Pracujete na dohodu o pracovní činnosti? Přemýšlíte o nabídce, kde nedostanete pracovní smlouvu, ale DPČ? Jste zaměstnavatel a chcete zaměstnat brigádníky anebo spolupracovníky na dohodu? Kdy je lepší použít DPČ a kdy DPP z hlediska pojištění a daní?
Dohoda o pracovní činnosti 2024 si prošla celou řadou změn. My jsme si pro vás připravili souhrn náležitostí, základních pravidel i změn obsažených nejen v zákoníku práce, ale také souvisejících právních předpisech. Jaké jsou odvody na pojištění, zálohy na daň a kolik si můžete na DPČ vydělat?
Co je dohoda o pracovní činnosti
Dohoda o pracovní činnosti, neboli DPČ, je forma pracovněprávního vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, kterou upravuje zákoník práce, ale není pracovním poměrem. Dohoda o pracovní činnosti by měla být využívána pouze pro příležitostné práce, například činnosti vykonávané brigádníky.
Na základě dohody o pracovní činnosti může zaměstnanec pro zaměstnavatele odpracovat maximálně polovinu stanovené týdenní pracovní doby, tedy 20 hodin týdně. V součtu 80 hodin měsíčně.
Náležitosti dohody o pracovní činnosti
Dohoda o pracovní činnosti musí být uzavřena písemně.
Jejími podstatnými náležitostmi jsou:
- pracovní pozice dohodáře, resp. druh vykonávané činnosti,
- místo výkonu práce,
- sjednaný rozsah práce,
- den nástupu do práce,
- doba, na kterou se DPČ uzavírá.
Jedná se o náležitosti, bez nichž dohoda nemůže být platně uzavřena.
VZOR DOHODY O PRACOVNÍ ČINNOSTI
Informační povinnost zaměstnavatele 2024
Zaměstnavatel je nyní povinen zaměstnance písemně informovat o obsahu pracovního vztahu dle výčtu uvedeného v § 77a zákoníku práce. Informace musí být obsaženy buď v DPČ, nebo mohou být zaměstnanci podány písemně. A to maximálně do 7 dnů ode dne započetí výkonu práce. Zaměstnavatel může dohodáře případně odkázat též na právní předpisy, kolektivní smlouvy či vnitřní předpisy.
Zaměstnavatel dále musí zaměstnance písemně informovat o podmínkách výkonu práce na území jiného státu podle § 77b zákoníku práce. Informace může obsahovat buď samotná dohoda, nebo budou podány písemně, případně je možný odkaz na právní či vnitřní předpisy, popř. kolektivní smlouvy.
Zaměstnavatel nemusí zaměstnance informovat, pokud doba výkonu práce na území jiného státu nepřesáhne 4 po sobě jdoucí týdny.
Rozvrh pracovní činnosti
Zaměstnavatel je nyní povinen vypracovat písemný rozvrh směn, se kterým dohodáře seznámí alespoň 3 dny před začátkem směny či období, na které se rozvrh vztahuje. Kratší doba seznámení je možná pouze po vzájemné dohodě smluvních stran.
Směny však nemusí být rozvrženy na celé období trvání samotné dohody pouze jedním rozvrhem. Zaměstnavatel může pracovní dobu rozvrhovat i jen na jednotlivé směny nebo ji průběžně měnit. Na změny pracovního rozvrhu se však taktéž vztahuje třídenní podmínka obeznámení zaměstnance.
„Při výkonu práce na základě dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti je zaměstnavatel povinen předem rozvrhnout zaměstnanci pracovní dobu v písemném rozvrhu pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 3 dny před začátkem směny nebo období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení.“
§ 74 odst. 2 zákoníku práce
Délka pracovní směny nesmí u DPČ přesáhnout 12 hodin obdobně jako v běžném pracovním poměru.
Dále je zaměstnavatel povinen vést evidenci odpracovaných hodin dohodáře. Případně ji může vést sám zaměstnanec a předkládat ji ke schválení zaměstnavateli, a to vždy ke vzájemně sjednanému datu.
