Do kdy podat daňové přiznání 2015

Víte do kdy podat daňové přiznání FÚ 2015?

Jedna z nejčastějších otázek živnostníků, OSVČ a podnikatelů je: Do kdy podat daňové přiznání 2015. Neexistuje univerzální odpověď termínu do kdy podat daňové přiznání 2015 na finanční úřad. Podat daňové přiznání můžete v různých termínech, a to dle následujících pravidel.

Obecný termín pro daňové přiznání 2015

Ta nejjednodušší odpověď na otázku Do kdy podat daňové přiznání 2015 zní: Daňové přiznání musíte podat do 31.3.2015, resp. do 1.4.2015. Předem upozorňujeme, že ta nejjedodušší odpověď nemusí být vždy správná, pokud máte tedy 3 minuty času, věnujte pozornost následujícímu textu, kde rozebíráme blíže, kdo a kdy musí podat daňové přiznání v roce 2015.

Kdo musí a nemusí podat daňové přiznání za rok 2014

Za zdaňovací období roku 2014 musí podat daňové přiznání všechny fyzické osoby, které jsou daňovými rezidenty ČR a mají za zdaňovací rok 2014 příjem alespoň 15 tisíc korun. Jedná se o příjem  (bez odpočtu výdajů), tedy hrubý příjem, a tyto příjmy jsou zároveň předmětem daně z příjmu fyzické osoby.

Hranice pro podání daňového přiznání v roce 2015 – podáváme daňové přiznání za rok 2014 – je tedy 15 tisíc korun.

Výjimka při daňové ztrátě

Pokud vykazujete daňovou ztrátu, nezávisle na výši vašeho příjmu za zdaňovací období 2014, jste povinni podat daňové přiznání. Jedná se o zákonnou výjimku.

Předmět daně z příjmu fyzické osoby

Předmětem daně z příjmu fyzické osoby je příjem z podnikání, a to i z vedlejší činnosti. Předmětem daně je také plat zaměstnance nebo příjmy z pronájmu (např. nemovitostí) a další.

Podávají daňové příznání také nerezidenti ČR

Ano, také nerezidenti ČR, kteří nemají trvalý pobyt na území České republiky podávají daňové přiznání, ve chvíli, kdy jejich příjmy plynou ze zdrojů na území České republiky.

Podáváte daňové přiznání pokud jste zaměstnanec?

Pokud podnikáte a jste zároveň zaměstnanec, je situace s daňovým přiznáním trochu složitější, resp. záleží na výši dosažených hrubých příjmů. Pokud se ptáte, do kdy musíte podat daňové přiznání 2015, je možné, že daňové přiznání vůbec podávat nebudete muset. Daňové přiznání v roce 2015 nemusí podávat zaměstnanci, kteří mají vedle příjmu ze zaměstnání vedlejší příjmy ve výši nižší než 6 tisíc korun. Pozor, jedná se o hrubý příjem, nikoli zisk.

Kdo vůbec nemusí podávat daňové přiznání 2015

Daňové přiznání 2015, resp. za zdaňovací období 2014 nemusí podávat zaměstnanci, kteří měli příjem pouze z jednoho zaměstnání či měli příjem z více zaměstnání, ale nikoli souběžně. Tito zaměstnanci zároveň neměli žádný příjem z vedlejšího podnikání. Podmínkou pro to, abyste nemuseli podávat daňové přiznání je to, abyste měli podané podepsané prohlášení k dani podle §38k, tzv. roční vyúčtování.

Do kdy podat daňové přiznání 2015 na FÚ

Pokud Vaše daňové přiznání nezpracovává daňový poradce, pak je včasný termín pro podnání daňového přiznání za zdaňovací období 2014, den 1.4.2015. Pokud máte daňového poradce, do termínu 1.42015 jste povinni o tom informovat finanční úřad a následně se Vám lhůta pro podání daňového přiznání prodlužuje do 31.6.2015.

Poradíme Vám s daňovým přiznáním

Pokud si nevíte rady, dejte nám vědět. Garantujeme první nezávazný kontakt zcela zdarma od profesionálů na účetnictví a daňové přiznání.

Vaše jméno

Váš email

Vaše zpráva

Image courtesy of khunaspix / FreeDigitalPhotos.net

Do kdy podat daňové přiznání 2015
Jak se Vám líbil článek?