Výpověď povinného ručení je situace, do které se dostává mnoho Čechů a hledá odpovědi na související otázky. Vyplatí se změna pojišťovny a jaké máte další možnosti? Zorientovat se v nepřeberném množství nabídek povinného ručení není snadné. Lehce se vám může stát, že vás momentálně osloví jiná nabídka. Jak a kdy vypovědět povinné ručení? Vyplatí se změna pojišťovny a jaké máte další možnosti?

Víte, kdy pojištění zaniká? Odpovíme vám na základní otázky, jak podat výpověď povinného ručení a na co se zaměřit v pojistné smlouvě.

Proč vypovídat smlouvu o povinném ručení

Povinné ručení netřeba představovat. Pokud vyjedete vozidlem na veřejnou komunikaci, je třeba mít uzavřené pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidel. Pro tento typ pojištění se vžilo označení povinné ručení.

Jakmile jej sjednáte, může zůstat vaše pojistná smlouva odložená doma v zásuvce, s sebou budete vozit takzvanou zelenou kartu.

Povinné ručení dnes nabízí celá řada pojišťoven a v zastoupení jej lze sjednat i u mnoha pojistných zprostředkovatelů. Jednotlivé typy smluv se mohou lišit nejen výší úhrady, tedy cenou pojistného, ale zejména rozsahem poskytovaných služeb. Snadno se vám může stát, že objevíte nabídku od konkurenční pojišťovny za atraktivnější cenu.

Zpočátku se ujistěte, zda za nabízenou cenu obdržíte stejné služby a prostudujte si stávající pojistnou smlouvu. Druhým krokem by mělo být kontaktování vaší pojišťovny. Vezměte s sebou konkurenční nabídku a ptejte se, zda vám tyto podmínky neumí nabídnout vaše pojišťovna.

Teprve poté, co s žádostí neuspějete, sepište výpověď povinného ručení. Nemusíte se obávat, změna pojišťovny povinného ručení je snadná.

Náležitosti výpovědi povinného ručení:

  • podepsaná podoba písemné výpovědi, je možné použít vzor,
  • údaje o vaší osobě, číslo pojistné smlouvy, důvod ukončení pojištění,
  • je třeba ji zaslat poštou nebo předat na pobočce a odevzdat zelenou kartu.

Situace, kdy vypovídáte smlouvu o povinném ručení

  • Výpověď ke konci pojistného období.
  • Výpověď z důvodu změny výše pojistného ze strany pojišťovny.
  • Výpověď do 2 měsíců od sjednání nové pojistné smlouvy.
  • Výpověď z důvodu změny vlastníka vozidla.
  • Výpověď při odhlášení vozidla z registru.
  • Výpověď do 3 měsíců od doručení oznámení o vzniku pojistné události.

Dále je možné, že povinné ručení zanikne z důvodu odcizení vozidla nebo v případě, kdy neuhradíte splátky dlužného pojistného.

Vždy je nutné rozlišovat datum výpovědi pojistné smlouvy a skutečný zánik pojistné smlouvy.

Kdy vypovídat smlouvu o povinném ručení

Toužíte po změně z důvodu lákavé cenové nabídky od jiné pojišťovny? Jak postupovat v takovém případě? Výpověď povinného ručení můžete podat kdykoliv. Nejjednodušší je však vypovídat pojistnou smlouvu před datem výročí pojistné smlouvy.

Kdy nejdéle? Nejpozději je nutné podat výpověď 6 týdnů před koncem pojistného období. Datum, kdy pojištění zaniká, naleznete i na zelené kartě. Při výpovědi před termínem výročí zanikne pojištění s koncem pojistného období.

Výpověď povinného ručení dohodou

Mimo termín výročí pojistné smlouvy, je možné vypovědět kdykoliv dohodou. Pojišťovna však musí dohodu akceptovat. Výpověď/zrušení má podobné náležitosti, jen je třeba do dohody uvést datum zániku pojištění a způsob vzájemného vyrovnání závazků. Pojišťovna pojistné období a závazky upraví a přepočítá k datu zániku. Může se jednat o nedoplatek pojištění i o vrácení přeplatku.

Při výpovědi povinného ručení a uzavírání nové pojistné smlouvy si dejte pozor zejména na jednotlivé termíny. Vaše auto musí být pojištěno každý den provozu. Je třeba dbát na to, aby konec jedné smlouvy plynule navazoval na začátek druhé.

Častým dotazem je, zda řidič nepřichází o bonus. Nepřichází! Bezškodní průběh vám původní pojišťovna potvrdí a dokládáte jej při sjednávání nové smlouvy o povinném ručení.

Nové povinné ručení levně a rychle

Podívejte se na srovnání povinného ručení online ať můžete nabídky porovnat a získate aktuální tržní ceny. Konkurenční ceny s možností vyřízení online a do několika minut máte zelenou kartu na e-mailu.

5/5 - hodnocení čtenářů