Nárok na dovolenou

==Nárok na dovolenou při podepsané dohodě o skončení pracovního poměru
**Právní dotaz**

*Dobrý den, mám takový problém a nevím si rady. Dala jsem výpověď dohodou,kterou řádně převzal a podepsal, která končí teď v srpnu a o co jde : mám řádně nahlášenou dovolenů 5 dnů..zatím jsem si vybrala z 20 dnů jen 1 den takže teoreticky mám ještě 19 dní, samodřejmě jsem si vědoma, že to nebude 19 dní, protože končím už v srpnu, ale přesto mám na nějakou ještě nárok. Bohužel zaměstnavatel mi teď oznámil, že mi žádnou nedá co mám dělat.Předem děkuji za odpověď.*.

**Odpověď**

Dobrý den,

**právní úprava dovolené v pracovním poměru** je zakotvena v **Zákoníku práce počínaje §211**.

Pokud jste u tohoto zaměstnavatele pracovala **alespoň 60 kalendářních dnů v tomto roce, máte nárok na dovolenou za kalendářní rok**, resp. na její poměrnou část. Jak píšete, uzavřeli jste se zaměstnavatelem dohodu o skončení pracovního poměru ke dni 31.8.2012.

Pokud jste u zaměstnavatele pracovala od začátku roku, znamenalo by to, že byste měla nárok na 8/12 výměry dovolené. Ta činí 4 týdny (týdnem se rozumí 7 po sobě následujících kalendářních dnů), pro Vás je to však 18,5 dní. Již jste vyčerpala jeden den, tedy zbývá Vám pro dovolenou dnů 17,5.

Důležitou otázkou je však ono **čerpání dovolené**.

§217 Zákoníku práce stanovuje, že **dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené** vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace. Je nutné při tom přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Vaším oprávněným zájmem jistě je dostat dovolenou, avšak zaměstnavatel se může ohrazovat provozními důvody. Navíc vzhledem k uzavřené dohodě se zaměstnavatelem se domnívám, že nemáte silnou vyjednávací pozici. Toto je v praxi poměrně častý případ, je vždy lepší se předem dohodnout se zaměstnavatelem a poté až dojednávat ukončení pracovního poměru.

.>
*Zodpovězeno 30. 7. 2012 | studentem 5. ročníku PrF MUNI*

Nárok na dovolenou
Jak se Vám líbil článek?