Nedávný soudní proces, který otevírá italské dveře k odpovědnosti za zveřejněná videa, která jsou v rozporu se smluvními podmínkami, upoutává pozornost velké části populace. Google se však brání. Bude to ale stačit? Jak silné jsou předpisy EU?

Nedávný soudní proces, jehož hlavním aktérem byla společnost Google, se stává revoluční otázkou odpovědnosti na internetu. Pro tři manažery zněl soudní verdikt na šest měsíců podmíněně pro každého z nich za porušení práva na soukromí. Dle soudu umožnili zveřejnění videa, které zachycuje šikanování hocha s artismem.

Google se verdiktu velmi podivoval (jiné případy je totiž zvyklí vyhrávat) a považuje jej za nepřijatelný i vzhledem k omezování svobody na internetu. Peter Fleisher, jeden z odsouzených, komentoval rozsudek soudce jako nelogický, neboť jak může být on zodpovědný za něco, co na internetových stránkách zveřejní nějací teenageři? Kromě něj byli nuceni vyslechnout rozsudek i viceprezident a šéf právního oddělení David Drummond a bývalý šéf finanční sekce George Reyes. Tento případ se stává průlomovým nejen v Itálii, ale strhává pozornost celého světa.

Googlem poskytovaná služba sdílení videí na internetu je koncepčně postavená na automatickém zveřejnění, sami uživatelé pak upozorňují na závadná videa. Filtrování ze strany Googlu před samotným zveřejněním je vzhledem k množství každodenních přidaných videí prostě nemožné. Je-li pak video v rozporu s provozními podmínkami, Google video stahuje z webu. Organizace Vivi Down však se také brání tím, že stáhnutí videa bylo velmi opožděné.

Dle očekávání se společnost Google proti rozsudku odvolává a silnou oporu nachází především v předpisech Evropské Unie (EU), podle kterých nejsou za obsah publikovaných příspěvků (komentářů, obrázků i videí) odpovědní provozovatelé. Skutečnost je však taková, že případ není úplně tak jasný, neboť Itálie tyto normy implementovala asi před 10ti lety a konkrétně zprostředkování obsahu uživateli italské zákony totiž nespecifikují. Společnost Google má pak v rukávu ale další esa, jako je např. stažení videa a poskytnutí všech informací o tom, kdo jej zveřejnil.

Jak se vám článek líbil?