Hrozí vám exekuce a bojíte se, že vám exekutor zabaví i vašeho mazlíčka? Může se stát předmětem dražby vaše bengálská kočka? A co když vlastníte zvířata na farmě? Může být zvíře předmětem exekuce?

Právní postavení zvířat

Zvíře není z pohledu práva považováno za věc, ale za smysly nadaného živého tvora. Změnu přinesl nový občanský zákoník. Nicméně i nadále se v praxi hledí na zvíře jako na věc, pokud to neodporuje jeho povaze.

Je však třeba rozlišovat:

  • zvíře hospodářské
  • zvíře jako domácí mazlíček

Zatímco první z uvedených může být předmětem exekuce, u domácích zvířátek je situace složitější. Například pokud vlastní povinný psa, nedojde jeho prodejem k naplnění účelu exekuce, protože ten se často vrátí ke svému pánovi, jelikož jej není možné zpeněžit. A úhlem pohledu ochránců zvířat by bylo teoreticky možné argumentovat i týráním zvířete. Pes si po 10 letech těžko zvykne na nového majitele.

Vyloučení domácích mazlíčků z exekuce

I z těchto důvodů Exekutorská komora a Liga na ochranu zvířat navrhly, aby zabavování zvířat byla učiněna přítrž. Novela následně prošla parlamentem.

Zvířata, která slouží jako společník člověka, jejich hospodářský efekt není hlavním účelem chovu, jsou vyloučeny z výkonu rozhodnutí.

Domácí zvířata tedy patří mezi předměty nezabavitelné. Podmínkou je, že neslouží k výdělku ani z něj nemáte ekonomický užitek. Pokud budete mít chovnou stanici koček, která vás bude živit, mohou se zvířata předmětem exekuce stát. Pokud naopak budete chovat prase, které venčíte a je vaším mazlíčkem, zabavit ho nepůjde, i když v jiném případě by šlo o zvíře hospodářské. Každý případ je tak třeba posuzovat individuálně.
Jak se vám článek líbil?