Dobrovolná likvidace společnosti s.r.o. Návod, cena a průběh

dobrovolná likvidace společnosti s.r.o.

Rozhodnou-li se společníci ukončit činnost s.r.o. nastává dobrovolná likvidace společnosti s ručením omezeným s.r.o. Takové ukončení však vyžaduje splnění řady povinností a postupovat musíte dle stanoveného průběhu. Na následujících řádcích se věnujeme celkovému průběhu dobrovolné likvidace pro společnosti s.r.o., rozepisujeme jednotlivé kroky, které mohou být jakýmsi návodem pro společníky.

Co je dobrovolná likvidace s.r.o.

Dobrovolná likvidace společnosti s.r.o. je proces, kdy společnost rozhodne o svém ukončení a následně provede veškeré právní a administrativní kroky k uzavření svých aktivit a likvidaci majetku.

Co znamená když je firma v likvidaci

Když je firma v likvidaci, znamená to, že společnost rozhodla o svém ukončení a zahájila proces, kterým se zbavuje svých aktivit, rozprodává svůj majetek, vyrovnává své dluhy a nakonec ukončuje svou existenci. Proces likvidace má za cíl uzavřít veškeré závazky a ukončit právní subjektivitu společnosti.

Být v likvidaci znamená, že společnost již nepodniká běžnou obchodní činnost a že se soustředí na vyřízení svých závazků a na likvidační proces. Likvidace může být zahájena z různých důvodů, jako je nedostatečný obchodní úspěch, změna vlastnické struktury, nebo prostě rozhodnutí majitelů ukončit provoz.

Průběh dobrovolné likvidace

Obvykle proces dobře řídí právník nebo specialista na obchodní právo, který pomáhá s plánováním a prováděním likvidace. Zahrnuje to například vyplacení všech dluhů, prodej aktiv a majetku společnosti a rozdělení zbývajících prostředků mezi akcionáře nebo společníky.

Dobrovolná likvidace může být zahájena z různých důvodů, jako je například nedostatečný obchodní úspěch, změna vlastnické struktury, nebo prostě rozhodnutí majitelů ukončit provoz. Je důležité dodržovat veškeré právní povinnosti a procesy, aby se zabránilo případným problémům v budoucnosti.

1. Rozhodnutí o zrušení

Základní povinností je přijetí rozhodnutí, které náleží do působnosti valné hromady jen, určuje-li tak společenská smlouva společnosti. Vyžadována je 2/3 většina hlasů všech společníků a musí to být formou notářského zápisu. Není-li toto rozhodnutí svěřeno valné hromadě, rozhodují všichni společníci dohodou, která musí mít formu notářského zápisu.

2. Volba likvidátora

Volba likvidátora při dobrovolné likvidaci společnosti s.r.o. je důležitým krokem v procesu. Likvidátor je osoba, která je odpovědná za provedení likvidace a zajištění, aby všechny povinnosti společnosti byly správně splněny a aby byly dodrženy veškeré právní předpisy.

Obvykle může být likvidátorem jmenován jednatel společnosti, člen správní rady nebo osoba určená shromážděním společníků. Je důležité vybrat likvidátora, který má dostatečné znalosti o právních a administrativních postupech likvidace, a který je důvěryhodný a zodpovědný.

Pokud není jmenován likvidátor ve stanovách společnosti, může být jmenován shromážděním společníků. V některých případech může být také vhodné najmout externího odborníka nebo právníka, který má specializaci na likvidace společností, aby zajistil, že proces proběhne bez problémů a v souladu s platnými právními předpisy.

