Prohlédli jste si poslední srovnání mobilních tarifů a zjistili, že ten váš již dávno v konkurenci ostatních neobstojí? Bojíte se, že výpověď smlouvy od mobilního operátora se povleče a prodraží? Přehnané obavy nejsou na místě. V článku vám poradíme, jak opustit operátora bez zbytečných zádrhelů.
Jak zrušit smlouvu od mobilního operátora?
I když je trh mobilních operátorů v Česku stále pokřiven, právní úprava postupně více a více nahrává spotřebitelům. Zkracuje se výpovědní doba, doba přenosu telefonního čísla, spotřebitelé mají větší šanci na odškodnění, pokud operátoři poruší své povinnosti. Přesto se výpověď smlouvy u telekomunikačního operátora může pěkně prodražit.
Změna operátora při využívání předplacených SIM karet
Pokud si dobíjíte kredit, není nic jednoduššího, než si koupit jinou předplacenou SIM kartu či přejít k jinému operátorovi, který nabízí nejvýhodnější tarif. Následně však nezapomeňte požádat operátory o přenos telefonního čísla (viz níže). Dejte si také pozor, abyste stávající kartu nezahodili, pokud jste se dostali do mínusu. Vyhnete se následným problémům.
Výpověď smlouvy od mobilního operátora: smlouva bez závazku
Dobíjení kreditu je pro většinu z nás minulostí. Obvykle máme s mobilními operátory uzavřenou smlouvu, kdy platíme měsíčně za určitý tarif. Možnost výpovědi se pak bude lišit podle typu smlouvy a podmínek, které jsou v ní uvedeny.
Pokud je vaše smlouva bez závazku, resp. smlouva na dobu neurčitou, znamená to, že vám nehrozí žádné pokuty za předčasné ukončení smlouvy. Výpovědní doba činí ze zákona maximálně třicet dní, může být tedy i kratší.
Výpověď smlouvy od mobilního operátora: smlouva se závazkem
Smlouva se závazkem je u operátorů velmi oblíbená. Jde vlastně o smlouvu na dobu určitou, což znamená, že se operátorovi na nějaký čas upíšete, většinou na dva roky. Získáte výhodnější tarif, ale předčasné zrušení smlouvy se závazkem vás může přijít draho. Smlouva se závazkem pak může být ukončena:
- uplynutím stanovené doby. V takovém případě vám nehrozí žádné sankce za odstoupení od smlouvy. Operátor vám nemůže smlouvu prodloužit automaticky. Vždy potřebuje váš výslovný souhlas.
- v okamžiku, kdy operátor mění podmínky smlouvy. Operátor má právo jednostranně změnit podmínky smlouvy. Musí vám to však oznámit alespoň měsíc dopředu. Vy jako spotřebitel se můžete rozhodnout, zda se vám vyplatí u něj zůstávat. Pokud odstoupíte ke dni účinnosti změn, nehrozí vám žádné pokuty.
- předčasně. V takovém případě však budete muset uhradit paušální odškodnění za předčasné ukončení smlouvy. To je zákonem omezeno na 20% z celkové částky, která vám zbývá uhradit do konce smlouvy.
Výpověď smlouvy, ve které byl poskytnut tablet nebo telefon
V případě, že je nabídka konkurence skutečně lákavá, může se vám vyplatit i předčasné ukončení smlouvy. Zbystřete v situacích, kdy vám operátor jako součást smlouvy poskytl mobil či tablet za zvýhodněnou cenu. Jde jen o způsob, jakým si vás chtějí operátoři ještě více pojistit.
V podmínkách smlouvy může být uvedeno, že při předčasném odchodu od mobilního operátora, budete muset doplatit určitou částku z ceny. Pokud byl spotřebič nabízen „zdarma“, musíte někdy uhradit i plnou cenu.
Jakým způsobem podat výpověď smlouvy od mobilního operátora?
Každý operátor požaduje jinou formu výpovědi. Ve smlouvě zjistíte, jak přesně při podání výpovědi postupovat. Např. T-Mobile umožňuje zrušit smlouvu na pobočce či podat výpověď písemně. Vzor výpovědi naleznete zde. Také Vodafone má na svých stránkách formulář výpovědi, který zašlete na centrálu. U O2 můžete odstoupit od smlouvy na pobočce nebo i telefonicky (i když následně musíte obdržet potvrzení od operátora poštou).
Na co si dát pozor při podání výpovědi
Při podávání výpovědi si dejte vždy pozor na to, abyste včas požádali o přenos svého čísla. Jinak dojde uplynutím výpovědní lhůty k ukončení smlouvy s operátorem a vaše telefonní číslo bude zrušeno.
Návod na přenos čísla
V dnešní době většinu telefonních čísel nelze jen tak najít. Pokud ho změníte, hrozí, že na vás spousta lidí ztratí kontakt. To hodně lidí odrazuje od toho, aby si operátora změnili. Nevědí totiž, že změna operátora neznamená nové telefonní číslo. Požádat o jeho přenesení není vůbec složité. Jak na to?
1) Výpověď smlouvy vždy s žádostí o ČVOP
Nejprve musíte zrušit smlouvu se svým stávajícím operátorem. Před převodem čísla musíte mít již vůči němu vyřešeny všechny stávající závazky (např. nelze odejít se záporným kreditem).
Při podání výpovědi požádejte zároveň o kód pro přenesení telefonního čísla, tzv. ČVOP. Tento kód má platnost 60 dní. Uvedená lhůta slouží k tomu, abyste si vyjednali novou smlouvu u jiného operátora. Nezařizujte si nový tarif, než podáte výpověď smlouvy od mobilního operátora. Mohli byste se dostat do situace, že poběží výpovědní lhůta, ale vy budete tlačeni novým operátorem k plnění.
2) Uzavření smlouvy s novým operátorem a žádost o přenos
Při uzavírání smlouvy budete muset uvést své rodné číslo a prokázat se doklady totožnosti. Poté, co odsouhlasíte podmínky smlouvy, získáte od nového operátora SIM, která však nebude funkční.
Sdělte svému novému operátorovi kód ČVOP. Následně nový operátor požádá starého o přenos čísla, starý operátor pak požadavek zkontroluje a zapíše přenos čísla do Centrální databáze přenesených čísel. Poté proběhne samotný přenos a vy si vyměníte SIM karty v telefonu. Kredit na staré kartě propadá, proto se snažte, aby byl pokud možno co nejnižší.
Jak dlouho trvá přenos čísla?
K přenosu čísla dochází běžně automaticky do čtyř dnů. Zákonná lhůta, kterou musí telekomunikační operátoři dodržet je deset dní.
Pokud by operátor přenos zdržoval, máte právo na odškodné. V parlamentu se projednává budoucí zkrácení této lhůty na dva dny.
Kolik stojí přenos čísla?
Pozor za přenos čísla u virtuálních operátorů. Většinou přenesou číslo zdarma, ale někdy si účtují poplatky kolem několika set korun. Aktivování čísla v rámci sítě O2 je zpoplatněno částkou 99 Kč. Operátoři T-Mobile a Vodafone si přenos čísla neúčtují. SIM karty mohou stát okolo 100 Kč, pokud si ji necháte poslat domů, musíte zaplatit poštovné.
Poslední aktualizace: 26. června 2020