Dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti jsou oblíbenou volbou zaměstnavatelů, pokud hledají dočasnou výpomoc a nechtějí uzavírat pracovní smlouvu. Zaměstnáváte brigádníka na dohodu a nevíte, jak evidovat pracovní dobu? Co je to výkaz práce a k čemu slouží? A jak funguje elektronická evidence pracovní doby?
Co je výkaz práce
Výkaz odvedené práce je evidence pracovní doby u DPP a DPČ.
Slouží k průběžnému zaznamenávání hodin, po které brigádník na dohodu v kalendářním měsíci pracoval. Děje se tak z důvodu, že dohodáři nepobírají fixní mzdu jako zaměstnanci (např. 40 000 Kč měsíčně), nýbrž jsou placeni tzv. od hodiny (např. 200 Kč/hod.).
U zaměstnance se obvykle vede elektronická evidence pracovní doby (čipování), aby si zaměstnavatel mohl ověřit, zda se zaměstnanec skutečně nacházel na pracovišti.
Aby mohl zaměstnavatel uhradit brigádníkovi měsíční odměnu z dohody, musí vést počet hodin, které dohodář v daném měsíci odpracoval, a to prostřednictvím výkazu práce.
Ovšem vede-li zaměstnavatel u dohodáře elektronickou evidenci odpracovaných hodin, nemusí výkaz odvedené práce k dohodám následně zpracovávat.
Kdo vede evidenci odpracovaných hodin
Zákoník práce stanoví, že odpovědnost za evidenci odpracovaných hodin u dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti nese zaměstnavatel. V ideálním případě by ji tedy měl vést vedoucí pracovník oddělení, pro které brigádník pracuje.
V praxi si však obvykle doplňuje měsíční výkaz práce sám dohodář, k čemuž mu zaměstnavatel poskytne vzor. Vyhotovený výkaz následně zkontroluje a podepíše vedoucí pracovník.
Co musí obsahovat výkaz práce
Co napsat do výkazu práce, aby byla správně vypočtena odměna z DPČ nebo DPP?
Evidence odpracovaných hodin by měla obsahovat zejména:
- identifikační údaje zaměstnavatele – název, IČ a sídlo, popř. jméno a příjmení, IČ a adresu u podnikajících fyzických osob,
- identifikační údaje dohodáře – jméno a příjmení, rodné číslo, adresu trvalého bydliště, včetně osobního čísla zaměstnance, pokud mu bylo přiděleno,
- označení kalendářního měsíce, za který je odměna z dohody poskytována,
- čas příchodu do práce a odchodu z práce v jednotlivých dnech v měsíci,
- počet odpracovaných hodin za jednotlivé dny,
- počet odpracovaných hodin o víkendu, ve svátek a v noci (a to za účelem poskytnutí příplatků),
- hodinovou, resp. mzdovou, sazbu brigádníka, včetně mzdové sazby navýšené o příplatky,
- součet všech odpracovaných hodin za kalendářní měsíc, včetně víkendů, svátků a nočních,
- datum, místo a podpis brigádníka,
- datum, místo, razítko zaměstnavatele a podpis vedoucího pracovníka.
Příplatky
Kromě odměny z dohody náleží brigádníkovi, s nímž byla uzavřena dohoda o pracovní činnosti, popř. dohoda o provedení práce, příplatky. A to za stejných podmínek jako zaměstnanci.
Příplatek za práci v sobotu a v neděli, popř. příplatek za noční práci, činí 10 % z průměrného výdělku dohodáře.
Mzdová sazba dohodáře činí 200 Kč/hod. Za práci v noci či o víkendu mu náleží příplatek ve výši 10 % z 200 Kč za každou odpracovanou hodinu. Zaměstnavatel mu tedy musí poskytnout mzdovou sazbu v částce 220 Kč/hod.
Příplatek za práci ve svátek představuje pak 100 % z průměrné odměny brigádníka.
Odměna z dohody činí 200 Kč/hod. Ve svátek má brigádník právo na příplatek ve výši 100 % z 200 Kč za každou hodinu práce. Mzdová sazba tudíž představuje 400 Kč/hod.
Za obdobných podmínek má dohodář právo na poskytnutí náhradního volna.
Výjimku představuje příplatek za práci přesčas, na který dohodář nemá právo. Zákoník práce totiž u DPP a DPČ práci přesčas nepřipouští.
Registrační povinnost a hlášení příjmů z DPP
S ohledem na změny dohod v roce 2024 došlo k zavedení registrační povinnosti a hlášení příjmů z DPP.
Od 1. 7. 2024 musí zaměstnavatel hlásit České správně sociálního zabezpečení (ČSSZ) veškeré uzavřené DPP.
Zaměstnavatel musí ČSSZ nahlásit uzavření i ukončení každé DPP, a to bez ohledu na výši odměny z dohody.
Od 1. 8. 2024 je třeba ČSSZ dokládat též výši měsíční odměny z dohody o provedení práce.
Zaměstnavatel tak musí ode dne uzavření DPP do jejího ukončení hlásit měsíční příjmy dohodáře, a to bez ohledu na jejich výši. Výjimkou nejsou ani tzv. nulové dohody (z DPP nebyla za daný měsíc odvedena žádná odměna).
Vždy je potřeba uvést:
- identifikační údaje brigádníka na DPP,
- výši odměny z dohody za kalendářní měsíc
a to do 20. dne následujícího měsíce.
K hlášení příjmů z DPP slouží Výkaz České správy sociálního zabezpečení, přičemž ho zaměstnavatel podává elektronicky.
Aby bylo možné hlásit měsíční příjmy brigádníka, je potřeba průběžně vést odpracované hodny, které slouží jako podklad pro výpočet odměny z dohody. Zaměstnavatel může využít buď výkaz práce, nebo elektronickou evidenci odpracovaných hodin.
Vzor výkaz odvedené práce a odpracovaných hodin
Výkaz odvedené práce a odpracovaných hodin slouží k zaznamenávání počtu hodin, které zaměstnanec odpracoval, často sloužící jako podklad pro výpočet mzdy nebo fakturaci. Vzor získáte ve formátu .xlsx, který můžete jednoduše editovat v MS Excel (případně také v GoogleSheet). Vzorový dokument obsahuje automatické vzorce, které vám zjednoduší počítání a sumarizaci podkladů.
Poslední aktualizace: 2. prosince 2024