat si takového advokáta, který danou problematiku zná co nejlépe. I banálně vypadající právní problém se totiž může vymknout kontrole a může se z něj stát např. soudní spor, který budete řešit roky.

Advokát: Brno, jak jej nalézt?

Hledat advokáta v Brně začněte nejprve na internetu. Můžete využít náš seznam advokátů, případně seznam ČAK. Hledejte advokáty podle právní oblasti. Sepište si pár jmen, které vás zaujmou.

Pokud se rozhodnete váš výběr zúžit, zkuste jména advokátů zadat do vyhledávače. Můžete tak narazit na soudní případy, ve kterých se angažovali. Přečtěte si recenze bývalých klientů. Jak se k nim advokáti chovali? Byla s nimi problémová komunikace nebo byla naopak většina klientů spokojená?

I když se to někdy nezdá, je Brno poměrně malé město, ve kterém se lidé znají. Je proto dobře zkusit se poptat, zda někdo z vašich známých či kolegů nezná advokáta, na kterého jste narazili na internetu, případně jestli vám nemůže doporučit nějakého jiného.

Advokát: Brno, kolik stojí?

Advokátní služby se mohou prodražit. Jednak je třeba zaplatit odměnu advokáta, jednak další náklady, jako jsou soudní poplatky, výdaje za shánění dokumentace apod.

V trestním řízení existuje povinné zastoupení advokátem. Pokud si sami advokáta nezvolíme, bude vám přidělen advokát ex offo, tedy soudem. Jeho odměna hradí stát podle advokátního tarifu. V případě, že jste byli uznáni vinnými, musíte následně uhradit státu, co na vás vynaložil.

V civilním či správním řízení samozřejmě hradíte služby advokáta sami. Odměna může být stanovena různě. Nejběžnější je tzv. hodinová či jinak časově určená odměna, kdy si advokát účtuje za každou započatou hodinu práce předem stanovenou částku. Tato částka se pohybuje běžně kolem 2 500 Kč. Advokát si také může účtovat odměnu za právní úkon, za sepsání kupní smlouvy může např. požadovat od 3 000 Kč výše. Méně často je odměna stanovena jako fixní částka.  Při první konzultaci by vám ale měl být advokát schopen sdělit přibližný cenový odhad.

Služby advokátů jsou nabízeny v tržním prostředí, pokud je o konkrétní službu velká poptávka, účtují si advokáti více. Nicméně Brno není Praha. Ceny na Moravě jsou stále nižší než ve vyhlášených pražských firmách.

Jak se vám článek líbil?