Dohoda o skončení nájmu bytu: podstata, účel a náležitosti

dohoda o skončení nájmu

Pronajímáte byt či jste naopak nájemcem? Přemýšlíte, jak nejrychleji ukončit nájemní smlouvu a nečekat celou tří měsíční výpovědní dobu jako je tomu u výpovědi? Řešením je dohoda o skončení nájmu. Nájem bytu lze ukončit buď uplynutím sjednané doby v případě nájmu na doby určitou, písemnou výpovědí kteroukoli ze smluvních stran, nebo dohodou.

Co dohoda o ukončení nájmu z bytu obnáší, jak funguje, jaké jsou její náležitosti a na co si dát pozor?

Proč zvolit dohodu namísto výpovědi

Nájemní smlouva na dobu neurčitou může být nájemcem vypovězena bez udání důvodu. V případě nájmu na dobu určitou je nájemce vázán důvodem uvedeným v § 2287 občanského zákoníku.

Pro výpověď ze strany pronajímatele oproti tomu platí vždy pouze zákonné důvody podle § 2288 občanského zákoníku, a to u nájmu na dobu určitou i neurčitou. To znamená, že pronajímatel není oprávněn vypovědět nájem bez udání důvodu.

V obou případech však činí výpovědní doba 3 měsíce, přičemž začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího poté, co výpověď obdržela druhá strana.

Nevýhody výpovědi spočívají zejména v délce výpovědní doby a omezených možnostech pronajímatele vypovědět nájem. Dohoda oproti tomu umožňuje rozsáhlejší úpravu vzájemných práv a povinností mezi pronajímatelem a nájemcem na základě jejich vzájemného souhlasu.

Co je dohoda o skončení nájmu bytu

Je možné, že potřebujete, aby skončení nájmu bytu proběhlo v kratší než-li tříměsíční výpovědní době, popř. dříve než uplyne nájemní smlouva či z jiných než zákonných důvodů. V tomto případě je pro vás ideálním řešením dohoda o ukončení nájemní smlouvy.

Dohoda o ukončení nájmu bytu je písemná dohoda mezi pronajímatelem a nájemcem, ve které obě strany souhlasí s ukončením nájemní smlouvy.

Nájem může být ukončen před uplynutím jeho původního trvání či z jiných důvodů než uvádí zákon, pokud s tím pronajímatel i nájemce souhlasí.

V dohodě si zároveň můžete sjednat libovolné datum ukončení nájmu bez ohledu na tříměsíční výpovědní dobu.

Jak napsat dohodu o skončení nájmu

Dohoda o skončení nájmu vyžaduje písemnou formu, přičemž se uzavírá v souladu s § 1981 občanského zákoníku.

Stranám je na vůli ujednat si zánik závazku, aniž bude zřízen závazek nový.

 

§ 1981 občanského zákoníku

Žádost o ukončení nájmu

Nejprve však můžete druhé smluvní straně doručit žádost o ukončení nájmu dohodou.

I když zákon pro žádost nestanovuje žádné formální požadavky, doporučujeme vám zvolit písemnou formu. Žádost samozřejmě můžete nahradit již samotnou dohodou, pokud budete chtít.

V praxi běžně veškeré dokumenty obstarává pronajímatel, tudíž je možné, že z pozice nájemce upřednostníte neformální žádost. Pronajímatel pak zpracuje již samotnou dohodu.

Náležitosti dohody o skončení nájmu

Dohoda o ukončení nájmu musí obsahovat níže uvedené náležitosti, přičemž si ji můžete sepsat svépomocí či si stáhnout již předpřipravený vzor dohody z internetu:

  1. označení pronajímatele – jméno, příjmení, datum narození (popřípadě rodné číslo), adresa trvalého bydliště/název, identifikační číslo, adresa sídla,
  2. označení nájemce,
  3. identifikaci nájemní smlouvy, ve znění případných dodatků – o kterou smlouvu se jedná, kdy byla uzavřena, včetně označení pronajatého bytu,
  4. datum ukončení nájmu, na kterém se smluvní strany dohodly,
  5. vypořádání závazků – dlužné nájemné, dlužné zálohové platby na služby, vyúčtování energií, nedoplatky a přeplatky, včetně uvedení data jejich uhrazení,
  6. datum předání bytu – požadovaný stav bytu a jeho vybavení, včetně zmínky o vytvoření předávacího protokolu v den vyklizení bytu, který se stane přílohou dohody,
  7. den nabytí platnosti dohody,
  8. datum, místo a podpis obou smluvních stran.

