Chcete začít nabízet své výrobky online, ale nevíte, jak na to? Nemusíte hned tvořit vlastní e-shop anebo prodejní webové stránky. Možností jak začít rychleji a snadněji je spousta, jen je třeba se zorientovat. Kde prodávat své výrobky, a kde prodat věci, které už nepotřebujete a chcete se jich zbavit? A co všechno potřebujete, abyste si našli zákazníky?
Podmínky prodeje na online tržištích a bazarech jako je Sbazar, Aukro, Fler, Vinted, Mimibazar a další portály nejsou ty jediné, které musíte dodržovat. Při prodávání po internetu nezapomínejte na pravidla, která stanoví zákon. Kdy potřebujete živnostenský list? Jaké máte daňové povinnosti? A co vám hrozí, když se je rozhodnete ignorovat?
Jak prodávat na internetu
E-shopy nejsou dnes jediným způsobem, jak prodávat na internetu zboží případně služby jako jsou konzultace, školení, terapie, masáže, grafické práce, marketingové služby, atp. K propagaci i prodeji je možné využít sociální sítě. Různé Facebookové skupiny se zaměřují na konkrétní odvětví, využijte je. Jako vhodný marketingový nástroj se osvědčil také Instagram, kde lze snadno vytvořit galerie produktů.
Kdo chce prorazit v zahraničí, může využít giganty jako je internetový obchod Amazon, aukční síň e-Bay případně Etsy, tržiště s řemeslnými produkty.
Pokud byste své zákazníky hledali raději v Česku, můžete využít jednu z místních online platforem. Asi jste už slyšeli o portálech Aukro nebo Sbazar. Existují ale i specializovaná online tržiště jako je Mimibazar nebo Flér.
Přehled českých online tržišť a bazarů
- Aukro je portál, kde lze prodávat a kupovat zboží i služby buď za pevnou cenu, nebo v aukcích.
- Sbazar patří pod Seznam.cz a využívá se zejména k prodeji použitých věcí.
- Bazoš funguje jako inzertní server. Bezplatná inzerce je využívána především běžnou veřejností, nikoliv internetovými obchody.
- Bazar Od Karla prodává použité zboží. Prodejci si musí domluvit podmínky spolupráce.
- Flér nabízí ruční práce, umělecké a řemeslné výrobky od nejrůznějších tvůrců.
- Mimibazar inzeruje zejména dětské zboží.
- Vinted slouží jako platforma pro prodej oblečení.
Jak funguje Aukro
Prodejci se musí na Aukru zaregistrovat. Následně mohou začít nahrávat předměty. Co prodávat na Aukru? Nejen bazarové věci, ale i nové nebo rozbalené zboží.
Je nutné určit název a kategorii předmětu a následně jej popsat. Prodejce si může stanovit za zboží pevnou cenu. Jde o nabídku „kup teď“. Alternativně lze stanovit počáteční cenu a dát zboží do aukce. Prodávající dále zadá metodu platby a způsob doručení.
Aukro si účtuje poplatky za vystavení nabídky a volitelně za propagaci zboží. Za úspěšný prodej musí prodávající zaplatit provizi podle ceny zboží.
Nastavení ceny
Určit cenu svého zboží je pro každého prodejce klíčové. Je jasné, že cenově nemůžete konkurovat záplavě laciných věcí ze zahraničí, proto není úplně dobré nastavit částku jenom podle konkurence. Nejhorší je stanovit u věci „cenu dohodou“. Kupujícího to odradí, protože neví, co má čekat.
Cílem je dostat se do plusu, proto je potřeba započítat cenu použitého i odpadového materiálu, cenu energie a nástrojů použitých k výrobě, různé poplatky, cla, čas strávený výrobou a distribucí, náklady na reklamu, na obaly, poštovné, atd. Všechny zmíněné položky jsou pouze výdaje. Chcete-li na svých produktech vydělat, musíte výslednou cenu zvýšit.
Tip: Požadujte platbu předem. Podvodníci, kteří vám odpoví na inzerát, se najdou vždy a vy byste mohli snadno přijít o své výrobky i peníze.
