Vrácení daru od obdarovaného

==Vrácení daru od obdarovaného

**Právní dotaz**

*Dobrý den,

dovoluji si vás požádat o radu. Kvůli dlouhodobým neshodám,jsem se odstěhovala od rodičů a žiji nyní sama. Před 2lety otec zdědil jistou finanční částku po jeho matce,ze které mi věnoval převodem na můj účet 200 000kč. Jelikož jsem nevděčná dcera,tak mne nyní vyzval již písemně,že chce tu částku vrátit zpět. Má na to právo? Důkazem je,že byla částka převedena z jeho účtu na můj.VELICE DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ*.

**Odpověď**

Dobrý den,

pokud tomu rozumím dobře, pak Váš otev Vám daroval 200 tisíc Kč a poté se rozhodl, že o částku požádá zpět, protože jste s ním měla dlouhodobé nespory.

Po právu by se jednalo o **darovací smlouvu (která v tomto případě nemusí být písemná) a tzv. vrácení daru**,

**Vrácení daru** upravuje §630 občanského zákoníku, čili **dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy**.

Termín dobrých mravů není nikde přesně definován, z Vašeho popisu „dlouhodobé neshody“ nelze vyvodit jakýkoli závěr. V případě, že byste ve vztahu ke svému otci porušovala dobré mravy (např. nepostarání v době vážné nemoci), pak byste musela finanční částku otci vrátit.

.>
*Zodpovězeno 6. 8. 2012 | studentem 5. ročníku PrF MUNI*

Vrácení daru od obdarovaného
4 (80%) 1 hlas[ů]