Otázka vlastnického práva

Otázka vlastnického práva

==Otázka vlastnického práva, dědění, nájmu a dalších smluv

**Modelový právní dotaz**

*Potřebovali bychom s manželkou poradit. Máme byt v soukromém vlastnictví, který jsme kompletně zrekonstruovali včetně nové kuchyně s kompletním vybavením (talíře, hrnce, příbory, skleničky…). Byt jsme přenechali naší dceři, která se po promoci v roce 2006 do bytu nastěhovala se všemi jejími osobními věcmi. Byt jsme ještě dovybavili peřinami, záclonami, počítačem a nějakými drobnostmi. Nastěhoval se tam i její přítel. V roce 2007 se vzali, dál v tomto bytě bydleli a splečně si pořídili další vybavení. V roce 2010 se jim narodila dcerka-naše vnučka, v roce 2011 naše dcera zemřela. Zeť od pohřbu se k nám nechová dobře, odmítl podepsat nájemní smlouvu, kterou jsme z důvodu jeho chování chtěli s ním uzavřít. Vůbec písemně nekomunikuje, neodpovídá na naše e-maily. Najednou, aniž bychom tušili, se z bytu odstěhoval a odvezl vše. Zajímalo by nás na co má právo si vzít a na co ne. *

**Právní řešení situace**

Především je třeba poznamenat, že není zcela jasné, co přesně znamená “byt jsme dceři přenechali”. Můžeme se domnívat, že se jednalo o jakousi darovací smlouvu.

**Darovací smlouva musí být písemná jen pokud se jedná o nemovitost.** Oním “přenecháním-darování” získala Vaše dcera do vlastnictví vybavení bytu (skleničky, pc,…).

**Uzavřením manželství mezi Vaší dcerou a jejím přítelem mezi nimi vzniká společné jmění manželů** (jednoduše řečeno, co spolu nabydou do budoucna, je obou ve spoluvlastnictví). Pokud spolu neuzavřeli tzv. předmanželskou smlouvu, která by jejich společný majetek rozšiřovala, pak můžeme dále postoupit k záležitosti dědění.

**V případě, že nebyla napsána dcerou závěť, dědí se ze zákona, a zde dědí v první skupině manžel a děti** (tedy Váš zeť).

Movité věci, které byly darovány dceři v roce 2006 jsou opravdu v právoplatném vlastnictví jejího manžela (zetě). Co se týče bytu, ten máte stále ve vlastnictví Vy.

Otázka vlastnického práva
Jak se Vám líbil článek?