Když se v životě potkají dva, a jeden z nich bude vypočítavý kverulant, je to setkání, na které nebudete rádi vzpomínat a raději budete chtít zcela zapomenout. V případě pronájmu bytu to platí více než dvojnásob. Pro majitele bytu, i podnájemníka. Ne vždy však bohužel máme štěstí, že tak či tak, narazíme na slušného člověka. Ostražitost je na místě, a právě proto vám dnešní článek odhalí, na co si dát při hledání či poskytování podnájmu pozor.
Prohlídka bytu
Nikdy si, ať jste na jedné či druhé straně barikády, nenechejte rozmluvit prohlídku bytu. Podnájemník si může byt prohlédnout v jeho skutečné podobě a odhalit tak možná úskalí či nesrovnalosti, které by pak musel hradit či opravovat ze svého, případně by na něj mohly být zcela svedeny. Papír s tužkou s připravenými otázkami, ale také k zapsání nedostatků, které chcete zahrnout do smlouvy a oči na stopkách, aby mohly vše zkontrolovat. Kdo je připraven není zaskočen.
Pronajímatel pak s prohlídkou získá i delší čas, kdy může prohodit pár slov s člověkem, kterého si nastěhuje do svého bytu. Často osobní kontakt a vzájemná sympatie napoví, zda je to skutečně ten pravý, kterému chcete svěřit klíče od bytu. Navíc se pak nebude moci podnájemník vymlouvat, že o něčem nevěděl.
Co si ověřit při podnájmu
Je byt opravdu bytem člověka, který vám jej nabízí k pronájmu? Říkáte si, proč to řešit? Třeba proto, abyste mu do kapsy nepředali zálohu na byt, v dobré víře, aby vám byt někdo nevyfoukl před nosem, či rovnou kauci k pronájmu, a vše bylo nakonec jinak. Nechtěli byste se pak divit, že vlastně člověk, s kterým jste jednali byl obyčejný vydařený podvodníček, že?
Pokud jste tím, kdo byt pronajímá, rozhodně se zajímejte před samotným podpisem o to, zda zájemce pracuje. Jistě, jsou to soukromé a citlivé otázky, ale slušný člověk se nebude rozčilovat, že je kladete, ale bude mít pro váš dotaz pochopení. Kdo jen hledá vychytralé bydlení, za které nechce platit, protože na to ani nemá, toho asi vaše otázka přinejmenším rozčílí. Ale ten, kdo rozhodne o tom, kdo se do jeho bytu nastěhuje jste jen a jen vy.
Smlouva o podnájmu bytu a náležitosti
A tuto zákonnou možnost rozhodně využijte. Smlouva by měla obsahovat všechny náležitosti:
- iniciály podnájemníka i majitele bytu
- nezapomeňte na podpisy, a také správný datum podpisu, včetně roku. Pokud jsou pronajímateli manželé, smlouva musí obsahovat podpisy i iniciály obou manželů
- forma platby nájmu, včetně data splatnosti a případných sankcí při nedodržení termínu
- zálohy za služby, jejich výše, ale také vyúčtování. Často nájemník šetří, ale majitel si přeplatky nechává pro sebe. Písemně by měla být také upravena dohoda o tom, zda nájemník zálohy bude platit přímo sám, nebo posílat pronajímateli a ten je odešle dále
- co vše bude součástí nájmu a jaké další povinnosti vyplývají z podnájmu ( nutnost zřídit si pojistku „na blbost“ a podobně)
- přesné datum od kdy je možné začít byt obývat
- doba na kterou byt pronajímáte, případná možnost prodloužení a její podmínky
- kolik osob bude v bytě bydlet, zda může mít nájemník domácí zvířata, případně v jakém počtu a také povinnost oznámit rozšíření počtu osob, a to i včetně narozených dětí pokud se nájemník „rozroste“
- výpovědní doba ze smlouvy a podmínky, které s ní souvisí
- výše kauce, její vrácení po ukončení nájmu, a také to, jakým způsobem a za jakých podmínek bude vrácena, do jaké doby a jakou formou
- technický stav bytu, vybavení bytu, a to včetně stavu kuchyňské linky a pevných částí bytu
- v jaké míře a kdo bude pečovat o běžný technický stav bytu a případné poruchy a závady v bytě
Vzor smlouvy o podnájmu bytu
Hledáte vzor podnájemní smlouvy na byt? Připravili jsme vzorový dokument, který si můžete individuálně doplnit a upravit.
Vytvořte si smlouvu o podnájmu bytu z předpřipraveného vzorového dokumentu.
Další ustanovení smlouvy o podnájmu
Když se nájemník přestěhuje, je zcela jasné, že chce mít své soukromí a má na to svaté právo. Proto by rozhodně neměl mít pronajímatel problém s tím, že si nájemník vymění fabky, rozhodně tedy neváhejte předem na tuto skutečnost majitele upozornit. Pokud nebude souhlasit, rozhodně zpozorněte.
Dnešní svět je plný exekucí, často k nim dojde jen z pouhé nezaplacené pokuty v metru. Jako nájemce žádejte o podepsání dokumentu, kde se pronajímatel zavazuje, že není součástí žádného exekučního řízení a že v případě, že k němu dojde v budoucnu, veškerý majetek uvnitř bytu patří jen vám. V případě vpádu exekutora do bytu tak máte alespoň něco v ruce, a spolu s platně podepsanou nájemní smlouvou by pak mělo být právo na vaší straně.
Poslední aktualizace: 6. března 2024