Nejčastější podvody realitních kanceláří

podvody realitních kanceláří

Na současném trhu s byty a nemovitostmi působí velké množství poskytovatelů realitních služeb, takže není divu, že se snaží obstát v tvrdé konkurenci někdy i za každou cenu. Některé realitní kanceláře se ve snaze obohatit neváhají snížit i k podvodům. Nejčastěji to bývá používání klamavých reklam a nereálných příslibů. Ne vždy nám pomůže hodnocení realitních kanceláří online, mnohem lepší bývá naše samotná znalost o nejčastějších podvodech realitek. Pojďme se podívat na některé z častých podvodů.

1. Vykoupíme vaši nemovitost, nebo peníze ihned za váš dům!

Je to častá marketingová reklama prodejců bytů a nemovitostí a ještě se nestalo, aby realitka ihned po podpisu kupní smlouvy přivezla prodávajícímu peníze. Proto si návrh obvykle velice tvrdé a závazné zprostředkovatelské smlouvy realitní kanceláře uzavírané na dlouhou dobu pozorně přečtěte a porovnejte s konkurencí.

Vzory smluv si můžete prohlédnout zde.

2. Máme kupce na vaši nemovitost!

Je to nesmysl, protože žádný kupec není, jelikož kdo by kupoval něco, co ještě neviděl. Někdy bývá nastrčen i falešný kupec, který si to po podpisu zprostředkovatelské smlouvy „rozmyslí“. Pokud skutečně kupce mají, stačí uzavřít zprostředkovatelskou smlouvu maximálně na 14 dní.

Aktuálně jsou ceny nemovitostí poměrně vysoko a kupců skutečně není mnoho. Řada lidí vyčkává a stejně tak investorů. Práce realitních kanceláří se ztěžuje a najít kupce, který zaplatí vaší cenu není obvykle záležitosti jednoho ani dvou týdnů. Prodej bytu či jiné nemovitosti trvá zrpavidla 1-3 měsíce.

3. V této ulici koupím rodinný domek, v tomto domě byt!

Inzerát obsahuje telefonní číslo, pod kterým se dodatečně objeví jméno realitní kanceláře. V takovém případě by měl člověk zvážit další jednání. Více o podezřelém jednání realitek píšeme v článku Na co si dát pozor při koupi bytu přes realitku.

Vedle vyložených podvodů používají realitní kanceláře velmi často také triky, jako například:

4.  Pobočky realitní kanceláře po celé republice!

Následuje slib, že vaši zakázku budou nabízet k prodeji všichni makléři! Nebudou, jelikož pobočky vzniklé během roku a jejich makléř s malou praxí si neví rady ani s vlastní zakázkou, na kterou není schopen sehnat klienta. Zvládnout to mohou jen realitky s dlouholetou praxí, které vzájemně spolupracují.

5. Naše realitní kancelář prodává nejvíce nemovitostí na světě!

Nás ale zajímá, kolik jste jich prodali v tomto kraji či městě anebo ne? Cílem není podepsat smlouvu s mezinárodní realitní kanceláří, ale s takovou, která vyslyší naše požadavky a prodá náš byt rychle a za peníze, které si stanovíme.

6. Nejsme plátci DPH! Máme nejnižší provize!

Zpravidla je to tak, že realitka, která se nestane plátcem DPH, není moc úspěšná, nebo teprve začíná. Rozumné je vybírat realitku nejen podle výše provize, ale podle její úspěšnosti. Pro prodávajícího je určitě důležitější, jak rychle a dobře je prodána jeho nemovitost, než zda je provize 2 nebo 3 procenta.

7. Máme v nabídce nejvíce nemovitostí!

Už není uvedeno, zda na ně mají uzavřené zprostředkovatelské smlouvy. Často jsou nabízeny nemovitosti bez vědomí majitele a za jakoukoliv cenu. Je to trik k nalákání klientů a bez exkluzivní smlouvy nemá cenu ani reagovat.

8. Nastrčení známé tváře do reklamy!

Na známé tváře herců a jiných celebrit nachytaly již spousta lidí různí podvodníci z kampeliček nebo při kuponové privatizaci. Lidé přišli o peníze a celebrity jsou v pohodě.

Nejlepší radou, jak nenaletět na podvody a triky realitních kanceláří, je navštívit jich několik, dívat se, vyptávat se a porovnávat.

Poslední aktualizace: 18. dubna 2023

4.2/5 - hodnocení čtenářů