
Představte si, že jste obdrželi soudní obsílku, která ve vás může zprvu vyvolat dojem, že se nejedná o nic vážného či důležitého. Opak je ale pravdou. Každá soudní záležitost je pro vás ve své podstatě důležitá. V případě, že ji budete odsouvat či záměrně ignorovat, může pro vás mít negativní následek, kterým je rozsudek pro zmeškání.
Pokud soud takový rozsudek vydá, má to pro vás jistě nepříjemné následky, rozhodl totiž ve váš neprospěch. Vy s tím již nemůžete nic udělat. Jediná cesta je potom napadnout toto rozhodnutí, což je poměrně komplikovaná a zdlouhavá záležitost.
Proto výrazně doporučuji, abyste včas a řádně reagovali na soudní obsílky.
Co je kontumační rozsudek pro zmeškání
Takový rozsudek je považován za zvláštní druh soudního rozhodnutí, který soudce vydává v případě, že se žalovaný nedostaví. Někdy vás však může mást otázka co je rozsudek pro zmeškání? Je to stejné rozhodnutí, ale pod jiným názvem. Obě tato rozhodnutí znamenají totéž.
Může nastat situace, kdy se žalovaný dostavit opravdu nemůže. Na tuto situaci zákonodárci myslí, proto je možné řádně se omluvit a jednání se posune.
Tento typ rozsudku je vhodný z důvodů větší efektivnosti a rychlosti řízení. Jinými slovy, je příhodný proto, aby soud nebyl zatěžován něčím, co se „zbytečně táhne“ bez uspokojivých výsledků. Zároveň je také výhodný pro žalobce, zejména pokud očekává zaplacení za službu či produkt a žalovaný jej nechce zaplatit.
Kdy lze vydat rozsudek pro zmeškání
Důvody pro vydání rozsudku pro zmeškání upravuje občanský soudní řád (OSŘ). Naleznete je v §153b OSŘ. Tyto podmínky jsou pevně dané, musí být splněný všechny současně a nelze se od nich odchýlit.
Podmínky pro vydání rozsudku pro zmeškání
- Žalovaný se nedostavil k prvnímu jednání.
- Pokud se žalovaný bez řádné a včasné omluvy nedostaví, soud může rozhodnout v jeho neprospěch.
- Žalovaný byl řádně a včas předvolán.
- Je povinnost soudu žalovaného předvolat a dát mu dostatečně dlouhou dobu, aby se na jednání dostavil.
- Žalovaný je ten, proti komu se řízení vede.
- Žalobce podal návrh na vydání rozsudku pro zmeškání.
- Soud tento rozsudek nevydává automaticky v rámci své povinnosti, činí tak pouze na žádost, kterou mu předkládá žalobce.
- V případě, že žalobce se nedostavil k jednání, tak tento rozsudek soud nevydá. Vydá jej pouze pokud o to žalobce požádá, tudíž žalobce se musí dostavit.
- Žaloba není zjevně bezdůvodná
- Nesmí jít o žalobu, která nesplňuje základní oprávněné požadavky.
- Nejde o věc, kde je rozsudek pro zmeškání vyloučen
- Ne vždy jde rozsudkem pro zmeškání rozhodnout, nelze to např. ve věcech statusových či věcech, kde je možné uzavřít smír.
Typickými případy, kdy je tento rozsudek užitečný a žádaný je rozhodnutí o smluvní pokutě či sporu o dluh.
Kdy nelze vydat rozsudek pro zmeškání
Vydání tohoto rozsudku je efektivním a požadovaným nástrojem řešení soudních sporů, ale soud tak nečiní vždy. Vydává se pouze za splnění podmínek a pouze pokud tomu nebrání zákonné důvody. V případě, že takový rozsudek soud vydat nemůže, tak neúčast žalovaného automaticky neznamená prohraný soudní spor.
Kdy soud nemůže vydat rozsudek pro zmeškání
- Statusové věci: věci týkající se osobního stavu člověka. Soud zde nemůže rozhodnout, protože druhá strana nemá možnost hájit své zájmy a došlo by zde k možné diskriminaci.
- Např. rozvod manželství, určení nebo popření otcovství, způsobilost k právním úkonům.
- Řádně omluvená neúčast žalovaného: rozsudek nelze vydat, pokud se žalovaný nemohl ze závažných důvodů dostavit a svou nepřítomnost řádně omluvil. Soud musí jeho omluvu akceptovat, pokud důvody nepřítomnosti doloží.
- Např. závažná nemoc, hospitalizace nebo operace, nepředvídatelná dopravní situace, neodkladné pracovní povinnosti.
- chyby v doručování předvolání: v případě, kdy soud nebo doručovací služba pochybily, nelze takový rozsudek vydat.
- Např. špatná adresa, zásilka nebyla řádně doručena, žalovaný nebyl informován o důsledcích nedostavení se.
- Zjevně bezdůvodná žaloba: soud musí prověřit, zdali má žalobce nárok na jeho požadované plnění.
