Máte doma kolo nebo elektrokolo, které již nepoužíváte? Přemýšleli jste o jeho prodeji? Představíme vám základní postup při prodeji kola, a to jak v praktické rovině, tak v té právní. Dozvíte se, jak prodat ojeté kolo, co by měla obsahovat jednoduchá kupní smlouva na kolo a jak správně inzerovat.
Kupní smlouva na kolo
Kupní smlouva na kolo bude mít povinné náležitosti stejné jako jakákoli kupní smlouva na věc. Jedná se tedy zejména o:
- jasnou a nezaměnitelnou identifikaci prodávajícího a kupujícího
- jméno a příjmení, případně obchodní firma,
- místo trvalého pobytu nebo sídlo
- rodné číslo nebo IČ,
- identifikaci kola a jeho příslušenství, tj.
- výrobní model, sériové číslo,
- značka kola, případně účel využití,
- popis stavu kola a případných vad (to platí i pro jeho příslušenství)
- kupní cenu – datum splatnosti, způsob úhrady,
- datum a místo předání kola,
- přiložení příslušné dokumentace (např. účtenka, faktura, doklady o pravidelném servisování atd.),
- ujednání o možnosti a způsobu odstoupení od smlouvy, případně o odstupném,
- místo, datum a podpisy stran.
Vzor kupní smlouvy na kolo vám pomůže jednoduše a přehledně domluvit podmínky obchodu, cenu, odpovědnost a další náležitosti, abyste předešli nedorozuměním, případným dohadům a měli vše jasně sepsané.
Prodej úhrnkem
Při tvorbě smlouvy byste měli dbát zvýšené opatrnosti při popisu stavu kola. Tento popis totiž bude klíčový pro řešení případných vad na kole. Proto doporučujeme tzv. prodej úhrnkem nebo také prodej „jak stojí a leží“. Takové smluvní ujednání vás zbaví odpovědnosti za vady, včetně skrytých vad (vady, které nebylo možné zpozorovat při předání kola).
Prodej úhrnkem má však své limity. Pokud např. kupujícího ujistíte, že jízdní kolo nemá konkrétní vadu a ono ji mít bude, nebo pokud vadu zastřete, odpovědnost za takové vady vám nezanikne.
Např. se s kupujícím domluvíte na prodeji úhrnkem, a pro ujištění mu sdělíte, že se nemusí obávat, protože kolo je plně funkční a bezpečné. Po koupi se ale ukáže, že na kole nefungují brzdy. V takovém případě za tuto vadu plně odpovídáte, a to i přes smluvní ujednání o úhrnku.
Úhrnek je naopak něco, na co si dát pozor při koupi kola. Pro kupujícího je toto ujednání nevýhodné, a tak bude v jeho zájmu kolo o to důkladněji zkontrolovat.
Reklamace a odpovědnost za vady
Cílem prodávajícího je při prodeji kola mj. snížit šanci reklamace. Při reklamaci si totiž kupující může zvolit z několika možností řešení práv z vadného plnění. Důležité je však nejdříve zhodnotit, zda vada porušuje smlouvu pouze nepodstatně nebo podstatně.
Práva z vadného plnění kupujícímu nevzniknou, pokud o vadách věděl nebo jsou zjevné již při koupi. Upřímnost ve vztahu k vadám je tak při inzerci kola naprosto klíčová.
Podstatné porušení smlouvy
Pokud by vada na kole dosahovala takové intenzity, že by se plnění s touto vadou dalo považovat za podstatné porušení smlouvy, bude reklamující moci:
- odstoupit od smlouvy,
- požadovat přiměřenou slevu z kupní ceny,
- požadovat odstranění vady.
Zdali je vada podstatným porušením smlouvy soud vždy posuzuje případ od případu. Existuje však obecné pravidlo, které se při hodnocení vad používá v praxi. Toto pravidlo říká, že kdyby kupující o vadě věděl a smlouvu by kvůli ní býval neuzavřel, půjde o podstatné porušení smlouvy. V opačném případě bude porušení pouze nepodstatné.
Můžeme aplikovat předchozí příklad. Pokud se kupující domníval, že kupuje plně funkční ojeté kolo, dá se předpokládat, že by kolo s nefunkčními brzdami nekoupil. Bude se tedy jednat o podstatné porušení smlouvy.