Překážky v práci
Dohodáři mají právo na uplatnění překážek v práci, a to jak osobních, tak z důvodu obecného zájmu. Jedná se například o ošetření u lékaře, účast na svatbě či pohřbu. V praxi to znamená povinnost zaměstnavatele absenci v práci omluvit.
Nicméně, pracovní volno za účelem ošetření u lékaře zaměstnanci náleží pouze po nezbytně nutnou dobu, a to za předpokladu, že ho nebylo možné provést jindy než v pracovní době.
Současně však dohodáři nevzniká právo na náhradu odměny z dohody, tj. jedná se o neplacené pracovní volno.
Osobní překážky v práci upravuje § 199 zákoníku práce a překážky z důvodu trvání obecného zájmu jsou uvedeny § 200-205 zákoníku práce.
Příplatky
Dohodářům náleží stejné druhy kompenzace za práci konanou ve svátek, v noci, ve ztíženém pracovním prostředí a v sobotu a neděli jako běžnému zaměstnanci. Za obdobných podmínek máte právo též na poskytnutí náhradního volna.
Na základě DPČ však stále dle zákoníku práce nemůžete pracovat přesčas, tudíž vám nevzniká nárok na příplatek.
Právo na odpočinek
Zaměstnanec pracující na DPČ má právo na odpočinek po dobu 30ti minut, a to nejpozději po 6 hodinách nepřetržité práce.
Dále při DPČ vzniká nárok na nepřetržitý denní a týdenní odpočinek za podmínek stanovených zákoníkem práce, zejména § 90-92.
Dovolená pro DPČ
Dohodář (uzavřená dohoda o pracovní činnosti) má nově právo na dovolenou. A to za podmínky, že DPČ trvá minimálně 28 kalendářních dní za kalendářní rok a zaměstnanec po dobu jejího trvání v tomto roce odpracuje alespoň 4násobek fiktivní 20hodinové pracovní doby, tj. 80 hodin. Totéž platí i pro dohody uzavřené již během roku 2023 a dříve, nikoli jen pro dohody, které vznikly v roce 2024.
„U zaměstnance pracujícího na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti platí, že pro účely dovolené činí délka týdenní pracovní doby 20 hodin týdně.“
§ 77 odst. 8 zákoníku práce
Délka dovolené se počítá podle § 213 zákoníku práce. Za každý odpracovaný celý týden náleží zaměstnanci dovolená ve výši 1/52 týdenní pracovní doby vynásobené výměrou dovolené – dle zákona činí základní výměra dovolené 4 týdny.
Pro lepší pochopení si uvedeme příklad: Dohodář odpracuje 10 celých týdnů. Pro účely výpočtu dovolené se použije fiktivní týdenní pracovní doba, tj. 20 hodin. Výpočtový vzorec bude vypadat následovně: 10/52 x 4 (týdny dovolené) x 20 (fiktivní týdenní pracovní úvazek) = 15,38. Po zaokrouhlení směrem nahoru náleží zaměstnanci dovolená ve výměře 16ti hodin.
Výpověď a výpovědní doba u DPČ
Výpověď z dohody o pracovní činnosti může podat zaměstnavatel i zaměstnanec bez udání důvodu, a to kdykoli. Musíte ji však doručit druhé smluvní straně v písemné podobě.
Výpovědní lhůta u dohody o pracovní činnosti činí 15 dní.
Nicméně, pokud se zaměstnanec domnívá, že mu dal zaměstnavatel výpověď za to, že se domáhal nebo využil zákonem vypočtených práv, může se proti výpovědi bránit. Zaměstnanec do 1 měsíce od doručení výpovědi zaměstnavatele písemně požádá o její odůvodnění, které mu zaměstnavatel musí poskytnout mu bez zbytečného odkladu. Jedná se například o případ černání otcovské dovolené dle § 77 odst. 7 zákoníku práce.
