Kupní smlouva je stěžejním nástrojem pro převod vlastnického práva a jedním z nejčastěji používaných smluvních typů. V posledních letech stále více lidí nakupuje skrz internetové obchody (eshopy), které představují pohodlnou avšak o to rizikovější cestu. V tomto článku se podíváme na možnosti a podmínky odstoupení od kupní smlouvy uzavřené přes internet a zákonnou lhůtu k jeho uplatnění. 

Nový občanský zákoník – odstoupení od kupní smlouvy

Nový občanský zákoník platný od 2014 v oblasti ochrany spotřebitele při uzavírání smluv navazuje na svého předchůdce. Zachována zůstala také specifická úprava uzavírání smluv na dálku, tedy například přes internet či po telefonu. Změny jsou tak spíše drobnější a slouží k upřesnění nejasností předchozí úpravy. 

Odstoupení od kupní smlouvy uzavřené přes internet

Jestliže nakupujeme přes internetový obchod, je zde větší míra rizika, že dodané zboží nám nebude z nějakého důvodu vyhovovat. V takovém případě platí možnost odstoupení od kupní smlouvy do 14 dnů. Lhůta začíná běžet od okamžiku převzetí zboží a je procesněprávní, což znamená, že rozhodující je den odeslání odstoupení, nikoliv jeho skutečné doručení adresátovi.

Prodejce nás musí při koupi zboží o možnosti odstoupení poučit, pokud tak neučiní, dojde k prodloužení lhůty o jeden rok. Ovšem v případě, že budeme poučeni dodatečně, běží čtrnáctidenní lhůta k odstoupení od tohoto momentu.

Vzor odstoupení od kupní smlouvy

Co se týče formy většiny právních úkonů, je občanský zákoník poměrně benevolentní. Ani pro odstoupení od smlouvy nejsou zákonem stanoveny výslovné formální požadavky. Některé eshopy mají na svých stránkách přímo formulář s potřebným poučením, který k odstoupení můžeme použít. Jestliže námi vybraný obchod nic takového nenabízí, je třeba pozorně číst obchodní podmínky eshopu, kde je uvedeno, jak v dané situaci postupovat. 

Odstoupení můžeme zaslat například elektronicky, avšak nejvhodnější je využít poštovních služeb a odstoupení (nejlépe včetně zboží) poslat doporučeně – pro případné spory tak budeme mít v rukou příhodný důkaz.

Z našeho přípisu by mělo být jasné, že od smlouvy odstupujeme a také je vhodné smlouvu specifikovat (např. den uzavření, specifikace zboží, kupní cena a číslo objednávky). Můžeme také uvést důvod pro odstoupení, ale nutné to není.

Vrácení peněz za zboží a poštovné

Do čtrnácti dnů od odstoupení musíme zboží odeslat zpět prodejci. Ten má povinnost ve stejně dlouhé lhůtě vrátit peníze za zboží, a to včetně nákladů na jeho dodání. Počítá se však pouze nejlevnější způsob přepravy nabízený prodejcem. Jestliže si při nakupování vybereme expresní doručení zboží kurýrem, ale eshop nabízí také levnější dopravu běžnou poštou, máme právo na vrácení pouze této nižší částky.

Některé internetové obchody se snažily tuto povinnost obejít tvrzením, že nejlevnější způsob dopravy je osobní odběr na pobočce zdarma. Nejnižší možné náklady na dodání tak jsou nulové, což znamená, že poštovné vracet nemusí. Toto je však obcházení zákona a podobný výklad je nepřípustný.

Jak se vám článek líbil?