Na co si dát pozor při koupi bytu přes realitku

koupě bytu přes realitku

Koupě bytu bývá jednou z nejzásadnějších investic, ke které se člověk během života rozhodne obvykle pouze jednou. Proto je nutné být maximálně opatrný a pečlivě zvažovat všechny eventuality, které mohou nastat. Nejsnadnějším způsobem koupě bytu bývá přes realitní kanceláře. Ovšem i tato varianta přináší svá úskalí. V tomto článku přinášíme rady při koupi bytu, domu, nemovitosti, upozorňujeme na co si dát pozor, jak vybrat důvěryhodnou realitní kancelář, na co se ptát při prohlídce před samotnou koupí bytu.

Pozor na neznámé realitky

Vždy je lepší jednat se zavedenou a spolehlivou realitní kanceláří, jejíž renomé si lze ověřit u lidí, kteří její služby již využili. Spolehlivost dokládá také sídlo kanceláře, profesionální jednání jejích makléřů a v neposlední řadě poskytování průběžných a ověřitelných informací po celou dobu transakce. Tzn. od podpisu smlouvy, detailní dokumentace až po výpis z obchodního rejstříku. Existují sice online žebříčky realitních kanceláří, ale lepší je mít osobní doporučení od známého nebo kamaráda.

Jak vybrat realitní kancelář

Vybírat realitku pouze podle jejích webových stránek nestačí, neboť ani největší realitní kanceláře na trhu nemusí být zárukou nejlepších služeb. Berte s rezervou i nadsázky a superlativy makléřů, pro které je tento způsob jednání denním chlebem. Zpravidla vychvalují nemovitost a zdůrazňují pouze její přednosti, ale záporné stránky bagatelizují a odsouvají do pozadí. Neseriózní makléři také někdy nabízejí nemovitosti, které ani neviděli.

Pokud vybíráte nemovitosti online, spíše nedoporučujeme hledat na Googlu skrze klíčová slova „nejlepší realitní kancelář“. Marketingoví specialisté vědí, že se jedná o velmi hledaná slova a své webové stránky upravují tak, aby ve vyhledávači byly na prvních pozicích. Případně si koupí reklamu a inzerují na tyto slova. To je naprosto legální, avšak vy jako člověk hledající dobrou nemovitost si zde musíte vytvořit menší ochranný štít.

Pozor na neoprávněně účtované provize

Realitka s vámi uzavře smlouvu o zprostředkování. Ve chvíli, kdy dojde k uzavření kupní smlouvy mezi prodávajícím a vámi, vzniká realitní kanceláři nárok na smluvně dohodnutou provizi, která je však často vyžadována neoprávněně. Pokud byste se jako kupec rozhodl kupní smlouvu neuzavřít nebo by v tom bránila nějaká překážka, nemůže po vás realitka požadovat smluvní pokutu. Stejně tak není možné požadovat smluvní pokutu, když odstoupíte od zprostředkovatelské smlouvy.

Nárok na provizi realitní kanceláři nevzniká ani v případě, že dojde k uzavření smlouvy mezi zájemcem a třetí osobou bez účasti realitky jako zprostředkovatele. Uzavřením zprostředkovatelské smlouvy s realitkou nejste zbaveni možnosti uzavřít smlouvu s jinou osobou, než kterou zajistí realitka. Proto realitní kanceláře často nabízejí smlouvu o exkluzivitě.

Nový občanský zákoník a rezervační poplatek

Při uzavírání zprostředkovatelské smlouvy si sjednejte, že nárok na provizi vznikne realitce až okamžikem uzavření kupní smlouvy, nikoliv nalezením příležitosti zakoupit nemovitost.

Nekalým jednáním některých realitních kanceláří je také inkasování provize od kupujícího i prodávajícího, na což podle OZ nemají právo.

Protiprávním jednáním, kvalifikovaným jako bezdůvodné obohacení, je sjednání propadnutí rezervačního poplatku. Realitky si často nesprávně tento poplatek ponechávají ve chvíli, kdy kupující od uzavření kupní smlouvy odstoupí.

Poslední aktualizace: 24. května 2020

4.5/5 - hodnocení čtenářů