Pro zaměstnavatele: Dohoda o pracovní činnosti
Dohodu o pracovní činnosti je možné uzavřít během roku s libovolným počtem zaměstnanců.
Je tu však omezení, a to konkrétně v limitaci pracovní doby. U jednoho zaměstnavatele na DPČ nesmí odpracované hodiny za jeden týden překročit polovinu běžné pracovní doby, tj. lze odpracovat maximálně 20 hodin.
Konečný výpočet vychází z průměru za dobu trvání dohody o pracovní činnosti, nejdéle však za padesát dva týdnů.
Novinkou je, že vás dohodář může požádat o zaměstnání v pracovním poměru. A to za podmínky, že je u vás zaměstnán po souhrnnou dobu delší než 180 dní za posledních 12 kalendářních měsíců.
Nejste však povinni dohodáře zaměstnat, nicméně, musíte se jeho žádostí zabývat. Je třeba mu do 1 měsíce od obdržení žádosti poskytnout odůvodněnou písemnou odpověď.
Výhody a nevýhody DPČ
Na rozdíl od pracovní smlouvy je dohoda o pracovní činnosti volnějším pracovním vztahem a obsahuje nižší ochranu zaměstnance.
DPČ na rozdíl od pracovní smlouvy neobsahuje:
- příplatky za práci přesčasy,
- náhradu mzdy při překážkách v práci,
- cestovní náhrady,
- odstupné,
- a další.
Uvedené náležitosti lze však v dohodě sjednat, s výjimkou příplatků za přesčasy.
Minimální mzda DPČ 2024
Ať už máte brigádu na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, platí pro vás hranice minimální mzdy a nižší odměnu za odvedenou práci dostat nemůžete.
Pro rok 2024 je minimální mzda stanovena na 18.900,- Kč hrubého měsíčně, což v přepočtu na hodinu dělá 113,40 Kč. Horní hranice pro výdělek z DPP nebo DPČ stanovena není.
Daně a daňové výhody
Zdanění příjmu z dohody o pracovní činnosti závisí na výši odměny a také na tom, zda zaměstnanec podepsal prohlášení k dani a jaké daňové slevy uplatňuje.
Ti, kteří podepsali prohlášení k dani (tzv. „růžovku“) si mohou k základní daňové slevě (sleva na poplatníka) připočíst i další slevy, například daňové zvýhodnění na děti a na manželku.
Zaměstnanec může podepsat prohlášení k dani pouze u jednoho zaměstnavatele.
Zaměstnancům, kteří pracují na dohodu o pracovní činnosti, může zaměstnavatel přispívat na finanční produkty podporované legislativou, jako je například doplňkové penzijní spoření s daňovými výhodami.
Danění u dohody o pracovní činnosti
Jestliže nepodepíšete u zaměstnavatele prohlášení k dani, odvede se z hrubé odměny 15% srážková daň. Po odečtení srážkové daně pak nemusíte příjem nikde vykazovat ani podávat daňové přiznání. Jestliže máte za rok nízké příjmy, můžete DPČ zahrnout do daňového přiznání a získat srážkovou daň zpět.
V případě podepsaného prohlášení k dani se zdaní odměna z DPČ o zálohu na daň ve výši 15 %. Výdělek se tudíž odvádí stejně jako v běžném pracovním poměru. Zároveň se uplatní se daňové slevy, které vám náleží.
Zjistěte zda se vám více vyplatí DPP nebo DPČ. Odpověď na vaše otázky vám dá kalkulačka výpočtu mzdy, odvodů a mzdových nákladů.
Zdravotní a sociální pojištění u DPČ
V případě, že hrubá odměna z pracovní činnosti je nižší než čtyři tisíce korun, neodvádí se z ní zdravotní pojištění. V případě, že je překročena hranice 4.000,- Kč, odvádí se zdravotní pojištění jako v běžném pracovním poměru.
Pokud pracujete na DPČ u více zaměstnavatelů, počítá se hranice u každého zaměstnavatelů zvlášť. Pakliže ale máte více DPČ u jednoho zaměstnavatele, odměny z DPČ se sčítají, a pokud přesáhnou 4.000,- Kč, musíte platit odvody.