Nepodstatné porušení smlouvy
V případě nepodstatného porušení smlouvy může reklamující požadovat pouze odstranění vady nebo přiměřenou slevu z kupní ceny. Nemůže tedy od smlouvy kompletně odstoupit.
Za nepodstatné porušení smlouvy by se daly považovat vady typu rýh na kole, odřených řídítek, chybějící odrazka apod. Vždy však záleží na specifikách každého případu a na ujednání stran (o stavu kola, případně o jeho účelu).
Jak správně inzerovat
Správná inzerce je důležitá pro svižný a úspěšný prodej kola. Před samotnou inzercí je však třeba provést průzkum trhu s použitými koly. Je nutné pečlivě zvážit všechny vady a opotřebení na kole, a to promítnout do inzerované ceny.
Součástí inzerátu by měl být pečlivý popis kola, ten pak můžete využít při tvorbě smlouvy. Inzerci byste pak měli i správně kategorizovat pro druh prodávaného kola (tj. silniční kolo, elektrokolo, horské kolo apod.).
Dále je také nutné zvážit, jak rychle kolo chcete prodat. Pokud na prodej nespěcháte a chcete dostat tu nejlepší cenu, můžete začít na vyšší cenně, než byl váš prvotní odhad. Postupně pak cenu můžete snižovat.
Prodávané kolo by mělo být co nejlépe nafocené. Pokud se vám nedaří kolo po nějakou dobu úspěšně prodat, zkuste změnit fotografie a popis kola.
Nezapomeňte si také položit otázku, kde prodat kolo. Existuje řada bazarů, které se specializují na jízdní kola, a ještě větší řada mnohoúčelových bazarů. Místo pro svou inzerci byste tak měli zvolit vhodně především vzhledem k druhu a ceně kola.
Pokud se jedná o kolo, které bylo pravidelně servisované, řádně udržované a určené pro profesionální použití, specializované bazary budou nejlepší volbou. V opačném případě (tj. jedná se o běžné kolo s běžnou cenou), bude vhodnější volbou pravděpodobně obecný bazar.
Platba za kolo
Vzhledem k tomu, že při prodeji zejména elektrokola může docházet k předávání nebo převodu velkého obnosu peněz, je vhodné zvážit možnost advokátní úschovy. Jedná se o proces, při kterém plnění strany u sebe uloží advokát, který následně toto plnění vydá druhé straně po obdržení jejího plnění.
Proces může být výhodný pro obě strany. Můžete si být totiž jistí, že peníze dostanete v souladu se smlouvou, a kupující si může být jistý, že za své peníze kolo doopravdy dostane. Advokátní úschova však není bezplatná. Měli byste tak zvážit její cenu proti očekávané prodejní ceně kola.
K platbě ale samozřejmě může dojít i převodem nebo předáním hotovosti. V případě, že si kupující vyžádá tzv. kvitanci (tj. potvrzení o zaplacení, stvrzenka), budete povinni mu ji udělit. Stejně tak je pro vás žádoucí si vyžádat potvrzení o předání a převzetí kola.
I jednoduchá kupní smlouva na kolo by měla obsahovat údaje o způsobu platby a předání. Nezapomeňte také do smlouvy zahrnout ujednání o advokátní úschově, pokud se pro ni rozhodnete.
Vzor kupní smlouvy na movitou věc
Vzor kupní smlouvy na kolo je praktická šablona pro každého, kdo si chce koupit nebo prodat movitou věci, tj. jízdní kolo (či elektrokolo) a mít vše jasně a bezpečně domluvené. Díky našemu vzoru si snadno sepíšete, na čem jste se s druhou stranou dohodli – například cenu, popis kola a způsob předání, odpovědnost za vady, atd.. Smlouva vám pomůže předejít nedorozuměním a zajistí, že bude vše černé na bílém.
- Vzor smlouvy v souladu s právními předpisy.
- Vzor smlouvy si stáhnete ve formátu .docx, snadný pro doplnění a tisk.
- Vzor doplníte svépomocí díky pomocným komentářům s nápovědou.
Poslední aktualizace: 19. listopadu 2024