Kde se dodržují vtipné, stupidní či šílené zákony? Jaký je jejich původ? A na jaké zvláštní předpisy by si měli dát pozor turisté při cestách do zahraničí? Pojďme se podívat na některé podivné zákony světa.

Proč existují bizarní zákony?

Jiný kraj, jiný mrav. Například ve světě není obvyklé, aby měla auta zapnutá světla ve dne. Američané se zase podivují našim poměrně přísným zákonům upravujícím jméno a příjmení. Pojmenovat syna Winter Mercy (Zimní slitování) jako Alanis Morissette či dát jako Kim Kardashian dceři jméno Chicago, v Česku prostě nemůžete. Co nám připadá samozřejmé, je jinde normou a naopak.

Skoro každá země na světě má zákony, které nám přijdou šílené či absurdní. Mnoho z nich má původ v tradicích či náboženství. Například V Saudské Arábii ještě donedávna nemohly ženy řídit auto. V některých zemích Afriky jsou běžné sňatky dětí. Na Filipínách je zase zakázán rozvod.

Roli v podivných zákonech hraje i politika. Zájemci o buddhismus, kteří se vypraví do Tibetu, musí získat povolení k reinkarnaci vystavované čínskými úřady. Jejich snahou je samozřejmě potlačení následovníků současného dalajlámy a jeho případného nástupce.

Některé divné zákony pocházejí z minulosti a prostě je nikdo nezrušil. Takové najdeme v hojném množství v anglosaském právu. Například v roce 1313 byl vydán zákon, který zakazuje vstoupit do budov britského parlamentu v brnění. V 19. století byla v Londýně vydána vyhláška, která zakazuje klepání koberců na ulici, zpívání obscénních písní či chování prasat před domem. Oba tyto předpisy jsou nadále v platnosti.

Absurdní zákony ve světě

Neexistuje špatné počasí, jenom špatné oblečení. Toto přísloví platí v případě absurdních zákonů světa dvojnásob. Předpisů, které upravují, co lidé smí a nesmí nosit, je totiž skutečně mnoho.

Přísná nařízení týkající se oblečení je třeba dodržovat zejména v muslimských státech. Žádné výstřihy a zakrytí vlasů u žen je tam samozřejmostí.

Některé zákony na světě ale znějí opravdu podivně. Tak například v Thajsku nesmíte řídit motorku bez trička. Navíc nesmíte opustit svůj dům, bez toho, že si oblečete spodní prádlo. Důvodem zákona je údajně zvýšení povědomí o hygieně mezi místním obyvatelstvem.

Skutečně zvláštní pak je údajný zákaz nošení klobouků, který má platit pro těhotné ženy na Madagaskaru.

Zatímco některé státy přísně vymáhají celé zahalení těla, jinde musí úřady vyloženě bojovat s přílišnou nahotou. Nejde zdaleka jen o přímořské rezorty plné rekreantů v bikinách. Ve Švýcarsku řešili před lety kuriózní problém. Po horách jim začali chodit nazí turisté. Když vyděsili rodinku na pikniku, bylo nudistické lezení na horách zakázáno místním shromážděním. Případ se dostal až k Nejvyššímu soudu, který potvrdil, že kantony mohou ukládat naháčům dobývajícím Alpy pokuty.

Šílená pravidla Spojených států

Nejšílenější zákony světa najdeme v USA. V Alabamě nesmíte do kostela s falešným knírem, v Jižní Karolíně si naopak máte brát do kostela pušku, abyste se mohli bránit v případě, že vás přepadnou indiáni. V Nebrasce nesmíte uzavřít sňatek, pokud trpíte sexuálně přenosnou nemocí. Předkládat lékařskou zprávu však není potřeba, čili toto pravidlo je v podstatě nevymahatelné.

V Utahu je nelegální nepít mléko, v Georgii zase jíst smažené kuře nožem a vidličkou. New Hampshire má zákaz sbírat z pláže mořské řasy. Těžký život mají policisté v městě Coeur D'Alene, Idaho. Pokud se domnívají, že provozujete sex ve vozidle, musí nejprve třikrát zatroubit a poté vyčkat dvě minuty než přistoupí k silniční kontrole.

Nejdivnější americké zákony se často týkají zvířat. Kalifornie zakazuje jíst žáby, které uhynuly během žabích skokanských závodů. Na Aljašce nesmíte budit medvědy, když si chcete udělat fotku. V Arizoně je nelegální nechat spát osly ve vaně a v Severní Karolíně nesmíte používat k orání bavlníkového pole slony.

Turisté pozor!

Ačkoliv většinou jsou absurdní zákony spíše vtipné kuriozity, někdy může zmrznout úsměv na rtech turistů, kteří nedodrží místní zvyklosti. Např. do muslimských zemí je často zakázáno dovážet pornografický materiál včetně sexuálních pomůcek. Ve Spojených státech zase nesmíte pít na ulici alkohol přímo z lahve.

V některých zemích jsou zase hákliví na poškozování památek. Za skákání do fontány di Trevi vám hrozí pokuta, stejně jako za krmení holubů v Benátkách, kteří ničí fasády. A pokud se chystáte na památky antického Řecka, sundejte si jehlové podpatky.

Turisty často překvapí přísné předpisy ohledně ochrany přírody. Své o tom vědí i Češi, kteří na Novém Zélandu sbírali orchideje a museli zaplatit vysoké pokuty. Přísné tresty hrozí také za sběr korálů např. v Egyptě. Často se nesmí odvážet ani kamínky z pláže.

Nejznámější zemí, která nařizuje kuriózní zákony, je zřejmě Singapur. Možná už jste slyšeli, že za odhození smetí či vyplivnutí žvýkačky na ulici hrozí vysoká pokuta. Žvýkačky, kromě těch nikotinových, je ostatně zakázáno do země přímo vozit. Pokuta vám hrozí i za nespláchnutí veřejné toalety nebo kouření kdekoliv na veřejnosti. Na co by si ale turisté rozhodně měli dát pozor, je připojení se na cizí WiFi. To je totiž považováno za kybernetický útok a pachateli hrozí až tři roky vězení.

4.4/5 - hodnocení čtenářů