Nehradíte-li však zdravotní pojištění z DPČ, jiného příjmu ani ho za vás nemá povinnost platit stát, musíte se zdravotní pojišťovně nahlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP). OBZP si pojistné hradí sama, jelikož účast na zdravotním pojištění je ze zákona povinná, a to ve výši 2.552,- Kč (platí pro rok 2024).
Do sociálního pojištění se nepočítá jen skutečná hrubá měsíční odměna, ale také odměna zahrnutá v dohodě o pracovní činnosti. Jakmile sjednaná nebo skutečná hodnota odměny překročí částku 4.000,- Kč, hradí se z ní sociální pojištění. A to i v období, kdy je reálný výdělek nižší.
Pojištěním na sociální zabezpečení se rozumí důchodové pojištění, nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Z vyměřovacího základu zaměstnance se strhává ve výši 7,1 %, konkrétně 6,5 % na důchodové pojištění a 0,6 % na nemocenské pojištění. Zaměstnavatel hradí 24,8 % z vlastních zdrojů, a to 21,5 % na důchodové pojištění, 2,1 % na nemocenské pojištění a 1,2 % příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.
Vzor dohody o pracovní činnosti ke stažení
Sepsání dohody o pracovní činnosti je velmi jednoduché a pomůže vám k tomu vzor, který splňuje všechny náležitosti. Doplňte si vzor dohody o pracovní činnosti dle vlastních potřeb svépomocí.
Rozdíl: Dohoda o provedení práce a DPČ
Dohoda o provedení práce, neboli DPP, nabízí pro zaměstnavatele nejvýhodnější smlouvu v případě, že chce někoho zaměstnat. Dohoda o pracovní činnosti je jakýsi střed mezi DPP a pracovním poměrem.
Z příjmu DPP se odvádí sociální a zdravotní pojištění v případě, že se překročí částka 10.000,- Kč, pokud dohodář pracuje pouze pro jednoho zaměstnavatele. Dohoda o provedení práce však nenabízí natolik flexibilní možnosti jako DPČ. V případě, že jste zaměstnaní u více zaměstnavatelů, sčítají se celkové měsíční příjmy k platbě sociálního a zdravotního pojištění.
Od 1. 7. 2024 však u DPP nastala změna, kdy bude třeba odvádět pojištění při překročení hranice 25 % z průměrné mzdy u jednoho zaměstnavatele, konkrétně 10.500,- Kč (platí pro 2024). U více zaměstnavatelů se výdělky sečtou a účast na pojištění vznikne při překročení 40 % z průměrné mzdy, tj. 17.500,- Kč (platí pro rok 2024).
Vzor dohody o pracovní činnosti
DPČ využívají zaměstnavatelé, kteří chtějí navázat volnější pracovní vztah se zaměstnancem v rozsahu nepřekračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby – tedy průměrně 20 hodin týdně.
VZOR DOHODY O PRACOVNÍ ČINNOSTI
Aktualizovaný vzor dohody pro rok 2024.
- Pečlivě zpracovaný vzorový dokument s vysvětlivkami pro snadné doplnění.
- Vzor ke stažení ve formátu .docx.
- Přizpůsobíte si vlastním potřebám. Editujete a doplníte přímo v MS Word.
- Snadný tisk finálního dokumentu.
Vzor DPČ je souladu s aktuálním právním stavem 2024 a navíc vylepšený o srozumitelná ustanovení, která posilují právní jistotu zaměstnavatele. Zaměřili jsme se zejména na nové informační povinnosti zaměstnavatele, rozvržení pracovní doby, úpravu dovolené, příplatků a práva na odpočinek. Vzor reaguje na novely a obsahuje nejen podstatné náležitosti, ale také z praxe doporučené ustanovení pro posílení práv a povinností obou stran dohody.
Poslední aktualizace: 14. listopadu 2024