Propagace výrobku
V online světě je vizuální prezentace zboží předpokladem úspěšného prodeje. Zákazník si nemůže produkt osahat a musí se spokojit s popisem a fotografiemi produktu.
Obrázek vydá za tisíc slov. Proto je nejdůležitější prodávané věci pěkně nafotit. Snažte se, aby fotografie vypadaly pokud možno reprezentativně a aby zboží vyniklo. Oblečení předveďte na modelce, keramickou ozdobu vezměte do ruky. Nejde jen o to, aby si zájemce mohl udělat představu o velikosti, ale také, aby mu samotná fotka navozovala příjemnou atmosféru.
Popis nepřehánějte, uveďte ty nejdůležitější parametry, jako jsou velikost, rozměry, barva apod. Pokud prodáváte použité zboží, uveďte všechny vám známé vady. Vyhnete se pozdějším sporům. Negativní hodnocení a recenze odradí budoucí zákazníky, buďte proto vždy upřímní.
Při tvoření popisu výrobku nezapomeňte použít klíčová slova, aby vaše zboží na zákazníky „vyskočilo“ při vyhledávání. Neméně důležité je zboží zařadit do správné kategorie. Některé servery umožňují věc vložit do více kategorií, případně i podkategorií. Do popisu výrobku vložte odkaz na další produkty, abyste zákazníka dále nalákali na vaši tvorbu.
Základní právní povinnosti při prodeji na internetu
Mnoho lidí si při prodeji věcí online s právními předpisy vůbec neláme hlavu. Jestliže chcete nárazově prodat pár věcí po babičce, také vás nemusí žádné právní povinnosti trápit. Jinak je tomu, pokud podnikáte.
Podnikání jako činnost hlavní nebo vedlejší
Občanský zákoník vás podle § 420 považuje za podnikatele, pokud jste osoba, která „samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku.“
Hranice mezi soustavnou činností a mezi příležitostným prodejem není jasně vytyčena. Pokud vyrobíte pět háčkovaných deček, které budete nabízet k prodeji spíše pro radost, o podnikání nepůjde. Pokud háčkujete jako o život a prodáte jednu dečku týdně, může se už o podnikání jednat. V takovém případě byste si měli zřídit živnost.
Vyřídit živnostenský list není žádný problém, stačí zajít na živnostenský úřad a zaplatit poplatek 1 000 Kč za ohlášení živnosti.
Činnost hlavní
Pokud bude prodej zboží vaší hlavní činností, musíte začít platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Jejich výše se odvíjí od výše vašeho příjmu, ale i kdybyste byli ve ztrátě, musíte platit alespoň minimální zálohy. Ty v současnosti překračují 5 000 Kč měsíčně. Proto si dobře rozmyslete, zda skutečně chcete podnikání provozovat.
Činnost vedlejší
Jestliže jste maminka na mateřské, starobní důchodce, student nebo si chcete jen přivydělat něco bokem k zaměstnání, můžete podnikat na vedlejší činnost. V takovém případě nebudete platit zálohy a až na konci roku zaplatíte doplatek podle dosaženého zisku. Jestliže se ocitnete ve ztrátě, nemusíte doplácet nic.
Daňové povinnosti
Prodej věcí v bazaru, které jste měli v osobním vlastnictví, dani nepodléhá. Pokud přeprodáváte cizí zboží, nebo vyrábíte vlastní výrobky, budou vaše příjmy z prodeje podléhat dani z příjmu.
Prodáváte-li své zboží pouze příležitostně, budete je danit jako ostatní příjmy. Jestliže tyto příjmy nepřesáhnou ročně 30 000 Kč, jsou od daně osvobozeny.
Jste-li OSVČ, budete danit své příjmy jako příjmy z podnikání. Podnikatelé žádnou minimální hranici stanovenou nemají, musí danit vše. Překročíte-li za 12 po sobě jdoucích měsíců obrat 1 milion korun, budete se muset zaregistrovat jako plátce DPH.
Finanční úřady prodeje na internetových tržištích kontrolují. Mohou vám daň vyměřit zpětně i s tučným penále, proto se placení daní není radno vyhýbat.