VZOR DOHODY O UKONČENÍ NÁJMU

Vyklizení bytu

Nájemce je povinen pronajímateli odevzdat byt v den skončení nájmu, a to ve stavu, v jakém jej převzal. To se však nevztahuje na běžné opotřebení bytu a vady, které má odstranit pronajímatel, nikoli nájemce.

Nájemce odevzdá byt ve stavu, v jakém jej převzal, nehledě na běžné opotřebení při běžném užívání a na vady, které je povinen odstranit pronajímatel.

 

§ 2293 odst. 1 občanského zákoníku

Nájemce je dále povinen odstranit úpravy, které provedl se souhlasem pronajímatele, pokud se s pronajímatelem dohodl na uvedení bytu do původního stavu.

Změny provedené bez souhlasu pronajímatele, nájemce též odstraní, ledaže pronajímatel souhlasí s jejich zachováním.

Pokud nájemce neodevzdá byt pronajímateli ve stanoveném termínu, náleží pronajímateli úhrada nájemného, a to až do dne, kdy mu byl byt skutečně předán.

Předávací protokol

Protokol o předání bytu se vyhotovuje v den jeho předání za přítomnosti nájemce a pronajímatele. Tento dokument chrání obě smluvní strany z hlediska možného budoucího vymáhání případných závazků a je ve své podstatě důležitější než samotná dohoda o skončení nájmu.

V praxi se mnohdy děje, že pronajímatel odmítá nájemci vrátit jistotu ve výši, na které se s ním dohodl z důvodu následně zjištěných vad na vybavení bytu. Ochranu nájemce představuje zrovna protokol opatřený podpisy obou smluvních stran, ve kterém je uveden stav vybavení v den předání bytu.

Pronajímatel má právo zkontrolovat stav bytu, včetně jeho vybavení, o čemž následně společně s nájemcem vyhotoví protokol. Případné snížení hodnoty bytu a jeho vybavení, s výjimkou běžného opotřebení, se hradí z jistoty, neboli kauce, kterou nájemce pronajímateli složil při uzavření nájemní smlouvy. Z jistoty se též hradí nedoplatky vyplývající z vyúčtování energií.

Oproti tomu má nájemce v případě zvýšení hodnoty bytu právo na úhradu účelně vynaložených nákladů.

Náležitosti protokolu o předání bytu

Doporučujeme vám vyhotovit předávací protokol v písemné formě, přičemž tak můžete učinit sami či si stáhnout vzor z internetu, který obsahuje následující náležitosti:

  1. označení pronajímatele,
  2. označení nájemce,
  3. identifikace pronajatého bytu – adresa, nadzemní podlaží, číslo bytu,
  4. klíče, čipy, karty, včetně uvedení jejich počtu,
  5. hodnoty na měřidlech energií – elektroměr, plynoměr, vodoměr,
  6. vybavení bytu, včetně uvedení jeho stavu,
  7. vypořádání závazků ke dni předání bytu – dlužné nájemné, dlužné zálohové platby na služby, vyúčtování energií, nedoplatky, přeplatky, jistota, včetně uvedení data jejich uhrazení,
  8. datum, místo a podpis obou smluvních stran.

Pronájem pod kontrolou

Chyťte své nájemní vztahy pevně do rukou!

Řešíte složité otázky ohledně pronájmu? Přemýšlíte, jak správně postupovat při uzavírání nájemní smlouvy, vyúčtování služeb nebo dokonce při vystěhování problémového nájemníka? 🌟 Máme pro vás řešení! 🌟

Příručka Pronájem pod kontrolou je nepostradatelným průvodcem pro všechny pronajímatele. Na 44 stranách v PDF najdete přes 63 otázek a odpovědí, které vám pomohou vyřešit každou situaci – od uzavření nájemní smlouvy, správy kauce až po ochranu vašich práv během nájmu i při ukončování nájemní smlouvy.

Praktické rady krok za krokem
Srozumitelný jazyk i pro neprávníky
Zaměření na prevenci problémů

🎯 Neztrácejte čas a energii – chraňte své investice s jistotou!
Získejte PDF příručku ještě dnes. 👇

PRONÁJEM POD KONTROLOU (.pdf)

Postarejte se o svůj pronájem jako profesionál – rychle, jednoduše a efektivně

Poslední aktualizace: 21. listopadu 2024

5/5 - hodnocení čtenářů