- Např. absence důkazů či platné právní opory
- Spor se státem či veřejnými institucemi: podléhají zvláštním pravidlům v řízení, je zde možný dopad na veřejný zájem.
Právní moc rozhodnutí soudu
Pokud se rozhodnutí stane pravomocné, tak žalovaný musí splnit to, co mu bylo v rozsudku uloženo. Lhůta pro nabytí právní moci rozsudku pro zmeškání činí 15 dnů od doručení, pokud nebyl v této lhůtě podaný opravný prostředek.
V případě, že se rozhodnete proti rozsudku bránit tak, ve lhůtě 15 dnů podáte opravný prostředek. Ten vám zajistí posunutí nabití právní moci rozhodnutí.
Možnosti obrany
Byl-li rozsudek pro zmeškání proti vám vydán, tak nevěště hlavu, máte několik možností obrany:
Zrušení rozsudku pro zmeškání
Při použití tohoto prostředku stačí, pokud podáte návrh na zrušení rozsudku, ve kterém uvedete přesvědčivé důkazy, proč jste se k jednání dostavit nemohli. Lhůta pro podání návrhů činí 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí.
Důvody pro obnovu řízení
- Vážná nemoc: žalovaný musí doložit lékařské potvrzení, že se z důvodu nemoci či hospitalizace skutečně dostavit nemohl.
- Chyba v doručení: pokud nebyl rozsudek nebo předvolání správně doručeno (např. zaslání na špatnou adresu).
- Nepředvídatelné okolnosti: takové okolnosti, které by se normálně nestaly a v důsledku znemožnily účast žalovaného na jednání, např. dopravní nehoda.
- Závažné pracovní důvody: žalovaný musí doložit, že mu pracovní povinnost zabránila v přítomnosti na jednání.
Výsledky rozhodnutí o návrhu na zrušení
- Uznání: V případě, že soud návrh na zrušení rozsudku uzná, tak rozsudek pro zmeškání soud zruší a žalovaný má možnost dál bojovat za svá práva.
- Zamítnutí: Návrh na zrušení zrušení rozsudku je zrušen a dále platí rozsudek pro zmeškání. Zamítnutí ale nevylučuje použití jiných opravných prostředků.
Odvolání proti rozsudku pro zmeškání
Podává se v případě, že soud při rozhodování pochybil. Lhůta pro podání odvolání činí 15 dnů ode dne doručení rozsudku.
Důvody pro podání odvolání
- Rozsudek je v rozporu s důkazy: zejména pokud ignoroval rozhodující skutečnosti nebo řádně neodůvodnil jejich nepředvedení.
- Právní chyby v rozhodnutí: pokud postupoval dle špatných zákonů nebo přehlédl důležité skutečnosti.
Možné výsledky v řízení o odvolání
- Uznání: rozsudek pro zmeškání bude zrušen a případ bude znovu projednán.
- Odmítnutí: rozsudek zůstává platný a pokračuje lhůta, kdy rozsudek nabude právní moci.
Obnova řízení
Tento opravný prostředek se podává pouze proti rozhodnutí, které již nabylo právní moci. Podává se tedy poté, co uplynula minimální lhůta 15 dnů ve které nebylo podání odvolání ani návrh na zrušení. Nelze podat vždy, ale pouze v omezených a předem stanovených případech.
Návrh na obnovu řízení se podává v případě, že vyšly najevo nové skutečnosti či důkazy, které v době rozhodování soud neměl k dispozici. Takové důkazy mohou mít formu nových dokumentů či nového svědectví. Lhůta pro podání návrhu pro obnovu řízení je 3 roky ode dne, kdy se žalovaný dozvěděl o nových skutečnostech, přičemž je zde stanovena horní lhůta, která je nejvýše 3 roky, ode dne vydání rozsudku.
Pokud chce žalovaný uplatnit tento opravný prostředek, musí přijít na nové skutečnosti, které musí oznámit soudu do 3 let od vydání rozsudku.
Výsledky v řízení o obnově
- Povolení: v případě, že soud řízení o obnově povolí, tak se celé řízení otevře znovu a žalovaný dostane novou možnost hájit se před soudem.
- Zamítnutí: rozsudek zůstává platný a žalovaný již nemá možnost další obrany.
Ústavní stížnost
Toto je krajní možnost obrany, která není moc častá. Lze ji použít pouze v případě, že žalovaný vyčerpal všechny ostatní možnosti obrany a stále se domnívá, že došlo k porušení jeho základních práv. Za taková základní práva považujeme porušení práva na spravedlivý proces, na obhajobu a jiné zásadní chyby v řízení.
Podává se ve lhůtě 2 měsíců k Ústavnímu soudu od posledního doručení od soudu.
Možné výsledky v řízení o ústavní stížnosti
- Uznání: pokud Ústavní soud stížnost uzná, tak rozsudek pro zmeškání může být zrušen a případ se může vrátit k novému projednání.
- Zamítnutí: v případě zamítnutí stížnosti žalobce nemá další možnost ochrany.
Poslední aktualizace: 6. března 2025