Co je průmyslový vzor? Co musí splňovat průmyslový vzor, aby nabyl právní ochrany? Co chrání průmyslový vzor? Je možné říci, že součástí každého výrobku je alespoň právě jeden průmyslový vzor. Pro jeho ochranu je však nutné splnit několik předpokladů.
Co je průmyslový vzor
Český právní řád průmyslový vzor definuje jako vzhled výrobku nebo jeho části. Zákon o průmyslových vzorech dále popisuje vzhled jako znaky linií, obrysů, barev, tvaru struktury nebo materiálů.
Dle takové definice můžete usoudit, že by skoro každý výrobek měl nějaký průmyslový vzor, a skutečně tomu tak je. Synonymem pro průmyslový vzor může být slovo „design„.
Výrobek je vymezen jako průmyslově nebo řemeslně vyrobený předmět, včetně součástek určených k sestavení do jednoho složeného výrobku. Vymezení dále obsahuje i obal, úpravu, grafický symbol a typografický znak, avšak s výjimkou počítačových programů.
Právě definice výrobku je důležitá pro odlišení běžného autorského díla od průmyslového vzoru. Požadavkem pro to, aby byl vzhledu předmětu považován za průmyslový vzor, je skutečnost, že byl předmět vyroben průmyslově nebo řemeslně. Takovou podmínku u běžného autorského díla nenajdeme.
Co musí splňovat průmyslový vzor
Náš právní řád se snaží chránit odlišnosti průmyslových vzorů, které je činí jedinečnými. Průmyslový vzor je totiž způsobilý ochrany pouze, je-li nový a má-li individuální povahu.
Novost
Průmyslový vzor se považuje za nový, nebyl-li přede dnem podání přihlášky nebo přede dnem vzniku práva přednosti zpřístupněn veřejnosti shodný průmyslový vzor.
Právo přednosti je ochrana prvního oznamovatele průmyslového vzoru. Obvykle tudíž vzniká při podání přihlášky průmyslového vzoru. V podstatě vás bude chránit v případě, že by se někdo pokusil zaregistrovat stejný průmyslový vzor před tím, než bude vaše přihláška vyřízena.
Zákon nepovažuje průmyslový vzor za nový, pokud jsou rozdíly mezi ním a jiným průmyslovým vzorem pouze nepodstatné. Nepodstatným rozdílem může být například změna barvy oblečení, kdy celý jeho design je samostatným průmyslovým vzorem.
Individuální povaha
Průmyslový vzor vykazuje individuální povahu, jestliže dojem, který vyvolává, se liší od dojmu, který vyvolává „jiný“ průmyslový vzor. A to vzor, který byl zpřístupněn veřejnosti přede dnem podání přihlášky nebo přede dnem vzniku práva přednosti.
Zpřístupněním veřejnosti se pro potřeby zákona o ochraně průmyslových vzor rozumí zápis do rejstříku vedeným Úřadem průmyslového vlastnictví. Dále se jedná o vystavení, užívání v obchodě nebo jiné zveřejnění vzoru.
Zavedením tohoto kritéria zákon dále zdůrazňuje nutnost odlišnosti průmyslového vzoru od jiných průmyslových vzorů pro existenci ochrany.
Ochrana a registrace průmyslového vzoru
Právní ochrana výrobku, resp. zapsaného průmyslového vzoru, trvá 5 let od data podání přihlášky. Dobu trvání ochrany lze prodloužit vždy o dalších 5 let, a to maximálně do celkové doby 25 let. Po tuto dobu je chráněn v takovém rozsahu, v jakém je popsaný v rejstříku ÚPV. Samotné vyřízení přihlášky může trvat až 10 měsíců.
Průmyslový vzor se standardně registruje národně (tj. v každém státě zvlášť). Pokud však očekáváte mezinárodní přesah vzoru, je možné využít tzv. mezinárodní průmyslový vzor, a to i bez předchozí národní registrace.
Variant pro registraci průmyslového vzoru mezinárodně existuje několik. Mezi nejvyužívanější se řadí registrace pomocí tzv. Haagského systému (působící na území cca 150 států) nebo pomocí Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (území EU). Délka ochrany bývá ve všech zemích stejná. Vyřízení přihlášky také trvá obdobnou dobu.
Společně s rejstříkem existuje také databáze průmyslových vzorů, kterou vede Úřad průmyslového vlastnictví. V této databázi si můžete ověřit, zda váš průmyslový vzor nebyl již zaregistrován, tedy jestli splňuje podmínku novosti a individuální povahy.
O sporech ve věcech průmyslových vzorů rozhoduje Městský soud v Praze, jehož příslušnost stanoví zákon o vymáhání práv z průmyslového vlastnictví. Ve veřejnoprávní rovině také zákon chrání právo průmyslových vzorů tím, že stanoví jejich neoprávněné užívání jako přestupek pod sankcí až 250 000 Kč.
Cena za registraci průmyslového vzoru
Rešerše průmyslového vzoru je důležitá, neboť se s jeho registrací pojí řada poplatků, které celkové při registraci na prvních 5 let dosahují 5 500 Kč. Přesnou výši jednotlivých poplatků a jejich důvod lze nalézt na webových stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví.
Poplatek za registraci v EU činí 350 EUR. Evropská unie však na registraci průmyslového vzoru a ochranné známky poskytuje dotace ve výši až 900 EUR. Poplatek za registraci pomocí Haagského systému může být velice proměnlivý dle velikosti vašeho obchodního závodu a počtu zemí, ve kterých chcete registraci provést. Nejdražší varianta může vyjít cca na 100 000 Kč.
Zaměstnanecký průmyslový vzor
Vytvořila-li osoba při plnění pracovního úkolu z pracovního poměru průmyslový vzor, přechází právo na průmyslový vzor na toho, kdo této osobě úkol zadal. Tento automatický převod lze však smluvně vyloučit.
Taková osoba (tzv. původce) je povinna zadavatele zaměstnaneckého průmyslového vzoru o jeho vytvoření informovat.
Neuplatní-li zadavatel ve lhůtě 3 měsíců od vyrozumění o vytvoření průmyslového vzoru vůči původci právo na průmyslový vzor, přechází toto právo zpět na původce.