Chtěli byste si založit vlastní obchodní společnost, ale odrazuje vás zdlouhavá administrativa? Řešením může být koupě ready made s.r.o. Potom můžete začít podnikat téměř ihned. Jak probíhá prodej ready made společností může zajímat ale i cizince, kteří na potřebné vyřizování v ČR nemají čas. Na kolik vyjde nejlevnější ready made společnost a na co byste si měli dát pozor při jejím pořizování? Nejsou to jenom poplatky.

Co je ready made s. r. o.?

Začínající podnikatelé často chtějí raději založit společnost než působit jako živnostníci. Působí seriózněji, lépe se dostanou k některým klientům apod. Kdo chce v Česku založit společnost, musí však počítat s počáteční nejen finanční ale i časovou investicí.

Jako ready made s. r. o. můžeme označit společnost, kterou někdo založí, zapíše ji do obchodního rejstříku, ale dále s ní nic nepodniká, pouze ji nabízí k prodeji začínajícím podnikatelům. Na trhu lze koupit nejen společnosti s ručením omezeným, ale i evropské společnosti či akciové společnosti.

V Česku se poprvé objevily na přelomu tisíciletí. Zájem o ně stále rostl a nyní na trhu působí nesčetné množství subjektů, které ready made s. r. o. nabízejí.

Proč si pořídit ready made s. r. o.?

Hlavní předností ready made společností je rychlost, s jakou je možné začít podnikat. Pokud si chcete založit zbrusu novou s. r. o., bude vám to trvat několik týdnů. U předzaložených společností se doba razantně zkracuje. Společnost má již vybrané IČO, sídlo, firmu, předmět podnikání většinou jako volná živnost.

Společnost je zapsána v obchodním rejstříku a měla by mít účetní historii a založený funkční bankovní účet, na kterém je případně složen základní kapitál. Pro převod společnost pak stačí, že valná hromada převede obchodní podíl a odvolá dosavadního jednatele.

Jednou z hlavních příčin pro pořízení ready made s.r.o. byla až do změny právní úpravy skutečnost, že podnikatel si pořizoval společnost se splaceným základním kapitálem ve výši 200 000 Kč. Peníze ve společnosti uloženy nebyly, ale formálně byly potřeba při založení. Od roku 2014 však je možné založit s. r. o. už za 1 Kč. Proto zájem o předzaložené s. r. o. mírně opadl.

Ready made společnosti nyní využívají zejména zahraniční podnikatelé, kteří chtějí podnikat s českou společností, ale nevyznají se v české byrokracii, nebo v Česku nejsou, a nemohou tak obíhat úřady.

Předzaložené společnosti se mohou hodit také těm, kteří chtějí podnikat v anonymitě. K tomu jim pomohou kmenové listy, které vyjadřují obchodní podíly společnosti a chovají se jako cenné papíry.

Ready made společnosti si v současnosti neopatřují pouze začínající podnikatelé, ale i fungující firmy, které je využívají k držení nemovitostí či diverzifikaci podnikání při investičních příležitostech.

Na co si dát pozor při koupi předzaložené společnosti?

Základní poučka pro všechny, kteří si chtějí pořídit ready made společnost, je nenechat se napálit a pořádně si prověřit v obchodním rejstříku subjekt, od kterého s. r. o. kupujete. Měli byste vědět, kdo je jednatelem, jaké má poskytovatel IČ, případně, kde má sídlo apod. Samotná předzaložená společnost musí být zapsaná v obchodním rejstříku, jinak její koupě postrádá smysl.

Na trhu působí spousta podvodníků. Proklepněte si tedy poskytovatele na internetu. Existují nějaké recenze od klientů, kteří si od něj s. r. o. koupili? Má solidní webové stránky, na kterých se dá dočíst, jaké přesně služby poskytuje a kolik si za ně účtuje? Poskytuje kromě založení společnosti i nějaký další servis? Např. zajištění koncese na živnostenském úřadu, převod datové schránky apod?

Pokud si zakládáte společnost sami, musíte zaplatit za zápis u notáře, kolky na živnostenském úřadě, bankovní poplatky za založení účtu apod. Nejlevnější ready made společnosti vyjdou kolem 20 000 Kč. V ceně by měla být zahrnuta příprava smluv o převodu, převod 100% podílu společnosti, jmenování nového jednatele, přepis obchodního rejstříku, poplatky za notářské zápisy, vyřízení živnostenského oprávnění, splacený základní kapitál.

Někteří poskytovatelé nabízejí i další služby jako je prodej ready made společností s kmenovými listy, s. r. o., které jsou již přihlášeny jako plátce DPH ad.

Pokud někdo nabízí s. r. o. za méně než 10 000 Kč, měli byste zbystřit. Mohou na vás totiž číhat skryté poplatky.

Největším úskalím předzaložené s. r. o. je možnost, že zakladatelé se společností určitým způsobem nakládali. Pokud společnost vyvíjela činnost a má závazky, budete za její dluhy odpovídat vy, jakožto její majitelé. Je tedy nezbytně nutné, abyste si ověřili historii společnosti. Vždy trvejte na tom, aby vám poskytovatel předložil certifikát se zárukou bezdlužnosti.

Jak se vám článek líbil?