3. Předávací protokol

Statutární orgán předá ke dni zrušení s.r.o. veškerá aktiva, práva, povinnosti a závazky likvidátorovi na základě předávacího protokolu, jehož obsahem je:

  • personální agenda
  • mimořádná účetní závěrka ke dni předcházejícímu dni vstupu do likvidace
  • inventurní soupisy
  • soupis aktiv
  • uzavřené obchodní smlouvy
  • přehled žalob, výkonů rozhodnutí, mimosoudně řešených sporů a archivní agenda

4. Vyhotovení účetní závěrky a uzavření účetních knih

Oba úkony musí jednatel provést k předcházejícímu dni vstupu s.r.o. do likvidace. Takovýmto vhodným dnem je první den hospodářského roku, tedy 1. leden. Pokud společnost vstoupí do likvidace jiný den, musí statutární orgán sestavit mimořádnou účetní závěrku

5. Sestavení zahajovací rozvahy a soupisu jmění

To je povinností likvidátora, který pak vydá proti úhradě nákladů každému, kdo o to požádá.

6. Zápis vstupu do likvidace do obchodního rejstříku

Likvidátor je povinen toto učinit bez zbytečného odkladu po zrušení společnosti spolu se zápisem osoby likvidátora. Po celou dobu likvidace pak společnost užívá firmu s dodatkem „v likvidaci“.

7. Oznámení vstupu s.r.o. do likvidace známým věřitelům a zveřejnění oznámení v Obchodním věstníku.

Likvidátor tak musí učinit nejméně dvakrát za sebou s dvoutýdenním odstupem s výzvou, aby věřitelé přihlásili své pohledávky ve lhůtě, která nesmí být kratší, než 3 měsíce od druhého zveřejnění.

8. Podání daňového přiznání

Na podkladě účetní uzávěrky je likvidátor povinen podat do 30 dnů od vstupu s.r.o. do likvidace přiznání k dani z příjmu právnických osob.

9. Insolvenční návrh

Zjistí-li likvidátor během likvidace, ze je společnost v úpadku, podá insolvenční návrh, jinak založil svou odpovědnost za škodu nebo jinou újmu, kterou by nekonáním věřiteli způsobil.

Dobrovolná likvidace obchodní společnosti

Účelem likvidace je vypořádání majetku zrušené společnosti a vyrovnání dluhů s věřiteli. Dobrovolná likvidace společnosti neprobíhá pokud jmění společnosti přechází na jiného majitele. Právní úprava likvidace je pro všechny právnické osoby stanovena v § 187 a násl. nového občanského zákoníku (NOZ, zákon č. 89/2012 Sb.).

Cena likvidace s.r.o.

Existují specializované společnosti, které se věnují likvidaci s.r.o. Likvidaci doporučujeme provádět s asistencí advokáta. Cena za likvidaci s.r.o. se pohybuje od 5 tisíc do 25 tisíc korun, dle rozsahu prací (vypořádání majetku). Proces likvidace může trvat 2 a více měsíců.

Nejčastější otázky související s likvidací

Když se jedná o likvidaci společnosti, existuje několik otázek, které jsou často kladené. Zde jsou některé z nejčastějších.

Může firma v likvidaci podnikat?

Ve většině případů firma v likvidaci již nemůže podnikat, protože proces likvidace je zahájen s cílem ukončit veškerou činnost společnosti a postarat se o její likvidaci, tj. rozprodat majetek, vyrovnat dluhy a ukončit všechny závazky.

Existují však některé výjimky, které závisí na právních předpisech dané jurisdikce a na podrobnostech dané situace. Například v některých případech může být společnosti v likvidaci dovoleno provozovat podnikání za účelem uzavření stávajících smluv nebo dokončení probíhajících projektů. Nicméně tato činnost by měla být omezena a podléhat schválení likvidátora a soudního dozoru.

Obecně platí, že hlavním cílem likvidace je ukončení činnosti společnosti a likvidace jejího majetku za účelem rozdělení zbývajících prostředků mezi věřitele a akcionáře. Podnikání během likvidace by mohlo komplikovat tento proces a vést k právním problémům.

Jak oznámím likvidaci společnosti zákazníkům, zaměstnancům a dalším zainteresovaným stranám?

Komunikace s různými zainteresovanými stranami je důležitá a měla by být provedena transparentně a v souladu s právními požadavky.

Poslední aktualizace: 7. května 2024

4.5/5 - hodnocení čtenářů